Lasīšanas laiks: 5 min
Jaunais gads tikko ir sācies, bet ikdienā sāp kājas! Un tā visu 2015.gadu?
PĀRBAUDĪSIM! “Ja kādam sāp kājas bez īsti saprotama iemesla, tad svarīgi ir veikt asinsvadu pārbaudi. Visiem pacientiem veicam diagnostiku, kas parāda vēnu un artēriju stāvokli. Šī informācija dod iespēju izvēlēties tālākos profilakses un ārstēšanas pasākumus,” saka asinsvadu ķirurgs flebologs Rets Vīgants.
Flebologa pieņemšana Smiltenē jau trešdien, 18. Februārī.
Zvani, lai pierakstītos: 67 315 316
Izbraukuma konsultācijas
Sāp kājas? Tas jau vēnu dēļ, cilvēks nodomā. Bet lieta nav tik vienkārša. “Kāju sāpes var dalīt divās lielās grupās – viena attiecas uz asinsvadiem, bet otra ar tiem nav saistīta,” skaidro ķirurgs flebologs Rets Vīgants (Dr. Mauriņa Vēnu klīnika). “Lielai cilvēku daļai, kas sūdzas par kāju sāpēm, to iemesls ir muguras problēmas, dažādu cēloņu iztaisīta neiropātija, kaulu un locītavu slimības u.c. Tāpēc, ja sāp kājas, vispirms ieteicams doties pie ģimenes ārsta, kurš palīdzēs tikt skaidrībā par tālāko izmeklēšanu un ārstēšanu.”
Kādas asinsvadu slimības mēdz būt saistītas ar sāpēm kājās?
Tās var būt venozās, limfātiskās un arteriālās problēmas. Katrai no tām ir noteiktas izpausmes. Saistībā ar vēnu slimībām, pirmais, kas nāk prātā, ir paplašinātas kāju vēnas un izspiedušies vēnu mezgli. Var būt arī ādas krāsas izmaiņas, kāju tūska un citas pazīmes. Bet kāju tūska var būt arī cilvēkam, kuram vēnas ir veselas – tādā gadījumā jādomā par limfātiskās sistēmas problēmām. Zīmīgi, ka slimas vēnas pašas par sevi nemaz tik bieži nesāp, kaut arī kājas neizskatās labi. Tas nenozīmē, ka vēnas nav jāpārbauda un jāārstē. Pretējā gadījumā tad, kad sākas sāpes, slimība bieži vien ir ielaista un ārstēšana – ārkārtīgi grūta. Citai pacientu grupai raksturīga situācija, kad pēc zināma attāluma noiešanas jāapstājas, jo uznāk stipras, žņaudzošas, spīlējošas sāpes kājās. Šī pazīme varētu liecināt par artēriju sašaurinājumiem vai nosprostojumiem.
Kas tādā gadījumā jādara?
Ir ambulatori jākonsultējas ar asinsvadu ķirurgu, jānosaka diagnoze un, ja tas ir nepieciešams, jāsāk ārstēties. Sākumstadijās, kad sūdzības nav smagas, labi palīdz medikamentozā terapija. Savukārt ielaistos gadījumos atkarībā no sūdzībām un no slimības formas tiek veiktas endovaskulāras procedūras, kad asinsvada sašaurinājumu likvidē no iekšpuses, vai tiek izmantotas arteriālā ķirurģijas metodes. Savlaicīgi uzsākta ārstēšana ļauj problēmu risināt ambulatori – tā ir fiziskā aktivitāte kombinācijā ar medikamentozo terapiju un dzīvesveida maiņu, smēķēšanas atmešanu, cukura līmeņa un holesterīna korekciju asinīs ar diētas vai medikamentu palīdzību. Laikus saņemot nepieciešamo ārstēšanu, šie pacienti dzīvi var nodzīvot bez asinsvadu operācijām un tas arī ir asinsvadu ķirurģijas mērķis – operāciju attālināt, cik vien iespējams, un iztikt ar neinvazīvām vai mazinvazīvām procedūrām.
Kad kāju sāpes prasa neatliekamu ārstēšanu?
Viena ir situācija, kad kāja pēkšņi kļūst auksta, sāpīga, nejūtīga un cilvēks nevar vairs pastaigāt; kājas āda kļūst zilgana, var izzust vēnu zīmējums. Parasti pacients var precīzi pateikt, kurā dienā un stundā tas noticis. Tas raksturīgi cilvēkiem ar sirds ritma traucējumiem, īpaši tad, ja nav saņemta nepieciešamā antikoagulantu terapija: sirdī var veidoties trombi, kas atraujas un rodas tā saucamā arteriālā tromboembolija. Tā ir bīstama, tāpēc jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Nevajag gaidīt, ziest kāju ar gēliem vai sildīt, var vienīgi līdz mediķu atbraukšanai iedzert kādu tableti aspirīna, jo tas var pasargāt no tālākas trombozes attīstības. Nonākot asinsvadu ķirurģijas klīnikā, šī situācija ir koriģējama ķirurģiski, trombi tiek izvilkti vai šķīdināti un situācija tiek saglābta, pacients nezaudē kāju. Nereti cilvēks neapzinās stāvokļa nopietnību, ilgu laiku cieš stipras sāpes un gaida vairākas nedēļas, bet tad situācija jau ir kardināli mainījusies, akūta operācija vairs nav iespējama un ārstēšana sarežģījās, bieži rezultāts vairs nav tik labs.
Otra akūta situācija, kad kāja kļūst sāpīga, zilgana, bet ir izteikti pietūkusi, var liecināt par akūtu dziļo vēnu trombozi. Atkal jāņem vērā, ka nevajag gaidīt, lietot gēlus un tabletes, bet ir jāsaņem starptautiskiem standartiem atbilstoša terapija, kas maksimāli ātri ļauj šos pacientus izārstēt, nepakļaujot liekam riskam. Arī šajā gadījumā var saukt neatliekamo palīdzību, bet var arī vērsties specializētā vēnu klīnikā. Saprotot, ka situācija ir akūta, mēs vienmēr atrodam iespēju konsultēt šādu pacientu, lai cik noslogoti arī būtu. Tā ir ambulatora ārstēšana – mūsdienīga medikamentoza un kompresijas terapija, kas neprasa uzturēšanos stacionārā.
Cik bieži jums savā darbā jāsastopas ar ielaistām slimībām?
Liela daļa no mūsu redzeslokā nonākušajiem pacientiem kāju slimība ir ielaista un, tostarp, vāji koriģētas ir arī pavadošās slimības. Latvijā „topā” ir dažādas nedzīstošas, gadiem neārstētas, iekaisušas čūlas. Šie cilvēki ir sociāli izolēti, jo čūlas smako un pūžņo, tās ir inficētas, sāpīgas un nevar solīt, ka būs ātri izārstējamas. Uzsākot ārstēšanu, brūce tiek sakopta, limitēta infekcija. Nereti novājinātam organismam trūkst spēka to sadziedēt. Kompresijas pārsēji nosacīti kalpo kā mākslīga āda (barjera no ārējās vides), cilvēks var kustēties, staigāt un nebūt sociāli tik izolēts. Protams, ir situācijas, kad mēs piedāvājam ādas transplantācijas operāciju, kas ievērojami paātrina čūlas dzīšanu. Es aicinu savlaicīgi rūpēties par savu un līdzcilvēku veselību, nākt risināt veselības problēmas, kamēr tas izdarāms ar saudzīgākām metodēm un krietni zemākām izmaksām.
Labdien. GRIBU JUMS JAUTĀTPAR KĀJU SĀPEM6.GADU GARUMĀ.SAPES IR TIKAI NAKTIS.ES PAT NEVARETU NOSAUKT TO PAR SAPEM,KAJAS SAK NEMIERU DOT NO LOCITAVAS PUSES. VIENU VARDU SAKOT NEVARU ATRAST VIETUKA UNKUR KAJAS NOLIKT.AR VENAM PRAKTISKI VISS KARTIBA IZNEMOT VIETAM MAZI NIVARIKOZIE MEZGLINI. VAI TIE VAR TRAUCET TIKAI NAKTIS. AR CIENU