Lasīšanas laiks: 5 min
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) ir valsts iestāde, kas veic ugunsdrošības un ugunsdzēsības, kā arī citas glābšanas darbu funkcijas. VUGD veic arī sabiedrības izglītošanu un apmācības ugunsdrošības jautājumos.
Lai gan VUGD funkcijas un pienākumi reti kuram ir sveši, šī ir profesija kuru bieži novērtējam nepietiekami vai novērtējam tikai tad, kad esam jau nonākuši nelaimē.
Mūsu šīs ’’Nedēļas viesis’’ ir VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Vidzemes reģionā – Sandra Vējiņa.
Kas ir lielākais pluss dzīvošanai Valmierā un Valmieras novadā?
Valmiera ir latviska pilsēta, kurā ir radīta infrastruktūra, lai cilvēks te justos labi. Novērtēju, ka ir iespējas strādāt, mācīties, baudīt kultūras dzīvi. Mani dēli īpaši novērtē sportošanas iespējas Jāņa Daliņa stadionā. Patīk, ka ir dažādas iespējas, pilsēta un novads attīstās, bet tai pat laikā nekļūstam bezpersoniski.
Kas būtu nepieciešams, kā Valmierai un Valmieras novadam būtu jāattīstās, lai šī vieta kļūtu vēl pievilcīgāka?
Klausoties draugu un paziņu novērojumos – trūkst pieejami mājokļi. Protams, varētu vēlēties vēl visādus uzlabojumus, bet arī to katrs iedzīvotājs var izdarīt, vajag tikai izmantot iespēju – iesniegt savas idejas un tās arī īstenot. Man šķiet, ka Jāņparks ar iedzīvotāju aktivitātēm ir ļoti atplaucis.
Ziņots, ka 2023. gada jūnijs Latvijā bijis otrais sausākais novērojumu vēsturē. Cik saspringts šis mēnesis bijis VUGD?
Šis pavasaris un arī vasara nesa neierastu sausumu, kad mazākā, nomaldījusies dzirkstele radīja lielākus un mazākus ugunsgrēkus. Dega un joprojām deg sausā zāle, negaisi lauž kokus. Izsaukumu skaits, salīdzinot ar citiem jūnijiem ir būtiski pieaudzis. Tas ko katrs varam darīt – būt īpaši uzmanīgiem ar atklātu uguni. Jo visbiežāk nelaimes notiek, jo kļūstam neuzmanīgi. Mans novērojums, ka nelaimes biežāk notiek brīžos, kad atpūšamies. Tad arī šķiet, ka kļūstam bezrūpīgāki un, diemžēl, notiek nelaimes.
Nelaimes notiek arī uz un pie ūdeņiem – un atkal, esam bezrūpīgi, neievērojam drošības pamatnoteikumus. Var jau cerēt, ka nelaime ar mani nenotiks, bet diemžēl, tā tas ne visiem piepildās. Ir jāsaprot, ka pie katras mājas nebūs ne ugunsdzēsējs glābējs, ne policists, ne mediķis. Mums ir jāprot un jācenšas sargāt pašiem sevi. Protams, operatīvie dienesti steidzas un steigsies palīgā nelaimē nokļuvušajiem, bet katrs no mums var tik daudz paveikt, lai nelaime nenotiek… Vajag tikai to gribēt un izdarīt. Tas pats dūmu detektors, elementāri ugunsdrošības noteikumi, nekurināt krāsnī atkritumus utt.
Kā aizvadīta 2023. gada pirmā puse VUGD Vidzemes reģiona pārvaldē? Vai ugunsdzēsējiem glābējiem saspringtajā darba ritmā izdodas uzlabot savas prasmes un zināšanas, varbūt ir kādi papildinājumi autoparkā un aprīkojumā?
Vienmēr esmu skaidrojusi, ka tikai filmās rāda, ka ugunsdzēsēji glābēji gatavo ēst un spēlē novusu, un kad ir izsaukums, tad dodas uz to. Protams arī mūsu ugunsdzēsējiem ir jāēd un ir laiks aprunāties, bet katru dienu ir noteikta kārtība – katra stunda un minūte ir saplānota. Ir teorētiskās mācības, kad atkārtojam noteikumus, rīcības algoritmus, ir praktiskās mācības, kur visu aprīkojumu, kas ir mūsu rīcībā arī praktiski testējam, izmēģinām darbībā, lai brīžos, kad ir izsaukums, mēs jau spētu no tā instrumenta dabūt laukā labāko. Dienestā nevari sākt mācīties izsaukumā, jo no tā ir atkarīga cilvēka veselība, dzīvība. Arī mums regulāri ir lielākas un mazākas mācības, jo arī mums aprīkojums mainās, tiek uzlabots. Tie paši droni, pneimatiski instrumenti – mēs nevaram paļauties, ka gan jau nevajadzēs izmantot – tādēļ mēs mācamies, pilnveidojamies, lai ikvienam iedzīvotājam varētu sniegt palīdzību, kad tā nepieciešama. Valmieras novadā ir ieripojušas arī trīs jaunas autocisternas Valmierā, Rūjienā un Strenčos – daļa no tām ar jauno un moderno VUGD krāsojumu. Plānojam tās iedzīvotājiem atrādīt Valmieras svētku gājienā, kā arī, līdzīgi kā ugunsdzēsēju glābēju dienā, 17. maijā, arī pilsētas svētku sestdienā depo durvis būs atvērtas un gaidīsim ciemos Tērbatas ielā 9, kur pārrunātu drošības jautājumus, varētu parādīt jaunāko aprīkojumu, kā arī izskaidrot ugunsdrošības noteikumus.
Cik, Jūsuprāt, mūsdienās ir pieprasīta ugunsdzēsēja glābēja profesija un, kādam vajadzētu būt darbiniekam, lai ”neizdegtu” šajā gan fiziski, gan psiholoģiski smagajā profesijā?
Ugunsdzēsēja glābēja profesija nav vienkārša, es tomēr teiktu, ka tas ir aicinājums cilvēkiem palīdzēt. Un to parāda arī sabiedrības aptaujas, ka cilvēki ugunsdzēsējiem glābējiem uzticas. Un mēs to ļoti novērtējam. Paldies pēc veiksmīgi novērstas nelaimes, tas dod to gandarījumu un vēlmi turpināt. Tā ir savā ziņā misija. Šobrīd atalgojums nav konkurētspējīgs, bet ir cerības par uzlabojumu tuvākos gados. Viegli tas nav, jo katram ģimene jāpabaro, bet tādēļ daudzu no mums strādā otros darbus, lai varētu turpināt strādāt darbu, kuru mīl, bet spētu pabarot ģimeni.
Arī pēc smagiem, traģiskiem izsaukumiem, protams, nav vienkārši, bet arī dienestā ir psihologs, kurš palīdz, bet cik runāts ar kolēģiem – katrs ir atradis savu veidu, kā negatīvās emocijas atstāt pagātnē. Vienam tas ir sports, citam kāda radoša izpausme, citreiz palīdz, kad izrunājas savā starpā, pārrunājot notikušo. Vienas pareizas formulas nav, bet savs risinājums ir jāatrod. Bet tas ir arī fiziski smags darbs, kas prasa noteiktu fizisko sagatavotību. Diemžēl ar šo ir problēmas jauniešiem, kas šobrīd vēlas pievienoties dienestiem – liela daļa nespēj izpildīt normatīvus – noskriet 3km krosu, 100m noteiktā laikā, veikt vēderpreses, kā arī tā saucamos pumpīšus. Bet bez fiziskās sagatavotības tu nevari paveikt glābēja darbu – strādāt pilnā ekipējumu, kas sver vairāk nekā 20 kilogramus, vilkt šļūtene, dzēst ugunsgrēkus un vēl izglābt, iznest kādu, kurš nelaimē.
Tādēļ ir jārūpējas par savu veselību, jākustas, jo iespējas Valmieras novadā ir, vien jābūt gribēšanai un motivācijai. Bet tas jau katra paša ziņā. Līdzīgi arī ar drošības lietām – katrs pats , ievērojot noteikumus gan ar ūdeni, gan uguni , varam no vairuma nelaimju izvairīties, tādēļ, ja ir kādas neskaidrības – nāciet un jautājiet mums. Valmieras svētku laikā konsultēsim pie depo, ne kabinetā, tādēļ droši nāciet, izrunāsim neskaidro, lai Valmierā un Valmieras novadā kļūtu vēl drošāk.