Lasīšanas laiks: 2 min
Īsākas un garākas, slīpākas, šaurākas, līkumotas un pavisam taisnas, industriālas un ar vasaras ziediem saplaukušas, nosauktas par godu leģendārām personām vai pēc vēsturiskiem nostāstiem – tik dažādas ir Valmieras ielas, kas glabā nozīmīgus vēstures notikumus, likteņus un stāstus. Gadu desmitiem ritot, ielām mainījies ne tikai vizuālais izskats, bet arī stāsti, ko tās glabā. Vairāki no tiem apkopoti informatīvā bukletā, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada Tūrisma pārvaldes mārketinga speciāliste Zane Krūmiņa.
Lasītājiem atklāsies 15 ielu vēstures līkloči, stāsti un pat negaidīti pavērsieni ar humora devu! Beātes iela īpaša ar dažādiem ielu nosaukumiem, kas mainīti ļoti īsā laika periodā, Brīvības iela atklāj Putniņu dzimtas stāstus. Lai gan Bruņinieku iela ir viena no īsākajām ielām Valmierā, tā atrodas pilsētas sirdī, tādēļ stāsti par ielu un ēkām uz tās ir daudz! Georga Apiņa iela atklāj, kas bija ārsta laulātais draugs, bet Jāņa Daliņa iela – kādēļ tā senāk dēvēta par Svētozolu ielu. Bukletā būs lasāmi dažādi atmiņu stāsti – par to, kā Limbažu ielā dzīvojuši vienkārši ļaudis, kā netālu no Plostnieku ielas atradusies skandalozo slavu mantojusī Ziedu grava, un kā Marijas ielas zeļļi kaimiņus kacinājuši. Lasītāji uzzinās, kas tieši uz Lucas ielas kļuva par iemeslu Valmieras neveiksmēm kara laikā, un cik dažādi veikali atradušies uz Stacijas ielas, toties Rīgas ielas stāstos lasāms par vērienīgo ielas pārbūvi. Bukletā atrodams arī detalizēts apraksts, kā izskatījās grafiķis un gleznotājs Teodors Ūders, kā arī lasāms, kā Jānis Ruģēns savulaik mērojis Tērbatas ielu, lai aizbēgtu no pilsētas gorodovoja (policista) un to, kas arheoloģiskajos izrakumos atrasts Ziloņu ielā.
Izdotais materiāls par Valmieras ielām un to stāstiem elektroniski pieejams šeit un drukātā veidā Valmieras Tūrisma informācijas centrā (Rīgas iela 10). Teksta autore ir Valmieras muzeja Krājumu nodaļas vadītāja un vēsturniece Ingrīda Zīriņa.
Aicinām doties nesteidzīgā pastaigā pa Valmieru, iepazīt mūsu bagātību – kultūras, vēstures objektus un dabas pērles, kā arī atklāt vēl nezināmas un iepriekš neapmeklētas vietas! Tematiskos maršrutus pa Valmieru atradīsi šeit.