Lasīšanas laiks: 3 min
Jauns sporta veids Latvijā, kas gada laikā spējis izaugt līdz federācijas līmeņa sporta veidam. Visvairāk spīdmintona cienītāju ir tepat Valmieras pusē – Brenguļos. Vairāk par spīdmintonu, ieguvumu tā spēlētājiem un skatītājiem portāls “Valmieras Ziņas” jautāja aktīvai spīdmintona spēlētājai Santai Paeglei.
Kas ir spīdmintons un ar ko tas atšķiras no līdzīgiem sporta veidiem?
Spīdmintons apvieno trīs citus sporta veidus – badmintonu, skvošu un tenisu. No badmintona mantots nosaukums un volāns jeb spīderis, no skvoša ir rakešu forma un no tenisa – laukuma garums un sitiena tehnika.
Spīdmintona laukums ir 5,5 reiz 5,5 metrus gari laukumi katrā pusē, kuri ir 12,8 metru attālumā viens no otra.
Laukumu var izveidot gandrīz jebkur, tāpēc spīdmintonu neierobežo telpas – to var spēlēt ārā.
Arī tīkls nav nepieciešams. Spīdmintonā spīderis ir mazāks un smagāks, līdz ar to ar mazāk spēcīgu sitienu to var aizsist krietni tālāk, turklāt spīderim netraucē vējš. Tāpēc, ja, piemēram, badmintonu vējainā laikā ārā neuzspēlēsim, tad spīdmintonam tas netraucēs, turklāt gandrīz visi spīdmintona pasaules čempionāti notiek ārā.
Spīdmintonu var spēlēt arī diennakts tumšajā laikā – spīderi padara redzamu tumsā un var spēlēt.
Kāpēc tu ieteiktu citiem sākt nodarboties ar spīdmintonu?
Spēlējot spīdmintonu, cilvēks ļoti izkustās, lai gan spīdera aizsišanai nav nepieciešams liels spēks. Ir iespēja daudz laika pavadīt brīvā dabā, neesam piesaistīti iekštelpām.
Viena sieviete, kura pirmo reizi bija atnākusi uz spīdmintona nodarbību, man teica: “Es nevienā sporta veidā nesvīstu, bet šajā es esmu slapja!”
Spīdmintonā ir iespēja attīstīt savu ķermeni, koordināciju. Daudziem šis sporta veids iepatīkas jau pēc pirmās reizes.
Cik populārs ir spīdmintons Latvijā un Valmierā?
Ja pasaulē pirmais Pasaules čempionāts spīdmintonā notika 2011.gadā, tad Latvijā spīdmintona sacensības notiek apmēram gadu, spīdmintona spēlētāji galvenokārt bāzējas Jēkabpilī, Brenguļos, Jelgavā, Skaistkalnē.
Latvija progresē ātrāk nekā pārējās Baltijas valstis, jo federācijas līmenī spīdmintons ir tikai Latvijā.
Šobrīd Latvijas Spīdmintona federācijas reitingā ir ap simts spēlētāju.
Tas ir daudz vai maz šim sporta veidam?
Grūti spriest, ir pagājis tikai gads. Tas ir pats sākums. Šobrīd mērķis ir popularizēt spīdmintonu plašākai sabiedrībai. No 1.marta līdz 24.maijam notiek Latvijas Spīdmintona līga piecos posmos, kurā aktīvi piedalāmies. Es pati dodos uz skolām un iepazīstinu skolēnus ar šo sporta veidu.
Kurzemnieki spīdmintonā ir neaktīvāki?
Grūti pateikt. Pat Rīgā nav neviena oficiāla spīdmintona kluba. Parasti viss jaunais sākas no galvaspilsētas, bet šoreiz ir otrādi.
Kā ar valmieriešiem?
Valmierieši brauc spēlēt uz Brenguļiem, kur šobrīd ir jau tik daudz spīdmintona spēlētāju, ka varam tos sadalīt dažādās grupās. Bērniem šogad pat ir atsevišķi treniņi. Dāmas ir laipni aicinātas nākt spēlēt, jo vīriešu šobrīd ir vairāk.
Spīdmintona spēlētāju Brenguļos netrūkst. Pēdējās sacensībās no 35 dalībniekiem 16 bija Brenguļu spīdmintona kluba spēlētāji.
Cik dārgs sporta veids ir spīdmintons?
Ja ir vēlme spēlēt vienkārši savam priekam, tad spēlēšanai nepieciešamais inventārs – spīderis, divas raketes un laukumam nepieciešamās lietas – izmaksās ap 70 eiro jeb aptuveni 50 latu. Inventārs kalpo diezgan labi – es ar vienu raketi spēlēju jau no pirmsākumiem un nevaru sūdzēties par kvalitāti. Vidusmēra latvietis var šo sporta veidu atļauties. Vispirms labāk atbraukt uz kādu spīdmintona treniņu, pamēģināt pašiem un tad izlemt – patīk vai nē.