Lasīšanas laiks: 3 min
Piektdien, 21. februārī, Valmiermuižā norisinājās otrā Vidzemes plānošanas reģiona un Vidzemes EnergoGida organizētā apmācību cikla diena, kas bija veltīta daudzdzīvokļu ēku tehniskā stāvokļa novērtēšanai un kvalitatīva ēkas energoaudita sagatavošanai. Pasākumā dalībnieki – dzīvokļu īpašnieki, apsaimniekotāji un pašvaldību speciālisti – ne tikai uzzināja par ēku tehniskā apsekojuma nozīmi, bet arī dalījās pieredzē par mājas uzturēšanu un iedzīvotāju iesaisti tās atjaunošanā, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste Laima Spalva.
Sertificēts būvinženieris Jānis Vīgants skaidroja tehniskās apsekošanas nepieciešamību un normatīvos aktus, kas regulē daudzdzīvokļu ēku uzturēšanas prasības. Viņš uzsvēra, ka tehniskā apsekošana jāveic vismaz reizi desmit gados, lai laikus konstatētu iespējamos bojājumus un novērstu ēkas pasliktināšanos. Eksperts arī norādīja, ka ēkas uzturēšana nebeidzas ar tās atjaunošanu – regulāra apsekošana ir nepieciešama, lai ilgtermiņā saglabātu ēkas tehnisko stāvokli. Viņš klātesošajiem demonstrēja praktisku piemēru, kā tiek veikts tehniskās apsekošanas atzinums, novērtējot ēkas stāvokli no jumta līdz pagrabam.
Savukārt energoauditors Kaspars Kalniņš uzsvēra, ka kvalitatīvs energoaudits ir pamats veiksmīgai ēkas atjaunošanas plānošanai, jo tas sniedz detalizētu priekšstatu par ēkas siltuma zudumiem un palīdz pieņemt pārdomātus lēmumus par efektīvākajiem uzlabojumiem. Viņš skaidroja, kā ikviens var pārbaudīt energoauditora sertifikāciju, kā arī sniedza praktiskus ieteikumus apsaimniekotājiem par energosertifikāta pasūtīšanu un ēku fasādes siltināšanas izvēli.
Valmieras Namsaimnieks pārstāvis Ilmārs Skādulis skaidroja, kā veicināt iedzīvotāju iesaisti ēku uzturēšanā un atjaunošanā. Viņš uzsvēra, ka iedzīvotājiem ir svarīgi izprast ēkas tehnisko stāvokli un sākt veidot uzkrājumu renovācijas darbiem, iesākot vismaz 1 EUR/m² lielu uzkrājumu. Viņš dalījās pieredzē par daudzdzīvokļu ēku atjaunošanas un apsaimniekošanas ieguvumiem, ko snieguši uzņēmuma realizētie projekti, piemēram, apkures izmaksu samazinājums, uzlabojies komforta līmenis, kā arī tiek nodrošināta līdzsvarotāka apkure un siltuma noturība. Tāpat palielinās mājokļu vērtība, ēkas iegūst pievilcīgāku izskatu, tiek aizsargātas to konstrukcijas un pagarināts ēkas kalpošanas laiks. Tāpat novērots, ka pieaug arī iedzīvotāju izpratne par kopīpašuma uzturēšanas nozīmi, veicinot viņu iesaisti apsaimniekošanā un ilgtermiņa plānošanā.
Ar pieredzes stāstu par daudzdzīvokļu ēkas atjaunošanu dalījās Irīna Borisova, mājas vecākā no daudzdzīvokļu ēkas Stacijas ielā 41, Valmierā. Viņa norādīja, ka svarīgi ir domāt ilgtermiņā, atjaunošanas darbus plānot savlaicīgi, turklāt sekot līdzi izpildes procesam un paveikto darbu kvalitātei. Viņa uzsvēra, ka ēkas atjaunošanas rezultātā siltumenerģijas patēriņš ir būtiski samazinājies, kas ilgtermiņā mazina iedzīvotāju finansiālo slogu. “Kā panākt vienošanos par ēkas atjaunošanu, ja nevar vienoties pat par kāpņu telpas tīrīšanu?” viņa retoriski jautāja, uzsverot, ka dzīvokļu īpašniekiem ir jākļūst par savas mājas saimniekiem. Viņas pieredze liecina, ka iedzīvotāju informēšana un individuālas sarunas ar katru dzīvokļa īpašnieku ir izšķirošas, lai nodrošinātu atbalstu mājas uzturēšanas iniciatīvām.
Pasākuma noslēgumā notika diskusija, kuras laikā dalībnieki secināja, ka dzīvokļu īpašniekiem ir jābūt aktīvākiem savas ēkas uzturēšanā, jāsaprot atjaunošanas nozīme un jāveic nepieciešamie uzkrājumi. Savukārt, eksperti uzsvēra, ka ēku tehniskā apsekošana un energoaudits palīdz precīzi identificēt kritiskās vietas, kas jāuzlabo, lai nodrošinātu ēkas drošību un ilgtspējību plānojot un veicot atjaunošanas darbus.
Apmācību cikls noslēgsies 28. februārī un tā galvenā tēma būs vērsta uz daudzdzīvokļu ēku uzturēšanas un lēmumu pieņemšanas procesiem. Interesenti joprojām var pieteikties dalībai, aizpildot reģistrācijas anketu: https://ej.uz/RenoWaveApmacibuCikls1. Lūdzam reģistrēt savu dalību līdz 26.februāra plkst. 17.00.
Ja nepieciešama papildu informācija, lūdzu, sazinieties ar projekta “RenoWave” vadītāju Evu Meijeri, zvanot pa tālruni 25665567 vai rakstot uz e-pastu: eva.meijere@vidzeme.lv.
Apmācību cikls tiek organizēts izmantojot Interreg BSR programmas projekta “RenoWave” atbalstu. Projekta “Vienas pieturas aģentūras paplašinātais modelis, lai palielinātu daudzdzīvokļu ēku fonda renovāciju Baltijas jūras reģionā” (RenoWave) galvenais mērķis ir veicināt daudzīvokļu ēku atjaunošanu Baltijas jūras reģiona valstīs, izveidojot informatīvos atbalsta punktus – vienas pieturas aģentūras.
Latvijā projektu “RenoWave” īsteno Vidzemes plānošanas reģions un Baltijas Vides Forums.