Lasīšanas laiks: 3 min
21. gadsimta laikā Latvija piedzīvojusi jau otro administratīvo teritoriālo reformu. 2021. gadā 119 pašvaldību vietā tika izveidotas 43 pašvaldības. Pārmaiņas piedzīvoja arī nu jau jaunā Valmieras novada iedzīvotāji, apvienojot vienu valstspilsētu, četras pilsētas un 26 pagastus. Novadu reforma nāca ar izmaiņām adreses pierakstā, budžeta sadalījumā, deputātu, priekšsēdētāju un vietnieku skaitā u.c. Protams, mainījās arī dažādu teritoriju un īpašumu apsaimniekotāji. Viena no teritorijām ir Skaņākalna dabas parks, kuru līdz reformas iestāšanās laikam apsaimniekoja kādreizējais Mazsalacas novads, taču tagad Valmieras Olimpiskais centrs.
Skaņākalna dabas parka taka ved aptuveni 3km garumā līdz visgludākajai klintij Latvijā. Pa ceļam daba lutina ar apbrīnojami skaistiem sarkanā vidusdevona smilšakmens atsegumiem un izskalotām alām – Eņģeļu alu, Velna alu, Neļķu klintis u.c. Karstā vasaras dienā Skaņākalna viesi un vietējie var atveldzēties ar avota ūdeni no Skābumbaļļas. Papildus dabas objektiem dabas parka teritorijā aplūkojamas arī koka skulptūras – putni un pasaku tēli.
Dabas parks atrodas Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā, tādēļ jaunās pašvaldības un apsaimniekotāju plāns ir ne tikai uzkopt šo teritoriju, bet arī nodrošināt dabas vērtību aizsardzību un saglabāšanu tūristu apmeklējumu laikā. Pašvaldības mērķis ir veicināt sabiedrības izglītošanu par dabas, ainaviskajām un kultūrvēsturiskajām vērtībām, organizējot apmeklētāju plūsmu. Ieeja parkā tūristiem – pieaugušajiem 3 EUR; skolēniem, studentiem, pensionāriem 2 EUR. Bezmaksas ieeja piemērojama bērniem no ģimenēm ar 3+ kartēm, personām ar 1. un 2. grupas invaliditāti, krīzes centru un internātskolu audzēkņiem u.c. Vairāk skatīt: www.skanaiskalns.eu/cenas
Tāpat arī svarīgi ir nodrošināt brīvu pieeju Skaņākalna dabas parka teritorijai vietējiem iedzīvotājiem. Tādēļ pašvaldībā ir iespēja saņemt gada apmeklējuma karti, kas ļaus ne tikai apmeklēt parku par brīvu, bet arī iegādāties gada caurlaidi transportlīdzeklim par 5 EUR.
Daudziem radušās bažas, ka Valmieras Olimpiskajam centram ir tik daudz kā jau uz pleciem. Nereti Mazsalacas iedzīvotāji uztraucas par to, ka netiks pievērsta pietiekama uzmanība Skaņākalna dabas parkam, taču valdes priekšsēdētājs un direktors Artis Jansons atklāj, ka tā nebūt nav. “Valmieras Olimpiskais centrs ar lielu atbildību attiecas pret katru struktūrvienību. Mums ir svarīgi, lai pie mums brauktu no citām Latvijas un Eiropas pilsētām mācīties un ņemt piemēru sporta un tūrisma nozares objektu vadīšanā,” stāsta A. Jansons. Var sacīt, ka ir tieši pretēji – šogad tika atlikti dažādi plāni saistībā ar citām struktūrvienībām, lai veltītu vairāk resursu tieši Skaņākalna uzturēšanai. Katru darba dienu parkā atrodas strādnieki, kas regulāri apzāģē vai aizvāc nokritušos zarus, aizpūš lapas no stāvlaukumiem, atjauno soliņus un margas pie stāvām nogāzēm un veic daudzus citus uzkopšanas darbus parka teritorijā.
Izveidojoties jaunajam Valmieras novadam un iegūstot apsaimniekošanas tiesības, radās ideja attīstīt zaļo tūrismu. A. Jansons saka: “Mūsu mērķis ir uzturēt Skaņākalna taku tādu, lai tajā klusumā un mierā varētu iet pastaigās. Galvenais parka elements ir pati daba.” Tādējādi būtiskas izmaiņas parkā netiks veiktas. 2020. gadā tika veikta ekspertīze, kurā noteica kuri takas objekti un koki ir sevišķi bīstami apmeklētājiem, tādēļ to zāģēšana un demontēšana arī ir vienīgais, kas tika darīts līdz šim. Plānos neietilpst meža izciršana un visu skulptūru likvidēšana. “Vēlamies, lai Mazsalacas apvienības iedzīvotāji var lepoties. Šis dabas parks ir kā Ziemeļvidzemes pērle!”