Lasīšanas laiks: 3 min
Visā Latvijā līdz 8. oktobrim notiek Nacionālo bruņoto spēku organizētās visaptverošas valsts aizsardzības mācības “Namejs 2024”, kad zemessargu un karavīru klātbūtne iedzīvotājiem redzama biežāk un vairāk, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Komunikācijas daļa.
“Visaptverošas valsts aizsardzības mācību “Namejs 2024” laikā tiek realizēti kopīgi uzdevumi sadarbības stiprināšanai ar Valsts robežsardzi un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu. Tāpat, mācību laikā notika 2. Vidzemes brigādes 27. kājnieku bataljona organizētas Saulkrastu novada sadarbības teritorijas Civilās aizsardzības komisijas mācības, kur tika izspēlēti dažādi mācību incidenti. Mēs veidojam saliedētu un pārdomātu sadarbību ar visām civilajām un valsts institūcijām mūsu atbildības reģionā,” atzīst Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes komandieris pulkvedis Kaspars Miezītis.
Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes karavīri un zemessargi aizvadījuši nedēļas nogali mācību “Namejs 2024” lauka taktiskajā vingrinājumā, kurš norisinājās visā Vidzemes reģionā. Šogad Vidzemē mācību mērķis ir hibrīdā apdraudējuma pārvarēšana, kas ietver sadarbību ar valsts un pašvaldības iestādēm, kā arī mācību scenārijā noteikto uzdevumu veikšanu – bāzes aizsardzību, patrulēšanu, kontrolpunktu izveidi un citu valsts aizsardzības uzdevumu veikšanu Vidzemes reģionā. Visā Latvijā mācībās kopumā piedalīsies aptuveni 11 000 Latvijas un sabiedroto karavīri un zemessargi. Savukārt, nedēļas nogalē lauka taktiskajā vingrinājumā Vidzemē piedalījās teju 1300 karavīri un zemessargi, valsts aizsardzības dienesta karavīri, rezerves karavīri un sadarbības partneri.
Pavasarī, sagaidot Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienu, Latvijas zemessargi radīja vadmotīvu “Mana Latvija. Mana atbildība”, atgādinot, ka par Latviju esam atbildīgi mēs visi kopā un vispirms – ikkatrs no mums. Ikkatra atbildība par Latviju ir stūrakmens visaptverošas valsts aizsardzības mācību “Namejs 2024” norisei, jo tajās iesaistījušies ne tikai zemessargi, karavīri, rezerves karavīri un sabiedroto valstu bruņoto spēku pārstāvji, bet arī valsts struktūras, pašvaldības un uzņēmēji, tādējādi stiprinot visaptverošu valsts aizsardzības sistēmu Latvijā.
Gan Vidzemes pašvaldību sniegtais atbalsts, gan sadarbība ar privātā sektora pārstāvjiem ir nozīmīga, jo tiek apvienoti resursi, zināšanas visaptverošas valsts aizsardzības kontekstā noteikto uzdevumu sekmīgai realizācijai. Šādas mācības ir iespēja pilnveidot institūciju savstarpējo sadarbību, efektīvi izmantojot politiskos, civilos un militāros instrumentus aizsardzības sistēmas stiprināšanā, lai vajadzības gadījumā varētu aizsargāt mūsu iedzīvotājus, valstiskās vērtības un teritoriālo neaizskaramību.
Mācību “Namejs 2024” laikā Nacionālie bruņotie spēki sadarbībā ar Valsts robežsardzi turpina veikt valsts pierobežas stiprināšanas pasākumus. Uzsākta iegādāto pretmobilitātes materiālu izvietošanu dabā, prioritāri ceļu bloķēšanai, kā arī Valsts robežsardzes robežkontroles punktu un robežsardzes nodaļu infrastruktūras nostiprināšanai ar fortifikācijām. “Mācību laikā 2. Vidzemes brigade veica inženiermateriālu izvietošanu pierobežā, tā stiprinot gan sadarbību ar Valsts robežsardzi, gan arī uzlabojot savas spējas, ” atklāj Kaspars Miezītis.
Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes komandieris pulkvedis Kaspars Miezītis uzsver, ka valsts aizsardzība ir nepārtraukti jāpilnveido. “Vēlētos pateikties visiem sadarbības partneriem, kuri piedalās mācībās “Namejs” un sniedz atbalstu Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, jo tikai apvienojot spēkus, mēs varam panākt ļoti daudz.”
Mācības “Namejs” ir iepriekš plānotas un visā Latvijā norisinās kopš 2014. gada. Militāro mācību regulārai norisei ir būtiska loma, lai uzturētu un stiprinātu Nacionālo bruņoto spēku kaujas spējas, kurām pastāvīgi jābūt augstā līmenī. Bruņotajiem spēkiem vienmēr jābūt gataviem laikus un efektīvi reaģēt uz potenciāliem apdraudējumiem un garantēt Latvijas drošību. Savukārt sadarbības stiprināšana ar valsts un pašvaldību iestādēm, dažādu nozaru komersantiem un to iesaiste mācībās stiprina visaptverošas valsts aizsardzības sistēmu Latvijā.