Lasīšanas laiks: 5 min
Latvijas ziemai raksturīgi arī skarbāki laikapstākļi, kas autovadītājiem mēdz sagādāt daudz satraukuma. Pamatīgs aukstums ietekmē automašīnas, turklāt tās nevar sasildīties, uzvelkot biezāku apģērbu, tādēļ autovadītājiem ir svarīgi zināt, kā pasargāt savus transportlīdzekļus tad, kad gaisa temperatūra krasi pazeminās.
Grūtības iedarbināt auto, plīsušas auto riepas, aizsalušas durvju slēdzenes – tās ir tikai dažas no problēmām, ar ko autovadītāji mēdz saskarties ziemas aukstajos mēnešos.
Automašīnas, kas novietotas ārā, ir pakļautas sniega, slapjdraņķa un sala ietekmei. Un pat tad, ja automašīna tiek novietota garāžā, to tik un tā var ietekmēt temperatūras samazināšanās.
Zinot, kā parūpēties par savu automašīnu ziemas apstākļos, varat izvairīt ies no nepatīkamiem transportlīdzekļa bojājumiem un izvairīties no lielām remonta izmaksām.
Turpinājumā izplatītākās problēmas, ar ko ziemā saskaras autovadītāji un ieteikumi, kā no tām izvairīties.
Sasaluši vējstiklu tīrītāji
Viena no detaļām, kas aukstā laikā kļūst īpaši neaizsargāta, ir vējstikla tīrītāji. Dažkārt tie piesalst pie vējstikla un, ieslēdzot tos, saplīst. Diemžēl bieži vien šī problēma atklājas tikai tad, kad sāk snigt vai līt.
Lai no tā izvairītos, padariet vējstikla tīrītāju slotiņu pārbaudi par regulārās auto apkopes sastāvdaļu un apsveriet speciāli šim gadalaikam piemērotu tīrītāju iegādi. Katru dienu pirms došanās ceļā pārbaudiet vējstikla tīrītāju darbību, kā arī notīriet uz vējstikla sakrājušos sniegu un ledu.
Gadījumā, ja ir sasalis auto vējstiklu šķidrums, nekādā gadījumā uz vējstikla nedrīkst liet karstu ūdeni – tas var saplaisāt.
Vienkāršs veids, kā atkausēt sasalušo šķidrumu, ir automašīnas iedzīšana garāžā. Tāpat ir svarīgi izvēlēties tieši ziemas laikapstākļiem piemērotu vējstiklu šķidrumu.
Citas efektīvas problēmas, kā atkausēt sasalušu šķidrumu, ir fēna izmantošana, rezervuāra pudeles noņemšana un apsildes spilvena – termofora izmantošana.
Kļūdaina aizdedzes sveču darbība
Aizdedzes sveces ir viena no tām daļām, kas, sagatavojot automašīnu ziemai, bieži vien netiek ņemtas vērā. Kad gaisa temperatūra samazinās, auto dzinējam jāpievērš īpaša uzmanība. Un aizdedzes sveces, kas jau kalpojušas ilgāku laiku, aukstā laikā var ātri sabojāties, jo tās pakļautas korozijas riskam. Korozija, savukārt, apgrūtina dzirksteles rašanos.
Šis ir iemesls, kādēļ, veicot auto apkopi, ir jāpārbauda arī aizdedzes sveču stāvoklis un darbība. Nepieciešamības gadījumā tās savlaicīgi jānomaina pret jaunām.
Akumulatora darbības traucējumi
Šis ir viens no izplatītākajiem ziemas scenārijiem. Gaisa temperatūrai samazinoties, pazeminās arī akumulatora jauda, tādēļ automašīnas dzinēja iedarbināšana aukstā laikā var patērēt pat divreiz vairāk enerģijas nekā tas ir siltākā laikā. Tādēļ ir svarīgi, lai akumulators būtu gatavs izturēt aukstumu.
Ja vien akumulators nav jauns, pārbaudiet to automašīnas apkopes laikā, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem. Tāpat arī laikus uzziniet, kā pareizi rīkoties, ja vajadzīga akumulatora uzlāde.
Grūtības iedarbināt automašīnu
Problēma, ar ko autovadītāji ziemas laikā saskaras salīdzinoši bieži, ir grūtības iedarbināt automašīnu. Īpaši tas attiecināms uz gadījumiem, kad automašīna pa nakti atstāta ārā. Ja ir grūtības iedarbināt automašīnu, un tā nav ne aizdedžu sveču, ne akumulatora vaina, tad pārbaudiet starteri, ģeneratoru un motoreļļu. Problēmas cēlonis var būt saistīts ar vienu no šiem elementiem.
Ziemas aukstajās naktīs automašīnu ieteicams novietot garāžā – tas ir efektīvs veids, kā izvairīties no šādām un līdzīgām problēmām no rīta, kad jāsteidzas dienas darbos.
Nepietiekams gaisa spiediens riepās
Optimāls gaisa spiediena līmenis riepās ir īpaši svarīgs drošai braukšanai. Mainīga gaisa temperatūra var izraisīt riepu spiediena svārstības, kas, savukārt, var ietekmēt auto vadāmību, saķeri ar ceļa virsmu, kā arī riepu kopēju kalpošanas laiku. Tādēļ ir svarīgi regulāri pārbaudīt spiediena līmeni riepās. To iespējams izdarīt jebkurā degvielas uzpildes stacijā, tādēļ to varat apvienot ar degvielas iegādi.
Korozijas veidošanās
Lai pārvietošanas būtu droša, ziemas laikā uz ceļiem tiek kaisīta sāls. Taču sāls var ne tikai pasargāt, bet arī radīt bojājumus. Kad sāls iekļūst dzinējā, tas var veicināt korozijas veidošanos, un bieži vien tas tiek pamanīts tikai tad, kad jau radušies acīmredzams bojājums.
Tādēļ arī ziemas mēnešos regulāri mazgājiet savu auto, īpaši – pēc braukšanas pa ceļiem, kas nesen kaisīti ar sāli.
Aizsalušas automašīnas durvis
Vēl viena bieži sastopama problēma aukstajā gada laikā, ir aizsalušas automašīnas durvis. Tas var notikt tad, ja auto ir slapjš un ūdens ir sasalis. Šīs problēmas novēršana var būt laikietilpīga un sarežģīta.
Nekādā gadījumā nevajadzētu mēģināt durvis atvērt ar varu, raujot aiz roktura – pastāv risks, ka drīzāk norausiet rokturi nekā atvērsiet durvis. Ja aizsalušas ir tikai vienas auto durvis, iekāpiet automašīnā, izmantojot citas durvis un iedarbiniet dzinēju. Kad automašīnas salons būs uzsilis, durvis varēsiet atvērt.
Situācijā, kad aizsalušas visas durvis, varat mēģināt tās atkausēt ar matu fēna palīdzību.
Lai izvairītos no situācijas, kad pašā nepiemērotākajā brīdī Jūs netiekat savā automašīnā, aukstajos mēnešos auto durvju gumijas varat sasmērēt ar speciālajiem pretaizsalšanas līdzekļiem.
Aizsvīduši auto lukturi
Bieža parādība ziemas laikā ir arī aizsvīduši automašīnas lukturi. Tam var būt nopietnas sekas – apgrūtināta redzamība uz ceļa, nepareiza lukturu darbība, mitruma ietekmē radušies automašīnas bojājumi. Tādēļ šo problēmu svarīgi novērst pēc iespējas ātrāk.
Iemesli, kāpēc svīst auto lukturi, var būt vairāki – tas var norādīt gan uz lukturu bojājumiem, gan arī pārāk lielām atstarpēm automašīnas konstrukcijā. Zinot cēloni, var piemeklēt efektīvāko risinājumu. Konsultējieties ar zinošu mehāniķi, kas palīdzēs identificēt problēmu un to pareizi novērst.
Ziemai raksturīgie laikapstākļi nav nekāds joks un var sagādāt daudz nepatīkamu brīžu. Tādēļ ir labi jau iepriekš sagatavoties, lai varētu veiksmīgi pārziemot. Izmantojot augstākminētos padomus, kā arī speciālo aprīkojumu, autovadītāji varēs justies drošāk. Svarīgi atcerēties arī par regulāru auto apkopi.
Lai dalība ceļu satiksmē būtu likumīga un droša, svarīgi iegādāties arī OCTA polisi, kas ir obligāta prasība ikvienam motorizētam transporta līdzeklim, kas piedalās ceļu satiksmē.
Kad pienācis laiks iegādāties apdrošināšanu savam auto, ieskatieties www.octas.lv, kur atradīsiet ne tikai OCTA kalkulatoru, kas ļaus Jums ātri un vienkārši atrast izdevīgāko apdrošināšanas piedāvājumu, bet arī noderīgus padomus par automašīnu uzturēšanu, drošu braukšanu un citām ikvienam autovadītājam svarīgām tēmām.