Lasīšanas laiks: 2 min
Šodien, 12. septembrī, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) iepriekš uzsākta kriminālprocesa ietvaros veica kriminālprocesuālās darbības Valmieras novada Attīstības pārvaldes struktūrvienībā “Projektu vadības nodaļa”, tai skaitā vairāk nekā 20 kratīšanas, izņemšanas un nopratināšanas, vairākos objektos, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja Komunikācijas nodaļa.
2023. gada 9. jūnijā Eiropas Prokuratūra (EPPO) uzsāka kriminālprocesu un to nodeva KNAB kā kompetentajai iestādei pirmstiesas izmeklēšanas veikšanai. KNAB šajā kriminālprocesā izmeklē noziedzīgus nodarījumus, par kuriem atbildība paredzēta Krimināllikuma 177. panta trešajā daļā un 318. panta trešajā daļā, t.i., krāpšanu lielā apmērā un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisījusi smagas sekas.
KNAB rīcībā esošā informācija liecina, ka Valmieras pilsētas pašvaldības valsts amatpersonas, iespējams, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, kopā ar vairāku uzņēmumu pārstāvjiem veikušas nelikumīgas darbības, lai pašvaldība tās īstenota projekta ietvaros prettiesiski iegūtu vairāk nekā 4 milj. eiro Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējumu. Projekts saistīts ar infrastruktūras izveidi ēkai Valmierā. Tādā veidā personas nodarījušas Eiropas Savienībai zaudējumus lielā apmērā.
Pašlaik sešām kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību.
Patlaban sešām kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību. Latvijas Televīzijai zināms, ka lietas ietvaros ticis aizturēts arī Valmieras mērs Jānis Baiks (“Valmierai un Vidzemei”). LETA pārliecinājās, ka Baika telefons patlaban ir izslēgts.
KNAB turpina veikt pirmstiesas izmeklēšanu un nostiprināt iegūtos pierādījumus. Lai nodrošinātu iespējamo noziedzīgo nodarījumu sekmīgu pirmstiesas izmeklēšanu, KNAB šobrīd plašāku informāciju par kriminālprocesu un tajā iesaistītajām personām nevar sniegt.
KNAB vērš uzmanību, ka jebkurā kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību, un atgādina, ka nevainīguma prezumpciju piemēro visos kriminālprocesa posmos – sākot no brīža, kad persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta, līdz brīdim, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā tiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā.