Lasīšanas laiks: 3 min
Jau pāris nedēļas Latvijā oficiāli sākusies peldsezona. Karstais laiks mudina cilvēkus doties atpūtā pie ūdens. Pirms peldēšanās jāatceras gan ne tikai par dvieli, sauļošanās krēmu, kādu vēsu dzērienu un uzkodu, bet jāatsvaidzina arī savas zināšanas par to, ko darīt saskaroties ar nelaimes gadījumu.
Aizvadītajā nedēļā Valmierā VUGD Vidzemes reģiona pārvaldes darbinieki atsvaidzināja savas zināšanas par efektīvākajiem glābšanas paņēmieniem ūdenī. Lai gan glābējiem ir jābūt zinošiem un spējīgiem, nelaime ūdenī notiek tik ātri, ka ne vienmēr glābēji var paspēt ierasties un slīcēju izglābt. Tāpēc arī pašiem atpūtniekiem ir jābūt lietas kursā par to, ko darīt un ko labāk nedarīt dodoties pie ūdens.
Traģēdijas uz ūdens visbiežāk notiek trīs iemeslu dēļ:
- Peldēšanās alkohola reibumā, kad cilvēkam ir traucēta apziņa un viņš neapdomīgi riskē, tajā pašā laikā viņam ir samazināta koordinācijas spēja un reakcijas ātrums, piemēram, lai saprastu, cik tālu ir aizpeldējis;
- Cilvēku pārdrošība, piemēram, lekšana ūdenī nepārbaudītās vietās, cenšanās pierādīt savu spēju aizpeldēt tālāk par citiem, kā arī iespējamo risku neapzināšanās un neizvērtēšana;
- Neuzmanīga rīcība un neapdomība laivojot, kā rezultātā peldlīdzeklis apgāžas, kā arī glābšanas vestu nelietošana vai pat to neesamība peldlīdzeklī.
Latvija ir pirmajā vietā Eiropā noslīkušo skaita ziņā, rēķinot uz 100 000 iedzīvotājiem. Peldsezonā pēdējos trīs gadus VUGD no ūdens izcēluši vidēji 50 bojāgājušos. 2023. Gada peldsezonā izcelti 50 bojāgājušie, bet šogad, peldsezonai sākoties VUGD no ūdenstilpēm izcēluši jau sešus bojāgājušus cilvēkus. Peldsezona oficiāli sākusies 15. maijā, tātad šī nelāgā statistika veidojusies tikai pāris nedēļu laikā.
VUGD aicina vecākus arī saviem bērniem stāstīt vienkāršo glābšanas algoritmu: redzu slīkstošo – informēju pieaugušo vai pats zvanu 112 – pametu kādu priekšmetu – pats nedodos glābt – sagaidu glābējus un mediķus. Jāatceras, ka slīkšana notiek klusi un ātri, slīkstošais nespēj skaļi kliegt un nevicinās ar rokām, tāpat iedzīvotāji tiek aicināti lejupielādēt savos viedtālruņos arī jauno 112 Latvija aplikāciju.
Lietotnes “112 Latvija” jaunās iespējas īpaši palīdz tiem cilvēkiem, kuriem stresa situācijās ir grūti koncentrēties, un ļauj palīdzību izsaukt, veicot izvēlnes lietotnē.
“112 Latvija” ir valsts iestādes izstrādāta un uzticama. Visa informācija, kas tiek prasīta, veicot reģistrāciju lietotnē, ir pamatota ar esošo vai nākotnē plānoto lietotnes funkcionalitāti. “Īpaši svarīgi ir atļaut kopīgot atrašanās vietas datus lietotnes izmantošanas laikā. Tādējādi, zvanot uz tālruņa numuru 112 un tikai tajā brīdī, dispečers varēs redzēt zvanītāja aptuveno atrašanās vietu. Tas ir būtiski, lai pēc iespējas ātrāk operatīvie dienesti varētu sniegt palīdzību tiem nelaimē nokļuvušajiem, kuri nespēj nosaukt savu atrašanās vietu.
Tātad – sargājam sevi un domājam par savu, un līdzcilvēku drošību, tad arī VUGD darbiniekiem būs mazāk darba saistībā ar glābšanas darbiem ūdenī.