Lasīšanas laiks: 5 min
Redze ir viena no svarīgākajām maņām, bez kuras nav iespējams pilnvērtīgi dzīvot un funkcionēt, tomēr mūsdienu dzīvesveids, viedierīču aktīva izmantošana un atpūtas režīma neievērošana var ietekmēt tās kvalitāti. Regulāri veikta redzes pārbaude var palīdzēt uzlabot redzi, taču tas nav vienīgais risinājums. Optikas salona METROPOLE vadošā optometriste Aija Makovska dalās ar septiņiem noderīgiem ieteikumiem acu veselības saglabāšanai!
1. Esiet lietas kursā par riska faktoriem
Redzes pasliktināšanos var ietekmēt gan ārējie apstākļi, gan ģenētiskie faktori. Galvenie riska faktori ir: vecums, ilgstoša redzes slodze tuvumā, smēķēšana, neveselīgs uzturs, pārmērīgs UV starojums bez aizsardzības, kā arī esošas veselības problēmas, piemēram, cukura diabēts vai augsts asinsspiediens.
Iedzimtība ir būtisks faktors redzes pasliktināšanās attīstībā, jo daudzu acu slimību, piemēram, glaukomas, kataraktas, mākulas deģenerācijas, attīstības risks ir lielāks, ja asinsradiniekiem ir kāda no šīm kaitēm. Arī tuvredzības jeb miopijas viens no galvenajiem riska faktoriem ir iedzimtība. Ja vienam vai abiem vecākiem ir tuvredzība, tad bērnam ir pat 3 līdz 6 reižu lielāks risks arī būt tuvredzīgam. Tātad, lai arī dzīvesveids un apkārtējie faktori spēlē būtisku lomu, iedzimtība var būt izšķirošs faktors redzes defektu vai acu slimību attīstībā.
2. Regulāri pārbaudiet veselību
Lai samazinātu acu slimību attīstības risku, reizi gadā ieteicams veikt vispārējo veselības pārbaudi. Hronisku slimību gadījumā noteikti jālieto ārsta izrakstīti medikamenti to atbilstošās devās, kā arī jāseko līdzi to attīstības gaitai, samazinot neatgriezenisku acu struktūru bojājumu risku.
3. Pievērsiet uzmanību pazīmēm, kas var liecināt par redzes izmaiņām
Tādas pazīmes kā redzes dubultošanās, peldoši plankumi vai neskaidrs un izplūdis attēls var liecināt par tās pasliktināšanos. Ja rodas pēkšņs redzes zudums, asas sāpes acīs (var pievienoties arī galvassāpes) , kā arī acābols kļūst sarkans, steidzami jādodas pie acu ārsta, negaidot ģimenes ārsta vizīti vai nosūtījumu.
4. Aizsargājiet acis no kaitīgā UV starojuma
Ultravioletajam (UV) starojumam ir kaitīga ietekme ne tikai uz ādu, bet arī uz acīm. Ir pierādīts, ka ilgstoša vai intensīva UV starojuma iedarbība var negatīvi ietekmēt dažādas acu struktūras, piemēram, acs lēcu, tīkleni, radzeni, konjuktīvu un līdz ar to palielināt dažādu acs slimību veidošanās iespējamību. Jāatceras, ka UV starojumu saņemam visu cauru gadu, tostarp arī apmākušās un sniegotās dienās, līdz ar to ir īpaši svarīgi, ka brilles, kuras ikdienā nēsājiet – vai tās būtu optiskās jeb redzi koriģējošās brilles, vai saulesbrilles – sniegtu pilnu aizsardzību pret kaitīgo UVA un UVB starojumu. Tāpat jāņem vērā, ka arī kontaktlēcu lietotājiem nepieciešamas saulesbrilles.
5. Parūpējieties par pilnvērtīgu uzturu
Sabalansēts uzturs nāk par labu mūsu acīm. Pierādīts, ka produkti, kas satur daudz A un C vitamīnu un vērtīgās omega-3 taukskābes, palīdz samazināt kataraktas un citu acu slimību attīstības risku.
Savā ēdienkartē vēlams iekļaut dažādu krāsu augļus un dārzeņus. Piemēram, burkāni ir beta-karotīna avots, spināti satur daudz luteīna, sarkanā paprika C vitamīnu, bet mellenes ir lielisks antioksidants.
6. Veiciet regulāru redzes pārbaudi
Redzes pārbaude ir ļoti būtiska dažādu slimību, piemēram, glaukomas, ar vecumu saistītās mākulas deģenerācijas vai diabētiskās retinopātijas agrīnai pamanīšanai, diagnostikai un turpmākai ārstēšanai, jo to attīstības sākuma stadijā var nebūt nekādu specifisku simptomu. Redzes pārbaude ne vien sniedz iespēju laicīgi pamanīt acu saslimšanas, bet arī nodrošina iespēju iegūt redzes situācijai un ikdienas vajadzībām pielāgotu redzes korekcijas līdzekļa – briļļu vai kontaktlēcu – recepti.
Cilvēkiem vecumā no 40 gadiem šo diagnostisko izmeklējumu ieteicams veikt vismaz reizi gadā.
“Mēs, optikas salonā METROPOLE, veicam mūsdienīgas redzes pārbaudes, kā arī izrakstām atbilstošu redzes korekcijas līdzekli – brilles vai kontaktlēcas. Atgādinām, ka regulāra speciālista apmeklēšana ir būtiska, lai savlaicīgi pamanītu redzes izmaiņas un tās novērstu,” norāda Aija Makovska.
7. Atbrīvojoties no kaitīgajiem ieradumiem
Smēķēšana ievērojami palielina risku saslimt ar kataraktu vai makulas deģenerāciju, jo toksisko vielu ietekmē tiek bojātas acs struktūras un asinsvadi.
Smēķēšanas laikā izdalās brīvie radikāļi, kas veicina oksidatīvo stresu un izraisa lēcas apduļķošanos. Šis kaitīgais ieradums bojā mazos asinsvadus, kas apgādā acis ar skābekli un barības vielām, ietekmējot šūnu atjaunošanās spēju.
Smēķētājiem pastāv 2 līdz 3 reizes augstāks risks saslimt ar kataraktu nekā nesmēķētājiem, bet makulas deģenerācijas gadījumā – risks pieaug jau līdz pat 4 reizēm.
Atbrīvošanās no kaitīgajiem ieradumiem ir būtisks ieguldījums ne tikai acu, bet vispārējas veselības labā!
Redzes pārbaude optikas salonā METROPOLE
Optikas salonā METROPOLE redzes pārbaude tiek veikta, izmantojot mūsdienīgākās iekārtas un ierīces. Tas, cik maksā redzes pārbaude, ir atkarīga gan no tā, kam izmeklējums tiek veikts – pieaugušajam vai bērnam –, gan arī no vizītes veida. Piemēram, kontaktlēcu lietotājiem pārbaude aizņems vairāk laika, jo konsultācijas ietvaros notiek arī lēcu pielaikošana un to lietošanas apmācība.
Par savu acu veselību ir svarīgi rūpēties ik dienas un visa mūža garumā, jo tikai tā iespējams saglabāt skaidru redzi un veselas acis. Redzes pārbaude optikas salonā METROPOLE – lieliska iespēja pārliecināties par savu redzi kā pieaugušajiem, tā arī bērniem. Rezervējiet laiku konsultācijai tiešsaistē – sev ērtākā laikā, vietā un datumā!