Lasīšanas laiks: 3 min
Valdība otrdien nolēma piešķirt Lauku atbalsta dienestam (LAD) 62 895 eiro no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”, lai izmaksātu kompensācijas zemnieku saimniecībai “Lelles” par zaudējumiem, kas radušies Āfrikas cūku mēra (ĀCM) apkarošanas laikā Valmieras novada Matīšu pagastā.
Kompensāciju pēc līdzekļu saņemšanas dzīvnieku īpašniekam izmaksās LAD. Kompensāciju zemnieku saimniecībai paredzēts pārskaitīt uz saimniecības norādīto bankas kontu līdz 2024.gada 20.novembrim.
Rīkojuma projektā minēts, ka kompensācija dzīvnieku īpašniekiem jāizmaksā 90 dienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas par radītajiem zaudējumiem epizootijas uzliesmojuma laikā, to pārskaitot uz dzīvnieku īpašnieka norādīto bankas kontu. Konkrētajiem kompensācijas maksājumiem, kas pārskaitīti pēc 90 dienu perioda, Eiropas Komisija (EK) var piemērot līdzfinansējuma samazinājumu.
2024.gada 20.augustā LAD saņēma “Lelles” iesniegumu zaudējumu kompensācijai par piespiedu kārtā nogalinātiem un iznīcinātiem dzīvniekiem, iznīcināto barību un iznīcinātiem, no apgrozības izņemtiem dzīvnieku izcelsmes produktiem.
Veterinārmedicīnas likumā noteikts, ka epizootijas uzliesmojuma gadījumā dzīvnieku īpašniekam ir tiesības saņemt zaudējumu kompensāciju Ministru kabineta noteiktajā apmērā, ja ir izpildītas normatīvos noteiktās prasības saistībā ar dzīvnieku apzīmēšanu un reģistrāciju, dzīvnieku ēdināšanu, biodrošību, rīcību epizootijas uzliesmojuma gadījumā, draudu novēršanu, dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu un tādu atvasinātu produktu apriti, kuri nav paredzēti cilvēku patēriņam, kā arī ziņošanu par dzīvnieku pārvietošanu un dzīvnieku saslimšanu.
Tāpat likumā noteikts, ka dzīvnieku īpašniekam ir tiesības pieteikties uz zaudējumu kompensāciju par dzīvniekiem, kas nobeigušies laikā no brīža, kad tiek ziņots, ka ir aizdomas par epizootijas uzliesmojumu, līdz brīdim, kad ir pabeigta dzīvnieku piespiedu nokaušana vai nogalināšana.
Kompensācijām var pieteikties arī par slimības apkarošanas pasākumu laikā nogalinātajiem dzīvniekiem, iznīcinātajiem dzīvnieku izcelsmes produktiem un reproduktīvajiem produktiem, iznīcināto dzīvnieku barību, iznīcināto inventāru, ko nav iespējams dezinficēt, kā arī dzīvnieku novietnes noslēguma dezinfekciju.
Rīkojumu projektā norādīts, ka Latvijā īsteno ar Eiropas Komisiju (EK) saskaņotu un apstiprinātu ĀCM uzraudzības un kontroles programmu, tomēr tajā minētie līdzekļi nav paredzēti, lai segtu izdevumus, kas radušies ĀCM uzliesmojumu apkarošanai cūku novietnēs. Savukārt dalībvalstu izdevumus, kas radušies pēc ĀCM uzliesmojuma, īstenojot tā apkarošanas pasākumus cūku novietnēs, EK līdzfinansē kā ārkārtas pasākumus.
LETA jau vēstīja, ka šogad ĀCM konstatēts septiņās saimniecībās ar mājas cūkām, kurās kopumā bija 595 mājas cūkas. Tostarp vīruss konstatēts mājas cūkām zemnieku saimniecībā “Lelles” Valmieras novada Matīšu pagastā, piemājas saimniecībā Madonas novada Kalsnavas pagastā, saimniecībā Valmieras novada Vecates pagastā, piemājas saimniecībā Madonas novada Cesvaines pagastā, divās piemājas saimniecībās Valkas novada Ērģemes pagastā, kā arī mājas cūku novietnē Dobeles novadā.
Valmieras novada Matīšu pagastā saistībā ar ĀCM noteiktā karantīna un ierobežojumi no augusta ir atcelti. Ierobežojumi atcelti, jo ĀCM inficētajā novietnē veikta pārbaude, un Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektors konstatējis, ka dzīvnieku īpašnieks veicis primāro dezinfekciju, par ko ir sastādīts dezinfekcijas akts.
Savukārt mežacūku populācijā ĀCM šogad Latvijā ir konstatēts 1051 mežacūkai 33 novadu 165 pagastā un vienā pilsētas teritorijā.
Kopš 2014.gada jūnija, kad Latvijā pirmo reizi tika reģistrēts ĀCM, vīruss konstatēts kopumā 9329 mežacūkām, tostarp 2014.gadā Latvijā ĀCM tika konstatēts 217 mežacūkām, 2015.gadā – 1048, 2016.gadā – 1146, 2017.gadā – 1431, 2018.gadā – 905, 2019.gadā – 430, 2020.gadā – 377, 2021.gadā – 448, 2022.gadā – 1274 mežacūkām, bet 2023.gadā – 1002 mežacūkām.
ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. ĀCM Ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.
PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.