Lasīšanas laiks: 3 min
2024. gadā Valmieras novada pašvaldība palielināja SIA “Valmieras ūdens” pamatkapitālu ar kustamas un nekustamas mantas vienībām, kas tiek izmantotas ūdenssaimniecības pakalpojumu nodrošināšanai Strenču pilsētā, Sedas pilsētā un Mūrmuižas ciemā. Tā turpinot pakāpeniski uzlabot ūdensapgādes un kanalizācijas inženiertīklu infrastruktūru un pakalpojumu nodrošināšanas kvalitāti Valmieras novadā kopumā. Secīgi šiem lēmumiem Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (Regulators) izvērtēšanai iesniegts arī vienots ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifa projekts visiem SIA “Valmieras ūdens” klientiem, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas komunikācijas un sabiedrisko attiecību speciāliste Edīte Stērste.
“Valmieras novadā ir veiktas nozīmīgas kapitālsabiedrību reorganizācijas, un iesāktais darbs jāturpina, lai cilvēkiem būtu iespēja saņemt kvalitatīvus ūdenssaimniecības pakalpojumus. Pirms administratīvi teritoriālās reformas katrs novads apsaimniekoja ūdenssaimniecības inženiertīklus atbilstoši pieejamajiem resursiem un prasmēm, kā rezultātā situācija dažādās teritorijās ievērojami atšķiras. Pieņemto lēmumu mērķis ir sakārtota ūdenssaimniecība, kas varētu veicināt iedzīvotāju interesi par dzīvošanu arī mazākās Valmieras novada pilsētās un ciemos. Šāda nozīmīga attīstība ietekmē arī klientiem piemērotos ūdensapgādes un kanalizācijas tarifus. Izvērtējot sniegto pakalpojumu izmaksas, nepieciešamās investīcijas, iedzīvotāju blīvumu jaunpievienotajās teritorijās, ir izdevies to nodrošināt vienotu, vienlaikus saglabājot iespēju veikt turpmākas investīcijas,” stāsta Sandis Svarinskis, Valmieras novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks – Valmieras novada Kapitāla pārvaldības un uzņēmējdarbības atbalsta nodaļas vadītājs.
SIA “Valmieras ūdens” jau veicis vairākus nozīmīgus inženiertīklu remontdarbus Strenčos, tostarp iegādāts ģenerators, lai iedzīvotājiem avārijas situācijās varētu nodrošināt ūdens pieejamību. Uzstādītas attālināto datu nolasīšanas un uzraudzības sistēmas, attālināti nolasāmie komercuzskaites aukstā ūdens skaitītāji un veikti citi uzlabojumi, par prioritāti saglabājot kvalitatīva dzeramā ūdens nodrošināšanu un videi draudzīgu notekūdeņu savākšanas un attīrīšanas procesu. Arī šajā jomā panākti pirmie rezultāti, Mūrmuižā uzlabota notekūdeņu attīrīšanas procesa kvalitāte, daļēji novēršot lietus ūdens novadīšanu centralizētajā sadzīves kanalizācijas sistēmā.
Plānots, ka vienotie tarifi SIA “Valmieras ūdens” klientiem Valmierā, Valmiermuižā, Strenčos, Sedā un Mūrmuižā spēkā stāsies pēc tarifa projekta apstiprināšanas Regulatorā 2025. gada pavasarī. Iesniegtais ūdensapgādes pakalpojumu tarifs ir 1,27 EUR/m³ (bez PVN). Savukārt kanalizācijas pakalpojumu tarifs – 1,57 EUR/m³ (bez PVN).
“Valmieras novada iedzīvotāji ir pazīstami ar vienotu atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu tarifu. Pakalpojumu jau ilgstoši nodrošina SIA “ZAAO” 11 pašvaldībās. Šī pieeja ne tikai veicina pārskatāmību un pakalpojuma pieejamību dažādās teritorijās dzīvojošajiem iedzīvotājiem, bet arī palīdz nodrošināt augstu sniegto pakalpojumu kvalitāti neatkarīgi no apdzīvotības blīvuma, kā arī atvieglo tarifa administrēšanu. Pēc līdzīga principa novadā uzsāksim nodrošināt vienotu pieeju ūdenssaimniecības pakalpojumiem un infrastruktūras uzlabošanai,” par izmaiņām turpina Sandis Svarinskis.
Vēl 2024. gada sākumā vairāk nekā desmit apdzīvotās vietās Valmieras novadā ūdenssaimniecības pakalpojumus iedzīvotājiem nodrošināja pašvaldības apvienību pārvaldes, un uzsāktā ūdenssaimniecību reorganizācija virzīta uz vienlīdz kvalitatīvu pakalpojumu sniegšanu visā novada teritorijā. Nododot pašvaldībā esošo pilsētu un ciemu ūdensapgādes un sadzīves kanalizācijas tīklus trīs kapitālsabiedrībām – SIA “Valmieras ūdens”, PSIA “Rūjienas siltums” un SIA “Kocēnu komunālā saimniecība” – iespējams profesionālāk un kvalitatīvāk veikt inženiertīklu un sistēmu darbības uzraudzību, nodrošinot to darbības nepārtrauktību. Jāatzīmē, ka sākotnējā posmā nepieciešamas investīcijas esošo ūdenssaimniecību tīklu sakārtošanai, lai ilgākā laika nogrieznī varētu virzīties uz attīstību un inovācijām.
Pakāpeniski SIA “Valmieras ūdens” ūdenssaimniecības pakalpojumus nodrošinās arī Plāņos, Jaunklidzī, Jērcēnos, Brenguļos, Trikātā, Kauguros, Cempos. Arī šajās teritorijās piemēros SIA “Valmieras ūdens” vienoto tarifu, kas var tikt pārskatīts, paplašinoties uzņēmuma apkalpes teritorijai.
Viens no administratīvi teritoriālās reformas mērķiem bija apvienot vairāku pašvaldību zināšanu, pieredzes un finanšu resursus, lai pakāpeniski un ilgtermiņā sakārtotu un attīstītu iedzīvotājiem nepieciešamos pakalpojumus, kas katrai atsevišķai pašvaldībai ārpus Valmieras pilsētas nebija pa spēkam. 2021. gada 1. jūlijā Valmieras novadā apvienojās astoņas pašvaldības.