Lasīšanas laiks: 3 min
Pēc divām nedēļām skolās skanēs pirmais zvans. Šobrīd mācību iestādēs rit rūpīgs darbs, lai bērniem pēc “drošas skolas” principiem varētu nodrošināt mācības klātienē. Daudzās izglītības iestādēs vēl notiek pēdējie remontdarbi, tāpat tiek plānota arī audzēkņu testēšana.
Smiltenes vidusskolā vakcinējušies 99% pedagogu. Mācībspēkiem galvenais uzdevums šobrīd ir iekārtot klašu telpas teju kā renovētajā skolas korpusā, lai 1. septembrī klātienē droši sagaidītu bērnus.
Fizikas skolotājs Andrejs Miķis kopā ar 12. klases skolēnu Kārli no pagaidu telpām uz jauno klasi pārvieto dažādus mācību līdzekļus un grāmatas. Pedagogs stāsta – fizika ir mācību priekšmets, kuru grūti mācīt attālināti. Svarīgas ir praktiskās nodarbības. Tāpēc arī vakcinējies, lai jaunajā mācību gadā ar bērniem droši tiktos klātienē. “Cerams, ka būs tie drošie bērni klasēs. Atkarīgs no valdības, kādas prasības būs, tādas ievērosim.”
Tikmēr jaunietis ReTV atzīst, ka, uzzinot par ieceri iknedēļu veikt skolēnu testēšanu, daudzi vidusskolēni steiguši vakcinēties. “Vismaz zinu, ka mani kases biedri labāk jau sapotēties, lai nav tur jāčakarējas ar visu to,” stāsta Kārlis Sīmanis, Smiltenes vidusskolas 12. klases skolēns.
Smiltenē esot vidusskolas klases, kurās vakcīnu nav saņēmuši vien tie pāris audzēkņi, kuri iepriekš izslimojuši. Savukārt ar pedagogiem vēl ziemā ticies skolu absolvējis mediķis, kurš skaidrojis vakcinācijas nepieciešamību. Vidusskolas direktore Ilze Vergina ReTV atzīst, iespējams, arī pieredze, kad skolu tieši skāra Covid-19, daudzus mudināja vakcinēties. “Es viennozīmīgi brīnos par tiem cilvēkiem, kuri saka, ka vīrusa nav. Tā tas nav, jo kolēģi, kuri slimoja, cīnās ar sekām. Te varbūt arī ir tas labais procents, kāpēc ir vakcinējušies, jo saprot, ka tas ir ļoti nopietni.”
Aptuveni 80% pedagogu šobrīd ir vakcinējušies Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijā. Arī šeit notiek atsevišķu telpu labiekārtošana pēc vasarā veiktajiem remontdarbiem. Direktore Ilze Vilkārse ReTV uzsver, ka lielākais izaicinājums jaunajā mācību gadā būs sagatavot klātienes mācībām jaunāko klašu skolēnus. “Šī gada septītie pusotru gadu nav mācījušies klātienē, nav priekšstata, kas ir klātienes skola.”
Savukārt ar skolēnu testēšanu saistīto procesu organizēšot izglītības iestādes medmāsa. Direktore cer, ka vecāki būs atsaucīgi, lai mācību process visiem varētu notikt klātienē. “Valstij tad ir jāpadomā, vai laist tad mājmācībā, jo skolotājs nevar nodublēt visu procesu, visus materiālus, vai arī tad jāsamazina slodze, palielinot pārējo, bet to jau nevar izdarīt, jo nav jau to skolotāju.”
Arī Valmieras sākumskolā audzēkņu testēšanu organizēs medmāsa. Tur vakcīnu saņēmuši aptuveni 70% pedagogu. Direktors Mārtiņš Vētra pozitīvi vērtē to, ka “drošas skolas” pamatā lielāka atbildība ir iestādes direktoram un administrācijai, jo tieši viņi vislabāk zina, kas notiek skolā. Tai pat laikā aizvien ir vairāki neatbildēti jautājumi. “Kā būs, ja kāds būs Covid-19 pozitīvs, cik stingri noteikumi, vai, ja pašvaldībās vairs nebūs šī te luksofora principa, tad tas likums ir jāatceļ. Gribu redzēt, cik daudz pilnvaras tiek nodotas skolai un skolu vadītājam.”
Arī šeit vēl notiek pēdējie remontdarbi. Lai skolā nodrošinātu prasībām atbilstošu gaisa kvalitāti, klašu korpusos ierīko prasībām atbilstošu ventilāciju.