Lasīšanas laiks: 2 min
Ceturtdien stājas spēkā grozījumi iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likumā, kas paredz algas nodokļa likmi samazināt no 24% līdz 23%.
Saeimas pērn novembrī atbalstītie grozījumi arī 2016.gadā paredz likmes samazināšanu līdz 22%.
Savukārt ar IIN neapliekamais minimums 2015.gadā saglabāsies pašreizējā apjomā – 75 eiro mēnesī, bet IIN atvieglojums par apgādībā esošām personām 165 eiro mēnesī.
Fiskālās disciplīnas padomes (FDP) priekšsēdētājs Jānis Platais iepriekš intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam “Baltic Business Service” atzina, ka Latvijā līdzšinējā IIN mazināšana ir nākusi par ļaunu trūcīgajiem iedzīvotājiem un no šī viedokļa tā nav attaisnojusies.
“Es uzskatu, ka līdzšinējā IIN mazināšana faktiski ir strādājusi pret nodokļu progresivitātes principu un ir nākusi par ļaunu trūcīgajiem un mazāk apmaksātajiem Latvijas iedzīvotājiem. Tādēļ līdz šim veiktie pasākumi īsti nav attaisnojušies un nedomāju, ka attaisnosies arī nākotnē,” teica Platais.
Pēc viņa paustā, ekonomiski pamatotāka politika ir strādāt ar salīdzinoši zemām nodokļu likmēm, bet ar plašu apliekamo bāzi. “Taču tagad iznāk, ka pārtikušāko iedzīvotāju samaksāto nodokļu attiecība ir mazāka nekā cilvēkiem ar zemiem vai vidēji zemiem ienākumiem. Ar to Latvija izceļas visā Eiropā – mums patērējamo ienākumu līmenis un Džini koeficients, kas rāda atšķirības ienākumu līmeņos valstī, ir sliktākais visā Eiropas Savienībā. Es domāju, ka tas ir jāņem vērā. Ir ļoti svarīgi padarīt trūkuma pārvarēšanu par svarīgu politisku mērķi, lai gan svarīgi arī ir tas, lai stimulētu iedzīvotāju ekonomisko aktivitāti un kopējo ekonomisko resursu pieaugumu,” atzīmēja Platais.
Pēc viņa teiktā, labākais risinājums būtu ar nodokļiem neapliekamā ienākumu minimuma celšana. “Pirmkārt tā ir neapliekamā minimuma celšana. IIN ir liela ietekme uz ienākumu sadalījumu. Alternatīva neapliekamā minimuma paaugstināšanai ir progresīvās ienākuma nodokļa likmes,” norādīja FDP vadītājs.
Savukārt Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Menģelsone iepriekš uzsvērusi, ka IIN likmes samazināšana vidējā un ilgā termiņā risina nabadzības problēmu un veicina ekonomikas izaugsmi. “Tas ir instruments, kas palīdzēs radīt jaunas un efektīvas darba vietas, mazināt ēnu ekonomiku un izlīdzināt savstarpējo Baltijas valstu konkurenci,” atzina Menģelsone.