Lasīšanas laiks: 2 min
No 16. līdz 19. maijam militārajā bāzē “Kaugurmuiža” norisinājās Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes štāba organizētas mācības “Sudraba Grifs 2023”, lai pilnveidotu Zemessardzes, valsts un pašvaldību iestāžu sadarbību militāru un hibrīdkrīžu gadījumos, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes Komunikācijas daļa.
Mācībās “Sudraba Grifs 2023” pirmo reizi galda mācību izspēlē vienlaikus piedalījās Vidzemes pašvaldību sadarbības teritoriju civilās aizsardzības komisiju, Valsts Robežsardzes Viļakas pārvaldes, Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes, Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvaldes, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, Vidzemes augstskolas, kā arī Igaunijas Zemessardzes jeb Aizsardzības līgas “Kaitseliit” pārstāvji.
Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes bataljonu kompandpunktu personāls mācību laikā trenēja sadarbības procedūras ar valsts un pašvaldību iestādēm, savstarpēji apmainoties ar informāciju un kopīgi plānojot rīcību militāra un hibrīdapdraudējuma situācijās.
Kā atzina 2. Vidzemes brigādes komandieris pulkvedis Gunārs Kauliņš:“Kopīgi trenējoties mēs pilnveidojam visaptverošu valsts aizsardzību, kā arī iepazīstam viens otru personīgi. Papildus guvums ir šie personīgie kontakti un saziņa – tie paliks. Mācības parādīja, ka kopīgi mijiedarbojoties un sadarbojoties mēs nostiprinām Vidzemes reģiona aizsardzības spējas un drošību.”
Mācības apmeklēja Zemessardzes komandieris pulkvedis Kaspars Pudāns un NATO daudznacionālās divīzijas štāba “Ziemeļi” štāba priekšnieks brigādes ģenerālis Lenijs Fredskovs Hansens (Lennie Fredskov Hansen).
Zemessardzes 2. Vidzemes brigāde regulāri organizē mācības ar valsts un pašvaldību institūciju iesaisti, sekmējot visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešanu 2020. gadā 2. Vidzemes brigāde uzsāka kopējas mācības ar pašvaldību civilās aizsardzības komisijām “Pilskalns”, kas jau kļuvušas par tradicionālām un notiek visā Latvijā. Tāpat 2. Vidzemes brigāde kopš 2020. gada organizē mācības “Ausma”, kurās tiek trenēta brigādes Medicīnas rotas un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta sadarbība cietušo transportēšanai uz civilajām medicīnas iestādēm. 2021. gadā 2. Vidzemes brigāde arī organizēja galda mācības “Neptūns”, kurās tika izspēlēta iespējamā cietušo karavīru un civiliedzīvotāju evakuācija no Skultes ostas. Mācības “Mūris”, kas jau kļuvušas par ikgadēju tradīciju, nostiprina savstarpējo sadarbību ar Valsts robežsardzi robežapsardzības uzdevumu veikšanā. Savukārt 2022. gadā pirmo reizi notika galda mācības “Šķērslis”, stiprinot sadarbību ar VAS “Latvijas dzelzceļš”.
Visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešanas mērķis ir veicināt visas sabiedrības atbildīgu attieksmi pret valsti un tās drošību, padziļinot valsts institūciju savstarpējo sadarbību, ieviešot efektīvus publiskās un privātās partnerības mehānismus un sabiedrības pašorganizēšanās instrumentus krīzes gadījumiem. Visaptverošās valsts aizsardzības sistēmā katrai – gan valstiskai, gan nevalstiskai organizācijai, kā arī privātajam sektoram un iedzīvotājiem ir skaidri definēta loma krīzes situācijā, tostarp potenciālu militāro draudu jeb kara gadījumā.