Lasīšanas laiks: 2 min
Piektdienas, 5.decembra, rītā izglābts pirmais šosezon ledū ielūzušais zemledus makšķernieks, aģentūru BNS informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD).
Izsaukums plkst.8:12 saņemts uz Babītes novadā esošo Vārkaļu kanālu. Ar dēļa palīdzību makšķernieks no ūdens izvilkts krastā un nodots mediķiem.
Laika posmā no 2013.gada 1.decembra līdz 2014.gada 31.martam ugunsdzēsēji glābēji uz ledus izglāba piecus cilvēkus, bet 23 cilvēki tika atrasti noslīkuši.
VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandieris Jānis Skrastiņš portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja, ka Valmierā un apkaimē izsaukumu par ielūzušu personu ledū pašlaik nav, lai gan ir saņemti zvani par cilvēku esamību uz plānas ledus kārtiņas.
Svarīgākais priekšnoteikums, lai vaļasprieks neapdraudētu cilvēka dzīvību, ir ekipējuma nodrošinājums.
Peldveste palīdz noturēties virs ūdens, lai gan tā nepasargā no nosalšanas. Ir pieejami arī sausie kostīmi, kas uztur zināmu ķermeņa siltumu ledū ielūzušajam. Vien dažus eiro vērti ledus īleni var palīdzēt cilvēkam izrāpties no ūdens.
J.Skrastiņš uzsver, ka būtu nepieciešami pašvaldību izdoti noteikumi, kas ļautu tos zemledus makšķerniekus, kuri nenovērtē situācijas bīstamību, saukt pie atbildības. Šie cilvēki neapdraud tikai savu dzīvību, bet iedrošina jauniešus pārgalvīgai rīcībai vai riskam pakļauj līdzcilvēkus, kuri sniedz palīdzību ledū ielūzušajam.
Pirmā darbība, kas jāveic nelaimes aculieciniekam, nekavējoties jāizsauc glābēji, zvanot uz 112. Ja iespējams cietušajam tuvoties, neapdraudot savu dzīvību, tas jādara rāpus vai guļus.
Apmēram no divu līdz piecu metru attāluma jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, garš koks vai kāds cits priekšmets, pie kā var pieķerties. Ja glābēji ir vairāki, jāievēro, ka vienam no otra jāatrodas divu līdz trīs metru attālumā. Izvelkot cietušo uz ledus vai pašam izkļūstot uz ledus, rāpus jāvirzās prom no bīstamās vietas līdz krastam.
J.Skrastiņš brīdina, ka ledus biezums var būt mānīgs arī tad, ja gaisa temperatūra ir zema. Turklāt ir ūdens, kas nekad neaizsalst vai pārklājas tikai ar plānu ledus kārtiņu, piemēram, vietās, kur gultni klāj akmeņi vai koki, ja ūdens tecējums ir straujš, pie upju ietekām un iztekām ezeros, kas ir arī iecienītākās zemledus makšķernieku vietas.
VUGD brīdina, ka šobrīd atrasties uz ledus ir ārkārtīgi bīstami, tas apdraud cilvēka veselību un dzīvību. Ledus kārta vēl tikai veidojas un tā ir ļoti plāna.