Lasīšanas laiks: 3 min
Pieredzes stāsts par Mārtiņu Dzenīti – enerģisku valmierieti, kurš līdz 9. klasei mācījies Valmieras Viestura vidusskolā un šobrīd ir Valmieras tehnikuma 4. kursa students. Ņemot vērā, ka Valmieras tehnikums piedāvā apgūt ne tikai vidējo izglītību, bet arī profesiju, atrodas Valmierā un vairums draugu jau tur ir mācījušies un snieguši labas atsauksmes, izvēle tālākām mācībām par labu izvērtās tieši šīs mācību iestādes virzienā. Mārtiņš ir viens no tiem jauniešiem, kuriem profesijas izvēle nav bijusi grūta. Viņu vienmēr saistījis praktisks darbs, tādēļ Mārtiņš uzsācis mācības, lai apgūtu mehatronisko sistēmu tehniķa profesiju. Šie speciālisti, tostarp Mārtiņš, ikdienā veic automatizētos un datorizēti vadāmos tehnoloģiskos procesus un elektronisku un programmējamu vadības ierīču montāžu, tehnisko apkopi, diagnostiku un remontu.
Var droši teikt, ka Mārtiņam ir izveidojusies bagātīga pieredze Erasmus+ praksēs. Viņš ir devies praktizēties gan uz Itāliju, gan Austriju, gan izbaudījis, kā ir strādāt Maltā. Itālijā prakse tika aizvadīta uzņēmumā, kas ražo ēdināšanas treilerus “no a līdz z”. Prakses pienākumos ietilpa metālapstrādes darbi, kā arī hidraulisko un pneimatisko sistēmu uzstādīšana. Mārtiņu Itālijā ļoti pārsteidza tas, cik cilvēki apkārt bijuši atvērti un draudzīgi, kolēģi katru rītu apvaicājušies, kā klājas, bijuši ļoti devīgi ar ieteikumiem, kā darbus veikt labāk un efektīvāk, kā arī ar padomiem, ko darīt gan nevajadzētu. Reizēm pat izdevies baudīt kolēģu sarūpēto kafiju pusdienu pārtraukumos.
Otrā Erasmus+ prakse norisinājās Austrijā, uzņēmumā “Elektroservice Heinz Schneider”, kas nodarbojas ar sadzīves tehnikas tirdzniecību un remontu, kā piemēram, indukcijas plītīm, veļas mazgājamajām mašīnām un tamlīdzīgām iekārtām. Ikdienas darba pienākumos ietilpa došanās pie klientiem kopā ar kolēģiem, kur bija nepieciešams veikt dažādu iekārtu tehnisko apkopi un remontu – jāmaina indukcijas plītīm virsmas, mikroshēmas, ciparu displeji, savukārt, veļas mazgājamajām mašīnām un žāvētājiem jāmaina gultņi, siksnas un citas detaļas.
Trešā prakse Maltā, uzņēmumā “Maple” Mārtiņam patikusi vislabāk, jo ikdiena bijusi neparedzama, darbi bijuši ļoti dažādi un reti kad atkārtojušies. Prakses uzņēmums nodarbojās ar maizes un maizes izstrādājumu ražošanu, kur jaunietim bija jāveic dažādu iekārtu tehniskā apskate, jāveido PLC vadības kaste, jāvada pakošanas iekārta, kā arī dažādi citi darbi, kas nepieciešami ražošanas procesu uzturēšanai.
Kopumā, pēc aizvadītām trim Erasmus+ praksēm ir ļoti daudz pozitīvu atmiņu un jaunu prasmju, ko pielietot ikdienas darbā. Viens no lielākajiem ieguvumiem viennozīmīgi ir starptautiskā pieredze un iespēja ne tikai apskatīt dažādas valstis un to kultūru, bet arī to, kā darba procesi tiek organizēti dažādās Eiropas valstīs. Pēc tehnikuma absolvēšanas Mārtiņš plāno turpināt mācības augstskolā, apgūstot mehatroniku, mēģinot studijas apvienot ar darbu, lai būtu iespēja vienlaikus gūt gan teorētiskas, gan praktiskas zināšanas.
Ārvalstu prakse tiek finansēta no programmas Erasmus+ budžeta. Projekta “Profesionālā attīstība jauniem izaicinājumiem” Nr.2020-1-LV01-KA116-077375 un „Starptautiska pieredze profesionālai izaugsmei” Nr.2019-1-LV01-KA116-060238 mērķis ir Valmieras tehnikuma audzēkņu profesionālo iemaņu paaugstināšana starptautiskā vidē.