Valmieras Ziņas

Ceļā uz dažādības pieņemšanu – apmācību programma darba devējiem

Lasīšanas laiks: 3 min

2024. gada 22. un 23. oktobrī Noršēpingā, Zviedrijā, notika projekta “Stronger Together” partneru tikšanās, kurā piedalījās Valmieras Attīstības aģentūra, Latvijas Samariešu apvienība un Austrumgotlandes tautsaimniecības asociācija (Coompanion Östergötland Ekonomisk Förening). Galvenais mērķis bija izstrādāt pārrobežu darba devēju apmācības programmu, lai uzņēmumi varētu veidot iekļaujošākas darba vietas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras Attīstības aģentūrā.

Uz tikšanos Noršēpingā no Latvijas devās arī trīs eksperti: Dace Veigure (SIA “Bitus Latvia”), Gita Aizpure (SIA “4 vēji”) un Ināra Korņeva (Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons”). Viņi ar savām zināšanām un pieredzi sniedza nozīmīgu ieguldījumu apmācību programmas izstrādē, palīdzot attīstīt metodes, kas veicinās lielāku iekļaušanu darba vietās.

Pasākuma laikā projekta “Stronger Together” pārstāvji un eksperti piedalījās mācību ekskursijās, apmeklējot vairākus Zviedrijas sociālos uzņēmumus un izglītības iestādes. Viņi viesojās pie ReStaff Social Enterprise un Skäggbyrån Social Enterprise, kā arī Marieborgs folkhögskola tautskolā. Šo vizīšu laikā Valmieras Attīstības aģentūras komanda, Latvijas Samariešu apvienības pārstāve Inga Brente Mieze un pārējie eksperti iepazinās ar skolas programmām, kas ir īpaši piemērotas pilngadīgiem cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Tikšanās ar vietējās pašvaldības pārstāvjiem deva projekta partneriem praktisku ieskatu Zviedrijas sociālā atbalsta modeļos, kas ir orientēti uz personu ar neiropsihiskiem un citiem funkcionāliem traucējumiem atbalstu. Šīs pieredzes un zināšanas veicinās pārrobežu darba devēju apmācības programmas izstrādi, lai palīdzētu Latvijas uzņēmumiem veidot iekļaujošākas darba vietas.

Projekta pirmajā posmā veidotā apmācību programma darba devējiem būs būtisks rīks, lai veicinātu iekļaujošu darba vidi cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Šī programma sniegs padziļinātu izpratni par iekļaušanas principiem, piedāvājot gan praktiskas vadlīnijas integrācijai, gan palīdzot kliedēt mītus un stereotipus par cilvēku ar īpašām vajadzībām spējām un potenciālu.

Apmācību materiāli ietvers plašu tēmu loku, sākot no praktiskiem risinājumiem, kā iekļaut un atbalstīt cilvēkus ar īpašām vajadzībām uzņēmumā, līdz ieteikumiem par kolektīva saliedēšanu un darbinieku savstarpējas sapratnes veicināšanu. Šo materiālu mērķis ir palīdzēt darba devējiem veidot vidi, kurā cilvēki ar īpašām vajadzībām var justies novērtēti un pilnvērtīgi iesaistīti darba kolektīvā.

Materiālu plānots izstrādāt tā, lai tas būtu gan praktisks, gan viegli pielietojams dažādās darba vidēs, tādējādi nodrošinot, ka tas ir efektīvs un pielāgojams dažādu uzņēmumu specifikai un kultūrai.

“Šis pārrobežu projekts ir vairāk nekā partnerība, tā ir apņemšanās veicināt iekļaujošu sabiedrību Baltijas jūras reģionā,” sacīja projekta Stronger Together vadītāja Karlīne Jākabsone. “Mūsu pārrobežu sadarbība ļauj mums apvienot atziņas un pieredzi gan no Zviedrijas, gan Latvijas, lai radītu ilgtspējīgu apmācību programmu, kas sniegs darba devējiem iespēju labāk izprast un atbalstīt personas ar īpašām vajadzībām viņu uzņēmumos.”

2025. gada maijā, izmantojot izstrādāto apmācību programmu, notiks pirmā cikla divu dienu praktiskas apmācības darba devējiem no Latvijas un Zviedrijas.

Projekta Stronger Together mērķis, izstrādājot šo apmācību programmu, ir izveidot standartu iekļaujošai darbā pieņemšanas praksei, veicinot ilgtspējīgus nodarbinātības ceļus un atbalstošu vidi personām ar īpašām vajadzībām. Šī mācību programma būs pieejama darba devējiem Latvijā, Zviedrijā un visā Baltijas jūras reģionā, stiprinot iekļaujošas prakses plašā mērogā. Programmas mērķis ir veicināt nodarbinātību Eiropā, kurā daudzveidība un iekļaušana kļūst par normu katrā darba vietā. Šāda starpvalstu pieeja ļaus darba devējiem apmainīties ar pieredzi un pārņemt labākās prakses, vienlaikus veidojot kopīgu izpratni par iekļaušanu.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

MEISTARA PALĪGS / -DZE TAVA DARBA PIEREDZE NAV IZŠĶIROŠA: Citur Latvijā līdzīgu darba pieredzi iegūt nevar, tāpēc visu nepieciešamo darbam mēs iemācīsim. TAVOS IKDIENAS PIENĀKUMOS IETILPS: · Uzraudzīt tehnoloģisko iekārtu un palīgiekārtu efektīvu un nepārtrauktu darbību; · Savlaicīgi veikt steļļu tehnoloģisko parametru iestatīšanu un regulēšanu; · Savlaicīgi veikt tehnoloģisko iekārtu remontdarbus un regulāri veikt aušanas iekārtu tehnisko apkopi, eļļošanu utml. · Novērtēt un nekavējoties novērst nepareizu vai traucējošu aušanas iekārtu darbību, kas rada produkcijas defektus; · Veikt tehnisko uzraudzību un iekārtu apkopes, atbilstoši izstrādātajam plānam, lai izvairītos no iekārtu dīkstāvēm; · Pārvietot izejmateriālus, palīgmateriālus un saražoto produkciju; · Sadarbība ar kolēģiem ražošanas mērķu sasniegšanai. TU BŪSI PIEMĒROTS ŠIM DARBAM, JA TEV PIEMĪT: · Vidējā profesionālā izglītība tehniskā jomā; · Zināšanas un prasmes par automātiku un mehāniku; · Vēlme mācīties un prasme strādāt komandā; · Augsta atbildības sajūta; · Akurātība un precizitāte; · Prasme domāt sistemātiski; · Vēlamas angļu valaodas zināšanas pamatlietotāja līmenī. MĒS TEV PIEDĀVĀJAM: · Apmācības un pieredzējušu kolēģu atbalstu; · Paredzamu maiņu grafiku, kas zināms visam gadam (darbs 12 h maiņās - dienas maiņas 06:00-18:00 un naktsmaiņas 18:00-06:00); · Atalgojumu pārbaudes laikā 1100 - 1400 EUR pirms nodokļu nomaksas; · Atalgojumu pēc pārbaudes laika 1400 līdz 1600 EUR pirms nodokļu nomaksas; · Attīstību un karjeras izaugsmes iespējas; · Organizētu transportu uz/no darba 8 maršrutos; · Līdzmaksājumu ēdināšanai, sporta un brīvā laika aktivitātēm; · Veselības apdrošināšanu pēc nostrādātiem 3 mēnešiem un labumu grozu atbilstoši Koplīgumam; · Iespēju strādāt uzņēmumā, kas ieguvis 3. vietu aptaujā Top Darba devējs 2023 Vidzemes reģionā, kā arī statusu "Ģimenei draudzīga darba vieta". Darbavietas adrese: Cempu iela 13, Valmiera, Valmieras novads. CV* ar norādi MEISTARA PALĪGS / -DZE sūti uz e-pastu adresi darbs@valmiera-glass.com. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz nākamo atlases kārtu. *Piesakoties darbā, es piekrītu, ka mani personas dati tiks izmantoti darba atlases vajadzībām. Profesija: MEISTARA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Cempu iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-12-04 Kontaktpersona: Ieva Laktiņa Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

Mūsu partneri