Lasīšanas laiks: 4 min
Valmieras muzeja darbība norit astoņās celtnēs, kas celtas no 18. gs. vidus līdz 20. gs. sākumam un veido Valmieras vēsturisko centru. Muzejā iespējams aplūkot pastāvīgās ekspozīcijas par pilsētas un novada vēsturi, kā arī tematiskās mākslas darbu izstādes, kas regulāri tiek mainītas.
Jau šajā vasarā muzeja teritorijā tiks atvērtas jaunas telpas un pie apmeklētājiem nonāks jauna ekspozīcija, kas stāstīs Valmieras pils un pilsētas stāstu.
Šoreiz mūsu “Nedēļas viesis” ir Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma.
Kas, jūsuprāt, ir lielākais pluss dzīvošanai Valmieras novadā?
Valmieras novadu izjūtu kā pašpietiekamu, tādu, kurā justies labi arī neizbraucot ārpus. Valmiera ar savu zaļo auru un Gaujas koridoru, novada mazpilsētu šarms, Burtnieku ezers, Skaņaiskalns, Zilaiskalns…
Ir labas iespējas izbaudīt daudzveidīgu kultūras infrastruktūru un piedāvājumu, lielisku profesionālo teātri. Savu pienesumu veido jaunie kultūras objekti un tūrisma aktivitātes. Ir attīstītas sporta bāzes, izglītības tradīcijas, pietiekamas interešu izglītības iespējas.
Ir sakārtota uzņēmējdarbības sfēra. Un galvenais, ko atzīmē arī iebraucēji, ir drošā vide, kurā labi audzināt bērnus.
Kas būtu nepieciešams, kā Valmieras novadam būtu jāattīstās, lai šī vieta kļūtu vēl pievilcīgāka?
Izaugsmei svarīgs dzīvokļu fonds. To papildināt iespējams arī izmantojot iespējas novadā, bet jābūt sakārtotai infrastruktūrai. Būtiskākais, kas jāpanāk ir līdzsvarota attīstība, gan Valmierā, gan visā novadā. Nepieciešams izcelt kultūrvēsturiskās vērtības novada teritorijā.
Valmierā – ļoti gaidu mūsdienīgu Kultūras centru, Gaujas promenādi, mazās arhitektūras formas pilsētvidē. Videi pievilcīgai jābūt ne tikai iebraucējiem, bet arī vietējai kopienai visos 7 vēsturiskajos mikrorajonos. Jādomā par investīciju piesaisti ekonomiskai attīstībai. Izdarīts jau daudz, bet vēl ir, kur augt.
No 2021. gada septembra, pēc administratīvi teritoriālās reformas, muzeja uzmanības lokā ir visa novada teritorija. Kā mainījies muzeja darbs?
Izmaiņu nav daudz. Līdz 2002. gadam bijām Valmieras rajona muzejs, veicām krājuma komplektēšanas un pētnieciskos pasākumus rajona teritorijā. Vēlāk, kā Valmieras pilsētas iestādei, mūsu misija noteica, ka muzeja interešu sfēra ir Valmiera un tās administratīvās ietekmes teritorija. Tātad, teritorija 50 km rādiusā ap Valmieras pilsētu, kas lielā mērā sakrīt ar Valmieras novada robežām. Esam paplašinājuši atsevišķas savas funkcijas novadā. Piemēram, izstāžu piedāvājumu, izmantojot ceļojošo izstāžu programmu. 2022. gadā muzeja ceļojošās izstādes Valmieras un apkārtējos novados notika 41 reizi, piesaistot vairāk kā 15 tūkstošus apmeklētāju. Ar šo pakalpojumu varam panākt muzejiskā piedāvājuma nonākšanu pie visdažādākajām sabiedrības grupām, reizēm laužot stereotipu par to, ka “vēsture, māksla mani neinteresē”. Mainījušies arī sabiedrības paradumi, cilvēki nevēlas pārvarēt attālumu, izvēlas pakalpojumu tuvāk savai dzīvesvietai. Tas svarīgi arī šībrīža sociālajā un ekonomiskajā situācijā, ļaujot samazināt iedzīvotāju kultūras patēriņa šķēršļus.
Jau ilgāku laiku Valmieras vecpilsētas teritorijā notiek būvdarbi. Kad sagaidāms rezultāts un ko jaunu ieraudzīsim?
Mūsu mērķis, sabalansēt jaunveidojamās vecpilsētas pilsētbūvnieciskās struktūras ar vēsturiskām, ainaviskām un mākslinieciskām vērtībām, attīstot Valmieras pils tūrisma potenciālu. Vecpilsēta elpo, dzīvo nemitīgi kustīgu dzīvi, kurā katrs gadsimts ievilcis savas līnijas, citas ēkas izzudušas, citas uzceltas no jauna, mainījusies infrastruktūra. Projektu “Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos” un “Valmieras vecpilsētas attīstība” ietvaros veikta ZR korpusa konservācija, izbūvēts jauns caurskatāms korpuss, turpinās Vecās aptiekas kompleksa restaurācija un tiks pabeigta teritorijas labiekārtošana. Abos apjomos un ārtelpā būs izvietota muzeja jaunā ekspozīcija “de Woldemer”. Pils vide – pilsēttelpa kļūs par apskates objektu ar dažādām iespējām aktīvi līdzdarboties. Jauno Valmieras pils stāstu, komunicējot to mijiedarbībā ar Valmieras pilsētas attīstības vēsturi, apmeklētājiem atvērsim vasarā, Valmieras pilsētas svētku laikā.
Muzeja pasākumi ir daudzveidīgi- izstādes, semināri, konferences, tirdziņi. Uz ko īpaši šogad gribat uzlūgt?
Muzeja Izstāžu namā no 31. marta līdz 31. maijam būs aplūkojama Imanta Lancmaņa gleznu izstāde. Lai arī I.Lancmaņa vārds galvenokārt asociējas ar Rundāles pili un viņa devumu tās atjaunošanā mūža garumā, aizraušanās, līdzās vēl citām ar kultūru un tās izkopšanu saistītām jomām, ir glezniecība. Nupat noslēgusies izstāde Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Tagad liela daļa darbu ceļo arī uz Valmieru!
Darbi vairākās tematikās – par Bībeles tēmu, Ozolu cikls, ainavas un klusās dabas, tēma “Nāves deja”.
Izstādē eksponēti Imanta Lancmaņa darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, topošā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja, Rundāles pils muzeja, Ināras Teterevas un mākslinieka privātkolekcijas. Tikšanās ar mākslinieku 31. Martā plkst.16.00
Izstādi apskatīt būs iespēja arī starptautiskās akcijas “Muzeju nakts 2023” laikā 13. maijā.