Lasīšanas laiks: 3 min
Latvijas vieglatlēti atkal var trenēties augsta līmeņa iekštelpu manēžā, nevis braukt uz ārzemēm. Jāņa Daliņa stadionā Valmierā šobrīd trenējas gandrīz 90 atlēti, kuri gatavojas iekštelpu vieglatlētikas sacensībām nākamā gada sākumā. Jaunos sportistus trenē bijušie un arī pašreizējie vieglatlētikas sportisti.
Jāņa Daliņa stadiona sporta manēža daudzi pašreizējie un bijušie atlēti gaidīja ilgi. Galvaspilsētā vieglatlētiem bija iespēja trenēties Rīgas Nacionālajā sporta manēžā, taču Valmierā iekštelpu manēža ir modernāka un atbilst pasaules līmeņa standartiem. “Es gaidīju visu sporta mūžu. Tad, kad tuvojas lēnām uz beigām, tad beidzot manēža parādījusies, bet tas ir ļoti labi, ka ir viena ļoti laba manēža, cerams būs vairāk,” saka Mareks Ārents, vieglatlēts, kārtslēcējs.
Kārtslēcējs Mareks Ārents paralēli profesionālajam sportam uzsācis arī trenera darbu un skolo jaunos vieglatlētus. “Fiziski vieglāk, bet psiholoģiski grūtāk, jo trenēt ir grūtāk, nekā pašam lekt. Kārtslēkšana ir sporta veids, kur jāpavada daudz gadi treniņos. Tas nav tik vienkārši savienot mācības ar treniņiem, augstskolas ar treniņiem, arī finansiālais jautājums, ko darīt pēc augstskolas – vai trenēties un kas tevi atbalstīs.”
Divās Olimpiskajās spēlēs startējušais kārtslēcējs turpina trenēties, pagaidām sportista karjerai punktu negrasās likt. Šogad sportists bija iecerējis kvalificēties vasaras Olimpiskajām spēlēm Tokijā, pietrūka nostartēt tikai vienās augsta līmeņa sacensībās, taču traumas neļāva to sekmīgi izdarīt. Treniņu apjoms 35 gadus vecajam sportistam ir samazinājies, jo pirmajā vietā ir saudzēt veselību. “Mērķus var izvirzīt ļoti lielus, bet, ja nevar izpildīt, tad bezjēdzīgi viņus izvirzīt. Mērķi varbūt ir tikt uz Parīzi, bet redzēs, kā būs ar veselību, lai nebūtu traumas,” pauž Mareks Ārents, vieglatlēts, kārtslēcējs.
Pirms astoņiem gadiem karjeru noslēgušais sprinteris Staņislavs Olijars kopā ar mammu Ludmilu trenē jaunos sportistus vecumā no 11 līdz 20 gadiem. Īsu laika periodu Olijars bija fiziskās sagatavotības treneris futbola klubam “Liepāja” un Latvijas futbola izlasei, bet sporta komandas bijušais barjerskrējējs vairs netrenē. “Sporta komandas fiziskās sagatavotības trenerim nav tik lielas ietekmes. Ir treneri, kas atbalsta manas idejas, bet viņiem arī ir spiediens no augšas, viņiem ir savs plāns, ne visi grib uzticēties, kad es saku, ka puiši var būt vēl labāki, ja viņi būs labākie, tad arī tehniskajā jomā. Es nevaru tur sevi realizēt kā vieglatlētikas treneris, man patīk, kad es redzu sava darba rezultātu,” norāda Staņislavs Olijars, vieglatlētikas treneris.
Vairāk nekā 18 gadus profesionālajā sportā pavadījušais Olijars atzīmē, ka pandēmija stingri ietekmēja vieglatlētiku un vismaz pagaidām sprintā nav augsta mēroga sportisti. “Iepriekšējā ziemā, kad nevarēja trenēties iekšā, tad vieglatlētikā zaudējām veselu sezonu, tas, protams, ietekmēja arī masveidību,” saka Staņislavs Olijars, vieglatlētikas treneris.
Līdz gada beigām Jāņa Daliņa stadionā trenēsies 85 sportisti, no kuriem mazāk nekā puse ir Latvijas izlases vieglatlēti, bet pārējie ir dažādu sporta klubu atlēti. Pēc Jaunā gada uz sporta manēžu trenēties brauks Lietuvas, Igaunijas un Somijas sportisti.