Lasīšanas laiks: 2 min
Vidzemes Augstskola 1.jūlijā sarunu festivālā LAMPA sadarbībā ar VidzemeTechGirls aizvadīja diskusiju “Drošība un vārda brīvība (ne tikai) virtuālajā vidē – vai tām ir robežas?”, kas norisinājās Cēsīs. Šīs diskusijas centrālais jautājums: “Kur beidzas atšķirīgs personīgais viedoklis un kur sākas maldi, dezinformācija vai klaji meli?”, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Vidzemes Augstskolas Sabiedrisko attiecību speciāliste Estere Rita Vilciņa.
Diskusijas ieraksts ir apskatāms arī Vidzemes Augstskolas YouTube kanālā, šeit.
Diskusijā piedalījās Vidzemes Augstskolas lektore Liene Ločmele, Tet IT drošības pārvaldnieks, datu aizsardzības un IT risku nodaļas vadītājs Uldis Lībietis, uzņēmējs, pasniedzējs un digitālās drošības entuziasts Juris Pūce un Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra vadošā pētniece Ieva Bērziņa. Diskusiju vadīja VidzemeTechGirl līdzradītāja Līga Priedenfelde.
Šobrīd, kad pasauli posta dažādi globāli satricinājumi, arvien apspriestāks temats sabiedrībā ir vārda brīvība un tās absolūtums. Uzņēmējs, pasniedzējs un digitālās drošības entuziasts Juris Pūce stāsta: “Par vārda brīvību, naida runu, par to, ko uzskatām par pieņemamu vai tieši pretēji nepieņemamu gan fiziskajā, gan digitālajā vidē ir ne tikai jārunā, bet pamazām arī jārisina. Nav liela jēga sevi mānīt sakot, ka šīs it kā mazās problēmas nav būtiskas, jo tām ir tendence nemanot samilzt.”
Vidzemes Augstskolas lektore Liene Ločmele par Vidzemes Augstskolas dalības nozīmīgumu šajā diskusijā stāsta: “Vārda brīvība ir pamatā arī jebkuram apmācību procesam, lai mēs spētu runāt par dažādām sabiedrībai aktuālām problēmām. Augstskolas kaut kādā mērā ir vadošie flangi, kur par vārda brīvību māca kā par vērtību.”
Tet IT drošības pārvaldnieks, datu aizsardzības un IT risku nodaļas vadītājs Uldis Lībietis, uzskata: “Ir ne tikai jārunā, bet arī jāmācās otrā klausīties un viņu sadzirdēt ne tikai fiziskajā, bet arī digitālajā vidē. Bet, lai tas notiktu mums ir jābūt šādai videi, kur mēs to droši varam darīt. Man ir bažas par to, kas notiek Latvijā, proti, ziņu portālos ir ierobežota iespēja komentēt pat basketbola vai hokeja spēli, jo, pastāv iespēja, ka tur sāks runāt par, piemēram, karu Ukrainā. Gadījumā, ja visa politiskā apspriešanās sāks notikt Facebook vai Instagram platformās, es nezinu vai tā ir labākā platforma, kur to darīt, jo tad cilvēki nonāk algoritmu varā.”