Lasīšanas laiks: 3 min
Pārvades sistēmas operators AS “Augstsprieguma tīkls” elektropārvades līniju Valmiera-Tartu un Valmiera-Tsirgulina pārbūvē investēs 24,7 miljonus eiro, aģentūru LETA informēja kompānijas komunikācijas vadītāja Aija Ikstena.
Viņa pavēstīja, ka uzņēmums ir parakstījis līgumu ar pilnsabiedrību “Empower un Leonhard Weiss”. Projektam 75% apmērā piešķirts Eiropas Savienības līdzfinansējums.
Projekts paredz pārbūvēt divas pagājušā gadsimta 60-tajos un 70-tajos gados uzbūvētās līnijas.
Pārbūvē nav paredzēts mainīt elektrolīnijas trasi un sprieguma līmeni – tā tiks izbūvēta kā gaisvadu 330 kilovoltu (kV) līnija esošās 330 kV gaisvadu līnijas trasē, uzstādot jaunus balstus un montējot jaunus vadus. Pārbūves rezultātā iespējama pārbūvētās elektrolīnijas balstu novietošanas vietu maiņa pa esošās līnijas asi.
Būvniecību plānots sākt 2022.gadā un kā pirmo rekonstruēt līniju no Valmieras uz Tartu, savukārt pēc šo darbu pabeigšanas 2023.gadā plānots sākt līnijas no Valmieras uz Tsirgulinu pārbūvi. Darbus paredzēts pabeigt līdz 2024.gada beigām.
“Augstsprieguma tīkla” valdes loceklis Imants Zviedris skaidroja, ka līniju no Valmieras uz Igauniju pārbūve ir viens no svarīgākajiem projektiem Baltijas elektrotīklu sinhronizācijas ar Eiropu nodrošināšanai, jo tas segs pietiekamu pārvades jaudu un energoapgādes drošumu kopā ar šogad ekspluatācijā nodoto jauno 330 kV elektropārvades līniju “Igaunijas-Latvijas 3. starpsavienojums”
no Rīgas TEC-2 līdz Kilingi-Nemme Igaunijā. Projekts iekļauts Baltijas elektrotīklu sinhronizācijas projekta otrajā posmā.
“Augstsprieguma tīkls” pārstāvji minēja, ka, īstenojot Latvijas energoapgādes drošuma un neatkarības politiku, Ministru kabinets projektam “330 kV elektropārvades līnijas Valmiera-Tartu un Valmiera-Tsirgulina pārbūve Latvijas teritorijā” ir noteicis nacionālo interešu objekta statusu.
Sākot darbu pie līniju pārbūves, 2018.gada sākumā abām elektropārvades līnijām tika veikts sākotnējais ietekmes uz vidi izvērtējums, kā arī novados, kuru teritorijas līnijas šķērso, veiktas sabiedriskās apspriešanas.
Patlaban abas līnijas posmā no apakšstacijas Valmierā līdz Latvijas robežai šķērso Valmieras novada Kauguru, Brenguļu, Trikātas un Plāņu pagastus, kā arī Valkas novada Valkas pagastu. Līniju atrašanās vieta netiks būtiski mainīta, bet atsevišķiem zemju īpašniekiem mainīsies apgrūtinājuma apmērs, par ko tiks aprēķinātas un izmaksātas kompensācijas.
Līniju pārbūves pasākumi ir vērsti uz to, lai nodrošinātu pietiekamu infrastruktūru Baltijas valstu enerģētiskajai neatkarībai no Krievijas apvienotās elektroenerģijas sistēmas un tie kalpo par priekšnoteikumu Baltijas valstu elektroenerģijas sistēmu sinhronizācijai ar kontinentālās Eiropas tīkliem, kas paredzēta 2025.gadā.
“Augstsprieguma tīkls” ir neatkarīgs Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators, kas nodrošina elektroenerģijas pārvades tīkla darbības un Latvijas elektroenerģijas sistēmas elektroapgādes drošumu, sniedz pārvades sistēmas pakalpojumus, balstoties uz publicētiem pārvades pakalpojuma tarifiem, veic pārvades sistēmas operatīvo vadību un nodrošina drošu, stabilu, elektroenerģijas pārvadi pārvades sistēmā. “Augstsprieguma tīkls” pieder valstij.
“Augstsprieguma tīkls” ir arī vienotās dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS “Conexus Baltic Grid” (“Conexus”) lielākais akcionārs – kompānijai pieder 68,46% “Conexus” akciju.