Lasīšanas laiks: 3 min
Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolā, laikus nesaņemot atbildi no testa laboratorijas, neizdodas nenovērst Covid-19 izplatību mācību iestādē. Puse skolas spiesti mācīties attālināti, informē ReTV.
Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolā mācās 147 audzēkņi. Pēc siekalu testa saņemšanas atklājās, ka puse no skolēniem ir inficējusies ar Covid-19, vai arī bijuši kontaktpersonas. “Mēs visu darījām līdz brīdim, kad visa šī te sistēma sabruka, jo, nododot audzēkņiem un darbiniekiem testu, otrdien, kā mums tas bija noteikts, no “Bior” laboratorijas mēs testa atbildes, kas bija jāiesūta līdz nākamās dienas rītam, saņēmām tikai nākamās dienas pēcpusdienā. Interesantākais bija tas, ka mēs negatīvos rezultātus saņēmām jau no rīta, bet tā bija tikai puse no mūsu atbildēm, un pozitīvos gadījumus saņēmām novēloti, kad stundas jau bija beigušās,” saka Inese Mētriņa, Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas direktore.
Tagad, kad skolas darbs gandrīz ir paralizēts, skolas vadītāja šaubās par šīs testēšanas jēgu. Nozīme ir ātrumā, lai saņemtu laicīgi rezultātus un spētu organizēt skolas darbu. “Mums ļoti ietekmēja, ar to, ka mums divkārši palielinājās kontaktpersonu skaits, nezinot šo testu pozitīvo īpatsvaru pret negatīvajiem. Tas nozīmē, ka mēs tagad nesaprotam, vai vispār šī testēšana ir jēgpilna, vai tā ir lietderīga, ja mēs laicīgi nesaņemam no pakalpojuma sniedzējiem,” saka Inese Mētriņa.
“Es varu teikt tikai to, ka šāda testēšana ir jēgpilna no tāda viedokļa, ka viņš jau nodošanas dienā, iespējams, jau dienu iepriekš bija pozitīvs. Labāk viņu noķert tagad, nekā nenoķer nemaz. Tikpat labi var likt sēdēt visiem mājās, kamēr nav nākamās dienas analīžu rezultāti,” pauž Olga Valciņa, “Bior” direktora vietniece laboratorijas jautājumos.
Citas domas ir izglītības sistēmā strādājošajiem; viņi redz, kā testēšanas lēnīgums iespaido spēju mācīties un mācīt. “Es domāju, ka kvalitāte noteikti zaudēta, bet mēs darām visu, ko varam, un atbildīgi, lai kvalitāti saglabātu. Mēs visi saprotam, ka attālinātajā procesā profesionālajā skolā mācības nekad nebūs 100% kvalitatīvas, jo mums ir ļoti daudz profesionālās prasmes jāmāca, kas jāapgūst klātienē,” saka Inese Mētriņa.
Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolā klātienes mācības daudziem audzēkņiem – tiem, kuri ir sasirguši ar vīrusu vai bijuši kontaktā, ilga vien četras dienas. Tikmēr skolas direktore ReTV Ziņām norāda uz kādu notikumu saistībā ar mediķiem. “Mums meitene, kas dzīvoja kopmītnēs, viņa jau jutās slikti naktī no pirmdienas uz otrdienu. Tā kā mums skolā nav medicīniskā darbinieka, mēs izsaucām neatliekamo medicīnisko palīdzību meitenei, kurai ir paaugstināta temperatūra, sāpošs kakls un aizlikta elpošana. Atbrauca ātrā palīdzība naktī pēc izsaukuma. Meitenei tika izmērīta temperatūra, iedeva paracetamola tableti un lika iet gulēt tālāk. Meitene otrajā dienā nodeva testu, vakar 17.40 mēs uzzinājām, ka šī meitene ir pozitīva,” saka Inese Mētriņa.
Arī Dizaina un mākslas vidusskolas kopmītnēs situācija ir bēdīga. “Pašlaik mūsu skolas kopmītnēs, kur ir 21 vieta, pašlaik ir desmit. Dzīvo tie, kas ir vakcinēti, nevakcinētie vakar pēc rezultātu saņemšanas – visi mums no skolas nozīmēti kā kontaktpersonas, atrodas karantīnā mājās.”
Aptaujājot vairākas citas izglītības iestādes Ventspilī, Cēsīs, Kandavā, Jelgavā, var secināt, ka citos tehnikumos situāciju nav tik dramatiska, tomēr arī nākas saskarties ar inficētajiem.
Visi ReTV Ziņu aptaujātie skolu vadītāji saka – pašreizējā testu sistēma strādā nepilnīgi; izmaiņas, ko piedāvā ministrijas, ir labas, bet jautājums – kā tās strādās realitātē.