Lasīšanas laiks: 4 min
Vismaz reizi gadā valmieriešiem un Valmieras novada iedzīvotājiem ir iespēja tikties ar Valmieras novada domes priekšsēdētāju Jāni Baiku un domes deputātiem, lai uzzinātu svarīgākos jaunumus saistībā ar pašvaldības darbu, kā arī uzdotu sev interesējošus jautājumus par pilsētas un novada attīstību. Šoreiz tikšanās notika laikmetīgās mākslas telpā KURTUVE, kur uz Valmieras teātra rekonstrukcijas laiku ievācies teātra kolektīvs.
Tikšanās laikā klātesošie tika iepazīstināti gan ar 2022. gadā paveikto, gan 2023. plāniem, tajā skaitā budžetu. Pasākuma interesantākā daļa gan sekoja pēc Valmieras novada domes priekšsēdētāja prezentācijas, kad klātesošajiem bija iespēja uzdot sev interesējošus jautājumus un saņemt arī atbildes par pilsētas un novada aktualitātēm.
Kā jau pavasarim pienākas, izskanēja jautājumi par pilsētas ielu uzturēšanu, bedru labošanu, kā arī grantēto ielu brauktuvju virsmu divkāršo apstrādi ar šķembām un bitumena emulsiju.
Saistībā ar ”bedrīšu” remontu Baika kungs atklāj, ka iepirkums ir noslēdzies un darbi sāksies uzreiz kā to atļaus laika apstākļi.
Saskaņā ar sākotnējo Valmieras novada pašvaldības informāciju, ielu brauktuvju virsmu divkāršā apstrāde tiks veikta Straupes, Pārgaujas, Kāpu, Mērnieku, Ziedu, tāpat arī Ošu un Sedas ielu posmos.
Nu jau gandrīz desmit gadus pašvaldība risina jautājumu par bijušās Valmieras naftas bāzes Gaides ielā teritorijas sakārtošanu, taču vēl aizvien nav izdevies panākt progresu. Teritorija pieder uzņēmumam “Latvijas nafta”, kuram pasludināts maksātnespējas process.
Pēc uzņēmuma maksātnespējas pasludināšanas tādus objektus kā bijusī Valmieras naftas bāze pārņēmis privāts uzņēmums, kurš gatavs gadu no gada maksāt paaugstinātu nodokli un par teritorijas sakopšanu neliekties ne zinis.
Būtiski, ka jau 2019. gadā speciālisti konstatējuši piesārņojumu, kas jau ir izplatījies ārpus naftas bāzes teritorijas, un secinājuši – ja netiks veikta teritorijas attīrīšana, piesārņojums caur gruntsūdeņiem noteiktā laikā varētu sasniegt Gauju. Atliek vien cerēt, ka pašvaldībai drīzumā izdosies pārvarēt birokrātijas līkločus, kas traucē sakopt šo teritoriju.
Izskanēja arī jautājums par stāvvietas paplašināšanu vai jaunas stāvvietas izbūvēšanu pie Vidzemes slimnīcas. Valmieras novada domes priekšsēdētājs atklāj, ka slimnīca atrodas uz privātīpašuma. Gan pašvaldība, gan slimnīcas vadība iesaistījusies sarunās par iespēju šo teritoriju iegūt savā īpašumā, diemžēl, sarunas līdz šim nav bijušas veiksmīgas, jo teritorijas īpašniece dzīvo ārpus Latvijas, ir sasniegusi jau cienījamu vecumu un viņas pilnvarotie pārstāvji nav ieinteresēti iziet uz sadarbību.
Arvien aktuāla ir Valmieras tirgus teritorijas labiekārtošana. Pašvaldības pārstāvji atklāj, ka notiek sarunas ar teritorijas īpašnieku, kurš no savas puses gatavo tirgus labiekārtošanas projektu. Baika kungs atklāj, ka labiekārtošanas darbu sākšanos varam gaidīt 2024. gada vasarā.
Valmieras novada pašvaldība 2024. Gadā startēs konkursā uz finansējumu, ko novirzīt Valmieras Kultūras centra rekonstrukcijai. Ņemot vērā šī brīža izmaksas būvniecības nozarē un arī Valmieras teātra rekonstrukcijas piemēru, pašvaldība pašlaik ir izvēles priekšā – rekonstruēt ēku, kā tas bija plānots sākotnēji, vai nojaukt to un būvēt no jauna.
Izskanēja arī viens no aizvadītās nedēļas aktuālākajiem tematiem – plānotā vairāku Valmieras pilsētas ielu nosaukumu maiņa.
Ar mērķi izvērtēt Valmieras novadā esošo ielu nosaukumus un ņemot vērā arī sabiedrības viedokli, Valmieras novada pašvaldībā ir izveidota “Ielu nosaukumu izpētes un izvērtēšanas darba grupa”, kurā aktualizēts jautājums par Pleskavas, Andreja Upīša, Leona Paegles, Linarda Laicena un Riharda Gredzena ielu Valmierā nosaukumu maiņu vai seno nosaukumu atjaunošanu. Tāpat diskutē par Jāņa Vintēna ielas nosaukuma nomaiņu Burtniekos, Pionieru ielas nosaukuma nomaiņu Valmiermuižā, bet Matīšos ir ierosinājums nomainīt Oktobra ielas, savukārt Sedā – Uzvaras ielas nosaukumus.
Saprotams, ka saistībā ar Krievijas uzsākto karu Ukrainā pašlaik dzīvojam tādā kā ”atmodas” periodā, kurā ir iespēja atbrīvoties no padomju savienības atstātajām rētām un liecībām. Taisnība arī, ka visu minēto ielu nosaukumiem un personām, kuru vārdi doti ielām ir bijusi kāda saistība ar padomju režīmu. Tomēr klātesošo vidū izskanēja viedoklis, ka tā ir mūsu vēsture un, lai arī kāda tā būtu, to nevaram vienkārši izdzēst no vēstures lappusēm.
Diskusijas laikā tika uzsvērts arī finansiālais aspekts, kuru jāņem vērā mainot ielu nosaukumus.
Ar spēcīgu argumentu par labu ielu nosaukumu saglabāšanai dalījās bijušais augstākās padomes deputāts, ilggadējs Valmieras Viestura vidusskolas direktors un skolotājs, Goda valmierietis – Ivars Briedis. Viņš atzina, ka padomju okupācijas laikā arī viņam kā skolotājam nācies mācīt padomju savienības vēsturi un padomju režīmam raksturīgās vērtības. Ja gribam iznīcināt visu, kas saistās ar padomju režīmu, tad arī viņam būtu jāatņem Goda valmierieša tituls.
Iedzīvotāji aicināti iesaistīties diskusijā un līdz 20. aprīlim iesniegt savus priekšlikumus ielu nosaukumu maiņa sūtot e-pastu uz info@valmierasnovads.lv vai savu priekšlikumu iesniedzot klātienē, Valmieras novada pašvaldībā, Lāčplēša ielā 2.
Šādas tikšanās ar Valmieras novada vadību šajā pavasarī norisināsies arī citviet Valmieras novadā. Kā atzina Jānis Baiks, Valmieras novada iedzīvotājiem nav jāgaida ikgadējā tikšanās, lai uzdotu sev interesējošos jautājumus. Ar pašvaldību iespējams sazināties gan telefoniski un rakstiski, gan elektroniski un, protams, klātienē.