Lasīšanas laiks: 3 min
Mūsdienās sarakstītas daudz grāmatas un raksti par gudru finanšu plānošanu, kas māca plānot tēriņus, organizēt maksājumus, veikt uzkrājumus u.tml. Taču arvien mēs uzkāpjam uz tiem pašiem grābekļiem un turpinām tērēt vairāk kā vajag, līdz ar to finanšu problēmas kļūst bezmaz par ikdienas nemainīgo stāvokli.
Tuvojoties jaunajam gadam visi aizdomājamies par labvēlīgu izmaiņu ieviešanu savā dzīvē, tāpēc ierosinām jums vēlreiz iepazīties ar padomiem, kas var palīdzēt samazināt mēneša izdevumus un tādejādi ietaupīt kādām sen kārotam pirkumam.
- Alternatīvu meklēšana
Apdomājiet, kuras ir tās lietas, ko jūs pērkat katru mēnesi pieraduma dēļ, bet, no kuram atsakoties, jūsu ikdiena būtiski nemainīsies. Piemēram, vienmēr esiet pircis konkrētā ražotāja ūdeni par lielām naudiņām – sameklējiet lētāko alternatīvu vai iegādājaties savam mājām ūdens filtru, tādējādi samazinot savus ikdienas tēriņus ilgtermiņā.
Iespējams katru rītu pa ceļam uz darbu bija ieradums iedzert kafiju no automāta vai apēst kādu šokolādi – atsakāties vai baudiet to katru otro, trešo dienu utt. Jūs būsiet pārsteigti, kā tādas sīkās detaļas, ko pamaināt, var uzlabot jūsu finansiālo stāvokli.
- Ērtums ne vienmēr atmaksājas
Bieži, pieraduši pie ērtībām, ko sniedz dzīve, neaizdomājamies, cik patiesi daudz naudas izliekam tur, kur var ietaupīt. Piemēram, apmeklējam tuvāko mājām veikalu, kur nevar iegādāties preces ar atlaidēm, jo ir slinkums aiziet līdz izdevīgākai tirdzniecības vietai 15 minūtēs. Braucam ar auto vai saucām taksi arī tad, kad lētāk sanāktu aizbraukt līdz galapunktam ar autobusu. Turklāt sabiedriskā transporta izvēle viennozīmīgi atmaksājās, jo nav jātērējas, lai uzturētu savu mašīnu darba kārtībā, nemaz nerunājot par lieliem degvielas izdevumiem.
- Rēķinu pārskatīšana
Katram no mums katru mēnesi ir jāveic obligātie maksājumi, no kuriem nevar izvairīties, bet viennozīmīgi ir iespējams vismaz nedaudz samazināt maksājumu apmēru. Izvērtējiet, vai tiešām telefona numuram ir pieslēgts piemērots tarifa plāns un painteresējaties par atlaidēm. Iespējams, maksājiet par televīziju, bet nemaz to neskatāties – atsakāties no pakalpojuma. Maksājot vienlaicīgi vairākus kredītus, ir vērts aizdomāties par to apvienošanu. Visu kredītu apvienošana var palīdzēt samazināt kopējo ikmēneša maksājumu par visām kredītsaistībām.
Ir vērts iztērēt laiku visu rēķinu pārskatīšanai, jo, kā redziet, ir risinājumi, kas var palīdzēt jums ietaupīt naudu.
- Izvairīšanās no spontāniem tēriņiem
Cik reizes dienā, nedēļā vai mēnesī nopērkat kaut ko spontāni, vienkārši ieejot veikalā? Pērkot pārtikas produktus, noteikti paķeriet pa ceļam arī to, kas īsti nav vajadzīgs – ziemassvētku rotājumus, jo taču tie tik skaisti izskatās. Vai ejot garām apģērbu veikalam, pamanāt skatlogā skaistu kleitu, kuru noteikti jānopērk!
Parasti spontānus pirkumus var veicināt nogurums pēc darba, kad nedomājot paķerat visu pa ceļam līdz kasei, izsalkums, kad esiet gatavs apēst burtiski visu, un neapdomība, ar kuru var cīnīties, liekot sev vienmēr padomāt divreiz pirms kaut ko nopērkat. Piemēram, kad ieraugāt kaut ko, kas nav jūsu pirkumu sarakstā, uzdodiet sev jautājumus: “vai varu to šobrīd atļauties?”, “vai tiešām man tagad tas ir vajadzīgs?” Vislabāk būtu aiziet mājās un tad mierīgi izvērtēt, vai ir vērts izlikt naudu par pēkšņi iekāroto lietu. Kā rāda pieredze, bieži cilvēki pārdomā.
- Budžeta izplānošana
Vieglākai mēneša izdevumu izplānošanai var palīdzēt budžeta sastādīšana. Ierakstiet ienākumus, obligātus izdevumus (interneta, saziņas, komunālie maksājumi utt.) un atlikušo summu sadaliet starp pārtiku, izklaidi u.tml. Vislabāk būtu izrēķināt, kādu summu variet atļauties tērēt dienā vai nedēļā pirms saņemiet nākamos ienākumus. Pieturēties pie izplānota budžeta un neļaujiet sev iztērēt vairāk kā bija paredzēts.
Iemāciet sev pacietību un apdomību, jo tādējādi spēsiet kontrolēt savus mēneša izdevumus un rezultātā iegūsiet finansiālo stabilitāti.