Lasīšanas laiks: 5 min
Svētdien, 17. novembrī, laikmetīgās mākslas telpā “Kurtuve” svinīgā ceremonijā sveicām Valmieras novada augstāko apbalvojumu “Valmieras novada Goda pilsonis” un “Valmieras novada Gada cilvēks” saņēmējus, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Zane Bulmeistare.
“Mēs esam darītāju novads. Mūsu spēks ir mūsu cilvēkos, mēs negaidām uz citiem, bet no sirds darām lielas lietas paši. Ar savu pozitīvo piemēru, ka Latvijā ir iespēja realizēt savus sapņus, mēs iedrošinām arī citus veikt lielus darbus. Cienām tos, kuri rada, un kopīgi priecājamies par veiksmēm un panākumiem, jo tikai tā mēs veidosim Latviju labāku. Šie apbalvojumi ir pateicība par paveikto un apliecinājums, ka Valmieras novadam padarītais ir ļoti svarīgs!” pateicās Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks.
Par sevišķiem nopelniem sabiedriskajā un kultūras jomā, daudzu gadu garumā pētot un popularizējot Ķoņu pagasta vēsturi, apkopojot ziņas par Ķoņu pagasta mājvārdiem un ievērojamiem Ķoņu iedzīvotājiem, par Baltijas ceļa gadadienai veltītās svinīgās norises ieviešanu Latvijas–Igaunijas robežpunktā Unguriņos, par iesaisti Ķoņu dzīvesvides uzlabošanā un vietējās kopienas tradīciju uzturēšanā apbalvojumu “Valmieras novada Goda pilsonis” saņēma kādreizējā bibliotekāre un kultūras darbiniece Ķoņos Maruta Krastiņa.
Par mūža ieguldījumu tautas lietišķās mākslas tradīciju saglabāšanā un popularizēšanā, šobrīd vadot tautas lietišķās mākslas studijas Mazsalacā un Rencēnos, agrāk arī Valmierā, par dalīšanos nenovērtējamā pieredzē, par tautas lietišķās mākslas studijas “Mazsalaca” darbības virzīšanu līdz tādai meistarībai, ka rokdarbnieču devums – Mazsalacas rakstainie dubultcimdi – ierakstīts Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, par intereses radīšanu iedzīvotājiem apgūt amatu prasmes apbalvojumu “Valmieras novada Goda pilsonis” saņēma tekstilmāksliniece Gaļina Birkava.
Par nenovērtējamu ieguldījumu, lai Valmiera kļūtu par modernu Ziemeļvidzemes kultūras centru, par veiksmīgu Valmieras teātra mākslinieciskās stratēģijas un repertuārpolitikas virzīšanu, kas jau vairākas sezonas Latvijas teātra gada balvā “Spēlmaņu nakts” Valmieras teātri padara par līderi balvu nominācijā, par nozīmīgu iesaisti laikmetīgās mākslas telpas “Kurtuve” tapšanā, par mērķtiecīgu un nenogurstošu rīcību, lai Valmieras teātra vēsturiskās ēkas atjaunošana norisinātos mūsdienu dizainam, estētikai un arī drošības standartiem atbilstoši, apbalvojumu “Valmieras novada Goda pilsonis” saņēma Valmieras teātra direktore Evita Ašeradena.
Par ilggadēju ieguldījumu Valmieras novada sporta dzīves attīstībā, sākot ar iespēju stiprināt fizisko sagatavotību bērniem un jauniešiem, turpinot ar pilnveidošanos jau konkrētā sporta veidā, kā arī sagatavojot augstas klases sportistus, par izpratnes veicināšanu par kustības nozīmi jau kopš bērnības, par šobrīd vienas no audzēkņu ziņā skaitliski lielākajām sporta skolām Latvijā vadīšanu, par Valmieras novada pārstāvēšanu nacionāla līmeņa sporta attīstības plānošanā apbalvojumu “Valmieras novada Goda pilsonis” saņēma Valmieras Sporta skolas direktore Līga Dzene.
Par uzticību un nesavtīgu darbu SIA “VALPRO” un Valmieras novada labā, gandrīz 70 gadu aizvadot vienā darba vietā, par sava aroda meistarības izkopšanu un ieguldījumu uzņēmuma pēctecībā, izskolojot un zināšanas nododot neskaitāmiem topošajiem speciālistiem, par mūža ieguldījumu uzņēmuma un novada izaugsmē apbalvojumu “Valmieras novada Goda pilsonis” saņēma ilggadējs (tagad baudot pelnītu atpūtu) “VALPRO” darbinieks Jānis Šķēps.
Par brīvprātīgu iesaisti kopienai nozīmīgās norisēs, par nenovērtējamo darbu, kopā ar Valmieras muzeja un projekta komandu strādājot pie ekspozīcijas “de Woldemer” izveides, kas jau saņēmusi vairākus nacionāla un starptautiska līmeņa apbalvojumus, par būtisku ieguldījumu Valmieras vēstures pētniecībā, aicinot uzzināt un izzināt, kā arī veicinot Valmieras vārda izskanēšanu pētniecības un vēstures jomā ārpus valsts robežām, ieinteresējot iedzīvotājus iedziļināties vēstures notikumos, apbalvojumu “Valmieras novada Gada cilvēks” saņēma vēsturnieki Liene un Alberts Rokpeļņi.
Par Valmieras teātra veiksmīgu pārbūvi, kas prasīja ne tikai prasmes, finanses un darbaspēku, bet arī piederības sajūtu, personisku attieksmi, lepnumu, ka būvē savai pilsētai, īstenojot arī detaļās pārliecinošu sniegumu, turklāt ņemot vērā, ka arī pārbūves laikā teātra Apaļajā zālē bija skatāmas izrādes un tika uzņemti skatītāji, par uzņēmuma “Aimasa” veiksmīgu izveidi, vadīšanu, attīstīšanu un ilgtspējīgu skatījumu, šogad atzīmējot uzņēmuma 20 gadu jubileju, par Valmieras vārda nešanu Latvijā, piedaloties dažādu būvobjektu īstenošanā, kas atzinīgi novērtēti arī dažādos konkursos, tostarp arī Valmieras teātra pārbūvētā vēsturiskā ēka, apbalvojumu “Valmieras novada Gada cilvēks” saņēma SIA “Aimasa” valdes priekšsēdētājs Sandris Apsīts.
Par nenogurstošu un brīvprātīgu darbu, stiprinot senioru kopienu Valmierā, īsā laika posmā panākot nozīmīgu biedru skaita pieaugumu, tādējādi iedrošinot seniorus sanākt kopā, lai ar dažādām norisēm veicinātu ne tikai savu garīgo un fizisko veselību, bet arī veiktu plašākai sabiedrībai nozīmīgus darbus, par enerģisko, radošo un mērķtiecīgo darbību, palīdzot biedrībai iegūt mūsdienīgāku tēlu, tādējādi palīdzot Valmieras senioriem jēgpilni dažādot savu ikdienu, apbalvojumu “Valmieras novada Gada cilvēks” saņēma biedrības “Valmieras pilsētas pensionārs” valdes priekšsēdētāja Ināra Allika.
Par ieguldījumu Valmiermuižas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā, atjaunošanā un sasaistē ar mūsdienām, veicinot pētniecības darbu īstenošanu, ieinteresējot tradīciju saglabāšanā un vēstures izzināšanā, rosinot vides sakārtošanu, par Valmieras novada muižu tīkla attīstības veicināšanu un procesa vadīšanu, rosinot Valmieras novada muižu, piļu un citu kultūras mantojuma objektu entuziastu, darbinieku, saimnieku un aktīvo iedzīvotāju sadarbību, par ieguldījumu augstvērtīgas kultūras programmas piedāvājumā Valmiermuižā, tostarp par starptautisku atzinību guvušā Valmiermuižas etnomūzikas festivāla rīkošanu, apbalvojumu “Valmieras novada Gada cilvēks” saņēma Valmiermuižas kultūras biedrības vadītāja Sabīne Vandāna.
Par neatsveramu ieguldījumu sporta, fiziskās aktivitātes veicināšanā un kopienas saliedēšanā, ārpus darba pienākumiem uzņemoties organizēt dažādas norises, kam būtisks devums ne tikai vietējā, bet arī Latvijas mērogā, tostarp mamanet sporta (oficiāli – “ķer un servē bumbu”, angliski “Catch’n Serve Ball”) sporta veida attīstībā Latvijā, Naukšēnos izveidojot šī sporta veida pirmo komandu Latvijā, par aicinājumu iedzīvotājiem pašiem iesaistīties savas dzīves vides un pašsajūtas uzlabošanā, tostarp rīkojot dažādas aktīvās atpūtas norises, piedaloties ziemas barības sagādē Līgatnes dabas taku iemītniekiem, apbalvojumu “Valmieras novada Gada cilvēks” saņēma sporta entuziasts, sporta organizators Valmieras novada Sporta pārvaldē Gundars Putniņš.
Apbalvojumu saņēmējiem pasniedza īpašu Valmieras novada Goda zīmi. Tajā atainots Valmieras novada ģerbonis – ozols uz pakalna zelta laukā un ūdens pakājē, simbolizējot latviskumu, pamatīgumu, stabilitāti, spēku, dabas mīlestību, pēctecību un tradīcijas, tiekšanos uz izaugsmi un attīstību, dzīvību un dinamiku.
Norisi bagātināja Strenču Kultūras centra vokālais ansamblis “Melo’dia”, Valmieras Kultūras centra mūsdienu deju grupa “Baltā” un saksofonu ansamblis “Valmieras meitenes”.
Apbalvojumi “Valmieras novada Goda pilsonis” un “Valmieras novada Gada cilvēks” pēc Valmieras novada izveides pasniegti trešo reizi. Iedzīvotāju iesniegtos pieteikumus apbalvojumiem vērtēja Valmieras novada pašvaldības domes apstiprināta neatkarīga komisija – Valmieras novada iedzīvotāji, dažādu jomu pārstāvji.