Lasīšanas laiks: 4 min
Ir jānovērtē un jāizmanto iespēja valsts aizsardzības dienestam noritēt tuvāk dzīvesvietai.
Ir svarīgi stiprināt visaptverošu valsts aizsardzību, kurā ikviens valsts iedzīvotājs ir atbildīgs par valsts drošību.
Pagājušajā nedēļā Vidzemē, Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes 25. kaujas atbalsta bataljonā Gulbenes novada Stāmerienā tika aicināti plašsaziņas līdzekļu pārstāvji, lai informētu iedzīvotājus par iespēju valsts aizsardzības dienestam noritēt Vidzemē. Bataljona komandieris pulkvežleitnants Raivo Jaunslavietis uzsver, ka iespēja valsts aizsardzības dienestam noritēt tuvāk dzīvesvietai ir jānovērtē un jāizmanto. “Kad es uzsāku dienestu, manas paaudzes karavīriem, virsniekiem, instruktoriem nebija šādas iespējas izvēlēties dienestu tuvāk savai dzīvesvietai. Taču, neskatoties uz to, mēs izdarījām savu izvēli un kļuvām par valsts aizstāvjiem. Varu no sirds teikt – tas bija viens no labākajiem lēmumiem manā dzīvē, tāpēc aicinu jauniešus novērtēt iespēju un pieteikties valsts aizsardzības dienestam tepat, savā reģionā, lai dienests noritētu tuvumā mājām. Tas ir tas lielākais ieguvums – gūt militārās iemaņas aizsargāt savu dzimteni, savu māju, savu ģimeni,” atzina R. Jaunslavietis.
Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes štāba priekšnieks pulkvežleitnants Roberts Innus pauž: “25. kaujas atbalsta bataljons mūsu brigādē ir īpašs ar to, ka tajā dien profesionālā dienesta karavīri, kuri veiksmīgi apgūst modernus un jaudīgus ieročus, tādus kā prettanku raķešu sistēmas “Spike” un pretgaisa aizsardzības raķešu sistēmas “Stinger”. Brigādē atrodas arī Valmierā izvietota bataljona artilērijas apakšvienība. Bataljonam ir uguns jauda un tas stiprina Nacionālo bruņoto spēku reaģēšanas spējas un veicina efektīvu un visaptverošu valsts aizsardzības uzdevumu izpildi Vidzemes reģionā. Jauniešiem, kuri pieteiksies valsts aizsardzības dienestam Vidzemē, būs iespēja dienēt tieši šajā vienībā.”
Zemessardzes 25. kaujas atbalsta bataljonā Gulbenes novada Stāmerienā 2024. gadā tiks īstenots valsts aizsardzības dienests, sniedzot iespēju jauniešiem no Vidzemes un Latgales reģiona dienēt tuvāk mājām. Pirmajos dienesta mēnešos valsts aizsardzības dienesta karavīri apgūs kareivja pamatapmācību individuālajā un kolektīvajā līmenī, iepazīs militāro vidi un uzlabos fizisko sagatavotību. Nākamajā apmācību posmā karavīri apgūs militāro specialitāti, savukārt dienesta noslēguma fāzē būs iespēja iepazīt un apgūt kaujas atbalsta spējas – prettanku, pretgaisa un arilērijas kaujas atbalsts spējas. Apmācība noritēs kopā ar profesionālā dienesta karavīriem, kuri ir izvēlējušies ik dienu veltīt valsts aizsardzības spēju stiprināšanai. Līdzās būtiskākajiem ieguvumiem – dienesta norisei tuvāk dzīvesvietai un apmācībai kopā ar profesionālā dienesta karavīriem, lai gūtu militārās pamatiemaņas un apziņu par savas valsts aizsardzību un tās vērtību, jaunieši, kuri izvēlēs valsts aizsardzības dienestu Vidzemē, iegūs arī ikdienu saliedētā, vienotā komandā, aktīvu un dinamisku dzīves veidu, kā arī iespēju uzlabot savu fizisko sagatavotību. Tāpat arī valsts aizsardzības dienests ir augstvērtīga pirmā darba pieredze, kas apliecina jaunieša spēju pārvarēt izaicinājumus, izpildīt uzdevumus paaugstināta stresa apstākļos, kā arī darboties komandā un vadīt to.
Bataljona teritorijas apskates laikā tiek satikti prettanku apakšvienības karavīri, kuriem norit teorētiskais apmācību process sistēmas izvēršanā ar viņu apbruņojumā esošo ieroču sistēmu – prettanku raķešu sistēmu “Spike”. Šī sistēma ir unikāla, jo raķetes operators lidojuma laikā var koriģēt sākotnēji izvēlēto mērķi, pateicoties tās tehniskajām īpašībām. Karavīri praktisko kaujas šaušanas apmācību veic Ādažu poligonā. Viens no apakšvienības karavīriem dižkareivis Jānis Žīgurs pasatāsta, ka iepriekš viņš dienējis Rīgā, bet, līdz ar Zemessardzes 25.kaujas bataljona izveidi Stāmerienā, kas ir viena no jaunākajām profesionālā dienesta vienībām Nacionālajos bruņotajos spēkos, viņam tagad ir iespēja būt tuvumā savai ģimenei. “Esmu no Balvu novada, bet dzīvoju Gulbenē, un tagad, dienot Stāmerienā, man ir labi, jo no dienesta un apmācībām brīvajā laikā, es dodos mājās. Arī kolēģi ir draudzīgi un katra diena tiek aizvadīta saliedētā gaisotnē. Es iedrošinu jauniešus izvēlēties Stāmerienu par dienesta vietu, jo grūti nav! Mums ir gan apmācību process, gan pasportojam – norūdāmies gan mentāli, gan fiziski,” atzīst J. Žīgurs.
Jau ziņots, ka saskaņā ar šī gada 5.aprīlī, Saeimas trešajā – galīgajā – lasījumā pieņemto Valsts aizsardzības dienesta likumu, tiek noteikts, ka Latvijā tiek ieviests valsts aizsardzības dienests un tā ir atbilde uz mūsdienu ģeopolitiskajiem draudiem ar mērķi nodrošināt Latvijas pilsoņu sagatavošanu valsts aizsardzības uzdevumu veikšanai, kā arī stiprināt valsts un sabiedrības noturību un reaģēšanas spējas kā daļu no visaptverošas valsts aizsardzības. Lai sagatavotu Latvijas pilsoņus valsts aizsardzības uzdevumu izpildei, valstī tiek īstenots obligātais aizsardzības dienests. Pirmais valsts aizsardzības dienesta iesaukums tika komplektēts tikai uz brīvprātības pamata un tam brīvprātīgi pieteicās 488 Latvijas pilsoņi, kuri uzsāks dienestu jau šī gada 1. jūlijā. Savukārt līdz 15. jūlijam var pieteikties dienesta otrajam iesaukumam no 2024 .gada janvāra vienotajā rekrutēšanas platformā www.klustikaravirs.lv. Lai nokļūtu tieši Zemessardzes 25. kaujas atbalsta bataljonā un valsts aizsardzības dienests noritētu tuvāk dzīves vietai, iesaucamais ir aicināts dienestam pieteikties brīvprātīgi, anketā norādot Zemessardzes 25. kaujas atbalsta bataljons.