Lasīšanas laiks: 2 min
Šīs nedēļas garumā dažādās vietās pilsētvidē notiek Valmieras starptautiskais multimediju festivāls. Daži objekti apskatāmi jau no pirmdienas un ar tiem var iepazīties katru dienu līdz pat svētdienai. Citus var apmeklēt noteiktās dienās un noteiktos laikos. Daži redzami un dzirdami tāpat, citiem nepieciešams mobilajā ierīcē ieinstalēt lietotni Art+.
Šajā festivālā tikai divi seansi atvēlēti operai “Andromeda”. Ar mākslīgā intelekta palīdzību veidotā opera pirmo reizi Valmierā tika rādīta otrdienas vakarā kultūras centra mazajā zālē 3.stāvā. Pirms un pēc operas ar interesentiem sarunājās festivāla kuratore Marta Kontiņa, kas sniedza nelielu informāciju par šo mākslas darbu, kā arī atbildēja uz skatītāju jautājumiem.
17. gadsimta operas “Andromeda” partitūra ir pazudusi, saglabājies tikai tās librets, ko 1644.gadā sarakstījis itālis Virgilio Puccitelli. Savā dzīves laikā viņš vairākas reizes viesojies Viļņā, kur ir skaists baroka laikmeta pilsētas vēsturiskais centrs, kas tagad iekļauts UNESCO mantojuma sarakstā. Iespējams, tas bija par iemeslu, lai 2023.gadā, kad Viļņa svinēja 700 gadu jubileju, mākslinieku kolektīvs radītu unikālu mākslas darbu – balstoties uz komponista Marco Scacchi un citu viņa laikabiedru darbu fragmentiem, mākslīgajam internetam tika dots uzdevums ar 21. gadsimta līdzekļiem restaurēt operu “Andromeda”. Kopā ar lietuviešu māksliniekiem pie šī darba strādājis latviešu komponists Māris Kupčs, bet viena no izpildītājām ir Lietuvā dzīvojošā latviešu dziedātāja Monta Martinsone.
Kā skatītājus informēja festivāla kuratore Marta Kontiņa, operas mūzikā izmantoti apmēram 75% mākslīgā intelekta, bet 25 % ir cilvēku darbs.
Tiem, kurus interesē baroks un operas mūzika, aicināti uz “Andromedas” otro seansu sestdien plkst. 15.00. Koncerts ir apmēram pusotru stundu garš, bet, tā kā tas nenotiek ne teātrī, ne koncertzālē, skatītāji drīkst brīvi pārvietoties un pamest telpas, ja opera liekas par garu. Lai arī tas ir tikai koncerta ieraksts, izpildījums ir ļoti kvalitatīvs un mūzika – meditatīva, nomierinoša. Klausītāji viegli var iztēloties, kā greznajās baroka laika pilīs notiek galma dejas, kā pa grīdu slīd sievietes kuplajās kleitās…
Iznākot no kultūras centra, košās gaismās izgaismojas koki un var pamanīt divas mašīnas, kas savstarpēji sarunājas. Tā ir apvienības “Orbīta” gaismas instalācija “Parādības blakus”. Savukārt Vecpuišu parka stūrī netālu no Leona Paegles ielas nepieciešama Art+ aplikācija. To izmantojot, parādās mākslinieces Līgas Vēliņas radītas astoņas digitālas skulptūras.
Dažādas tehnoloģijas un mākslīgais internets mūsu dzīvē ienāk nevis maziem solīšiem, bet milzīgiem lēcieniem! Tas uzdod neskaitāmus jautājumus, pārsteidz, izbrīna, palīdz, atgrūž, sajūsmina – izraisa visdažādākās emocijas. Skaidrs ir viens – mākslīgais internets ir ieradies uz palikšanu. Mums tas jāpieņem un jācenšas to izprast.