Lasīšanas laiks: 2 min
Pirms nedēļas Valmieras muzeja Garšaugu dārza šķūnī bija krāšņa tomātu izstāde. Vakar un šodien šeit gozējas krietni lielākas ogas – melones un arbūzi, kas, protams, nav ne tik koši, ne tik daudzveidīgi, taču jāteic, ka 14 arbūzu un 4 meloņu šķirnes Latvijas klimatiskajiem apstākļiem arī ir diezgan ievērojams skaits.
Kā liecina informācija izvietotajās planšetēs un stāsta pats zemnieku saimniecības “Cīruļi” īpašnieks Māris Zvirbulis, ar šiem ķirbju dzimtas augiem vairāk aizrāvies ir znots Armands Dambītis, kas melones un arbūzus sāka audzēt pirms četriem gadiem, bet kopumā “Cīruļi” ir ģimenes uzņēmums, tajā darbojas arī meita Vēsma, dēli Kārlis un Jānis ar ģimenēm.
Var teikt, ka “Cīruļos” aug viss, kas nepieciešams saimes galdam: kartupeļi, burkāni, gurķi, tomāti, sīpoli, kabači, arī rabarberi, baziliks un krūmmellenes, tāpat arī puķes – samtenes, asteres… Iegūtā raža tiek realizēta gan uz vietas saimniecībā, gan vietējos tirdziņos. Jāteic, ka arī sestdien Garšaugu dārza šķūnī var nopirkt tikai arbūzus, bet melones iespējams tikai apskatīt, jo šodien tās tirgo Tomātu svētkos Brenguļos.
Gan melones, gan arbūzi aug gan siltumnīcā, gan uz lauka, bet esot visai cimperlīgi augi. Ja ir pārāk auksts un slapjš pavasaris, stādi nonīkst. Tos apdraud arī sakņu puve un dažādas sēnīšu slimības, kas tiek atvestas ar sēklām, kūdru, augsni. Stādi garšo ūdensžurkām, bet jau gatavos arbūzus un melones zog āpši!
Tā kā Latvijas vasaras paliek arvien karstākas, nu jau itin bieži arī mazajos piemājas dārziņos un siltumnīcās cilvēki cenšas izaudzēt šos dienvidiem raksturīgos augus, bet nākošnedēļ, kad laika ziņas sola vien +11+14 grādus dienā, bet naktī vairs tikai +4+6 grādus, meloņu un arbūzu (arī gurķu) augšanas laiks būs beidzies…