Lasīšanas laiks: 4 min
Māra Rudīte, Inese Pabērza un Madara Apsīte – trīs jaunās māmiņas, kuras realizē sapni par mājīgas un iedvesmojošas vietas radīšanu, kur ģimenēm gūt zināšanas, būt kopā un rast spēku laimīgai kopā būšanai.
Par “Ideju Māju” stāsta MĀRA RUDĪTE.
Kā tapa “Ideju Māja”?
Iedvesma ir bērni. Ar Inesi un Madaru iepazināmies gaidību laikā.
Ienāca prātā ideja, ka vajadzīga satikšanās vieta, kas ir atbalsts topošajiem un jaunajiem vecākiem.
Bērniņiem piedzimstot, tikāmies pie tējas tases, kad arī nolēmām ieceri piepildīt. Pēc tam viss risinājās ļoti ātri. Maija beigās rakstījām pieteikumu bankai, 1.novembrī “Ideju Māja” tika atvērta ciemiņiem.
Jūs esat jaunās māmiņas. Kā izdodas darbošanos apvienot ar mājas dzīvi?
Mēs un mūsu ģimenes esam iedegušās par šo ideju. Skatāmies, kā uz notiekošo reaģē bērni, ja viņiem patīk, tad skaidrs, ka darām darbiņu pareizi.
Mans dēls Roberts, pirmo reizi ieejot “Ideju Mājas” telpās, taisīja prieka apļus un riņķoja. Tas arī dod sparu darboties. Arī vīri netiek taupīti. Viņi palīdz ar mājas lapas imim.lv sagatavošanu un uzturēšanu, finanšu sakārtošanu un būvniecību. Iesaistījās arī mana mamma, šujot lielizmēra lāčus mazajiem apmeklētājiem. Šis ir trīs ģimeņu kopīgs projekts, lai citām Valmieras ģimenēm būtu mājīga vieta, kur pulcēties un uzzināt bērna attīstībā noderīgas lietas vai vienkārši satikties un dalīties pieredzē.
Kāda ir “Ideju Mājas” galvenā ideja?
Mūsu vadmotīvs – mīlestība, siltums, gaisma – ir vērtības, ko gribam sniegt apmeklētājiem.
Nodarbību tēmas ir dažādām interesēm piemērotas. Vēlamies, lai katrs šeit jūtas gaidīts, kaut vai tikai pastaigu laikā ienākot pabarot bērniņu.
Speciālisti sniedz ieteikumus gaidību laikā, vecākiem un bērniem nodarbības ir gan kopā, gan atsevišķi. Pie mums strādā zinoši cilvēki, kuri sniedz vērtīgus padomus ne tikai bērniņa aprūpē un attīstībā, bet arī vecāku iekšējās pasaules sakārtošanā, miera un laimes sajūtas gūšanā.
Mums svarīgi bija, lai Valmierā būtu pieejami profesionāļi no galvaspilsētas, jo ar maziem bērniem izbraukāt uz Rīgu ir sarežģīti un dārgi.
Ļoti priecājamies, ka mūsu piedāvājumam atsaucās fizioterapeite Klaudija Hēla, kuras ieteikumi un individuālā pieeja uzlabo katra bērniņa pašsajūtu un palīdz tam augt veselam. Jaunums mums ir arī bērnu svinību organizēšana, kas nav tikai telpu piedāvāšana, bet ar vecākiem kopīga svētku plānošana.
Kā jūs izvēlaties nodarbību tēmas?
Lielākoties mēs skatāmies, kas mūsu pašu bērniņu attīstībai ir svarīgs, gaidām ieteikumus no ciemiņiem, cenšamies aprunāties pēc nodarbībām, lai zinātu, kas uzlabojams. Mums ir iespēja izmēģināt klātienē jau labas atsauksmes guvušas metodes. Piemēram, pati esmu sajūsmā par Montesori pedagoģiju, kur, izmantojot, spēles un kopīgu darbošanos, iemāca uzticēties bērnam, aicina rūpēties par sevi, tuviniekiem un vidi. Rezultāti ir ātri redzami. Mans dēls Roberts, esot gadu un četrus mēnešus vecs, pārsteidza mūs, pēc paša iniciatīvas ar putekļu sūcēju uzkopjot māju.
Inese un es pēc profesijas esam sabiedrisko attiecību speciālistes, savukārt Madara ir būvinženieris. Visas uz pilnu slodzi esam mammas. Mūsu galvenais uzdevums ir organizēt “Ideju Mājas” dzīvi, piesaistot savas jomas speciālistus, kuru zināšanas noder katram ģimenes loceklim.
Vai nodarbībās gaidīti arī tēti?
Protams, gaidām ciemos visu ģimeni. Būsim priecīgi arī par ieteikumiem, kādu tēmu nodarbības vēl nepieciešamas. Pašlaik vislielākā aizrautība no tētu puses ir par kartona klučiem, kas neierobežo iztēli. Kopīgi darbojoties, tie var tapt ne tikai par augstceltnēm, bet arī par zvēriem, kuģiem u.t.t.
“Ideju Māja” nav tikai šajās sienās esošais. Vēlamies, lai vide bērnam, sievietei un ģimenei pēc bērniņa nākšanas pasaulē būtu draudzīga.
Kādu gribētu redzēt “Ideju Māju” pēc vairākiem gadiem?
Vēlētos, ka mūsu darbošanās veicinātu atpazīstamību, lai varam sadarboties ar uzņēmējiem un rast iespēju paplašināt piedāvājumu. Mūsu lielākais mērķis – lai Valmiera kļūtu par vēl draudzīgāku vietu vecākiem un bērniem. Ja ģimenes pilsētā jutīsies labi, par demogrāfisko situāciju nebūs jāuztraucas. Vēlamies veicināt jaunu ģimeņu rašanos un palikšanu Valmierā.
Kādi ir tuvākie plāni?
Turpināsim organizēt dažādu tēmu nodarbības bērniem un vecākiem.
Esam uzsākuši arī andelēšanos – vecāki var atnest bērniem par mazu kļuvušās drēbītes vai citas mantas, kas noderētu citam mazulim vai mammai,
pretī saņemot vai par nelielu samaksu iegādājoties nepieciešamo no citas ģimenes. Mums mīļš projekts ir noteiktos laikos “Ideju Mājas” telpu nodošana “Sirds siltuma darbnīcas” dāmām, kuras savus izstrādājumus dāvina priekšlaikus dzimušiem zīdainīšiem, kā arī mazuļiem, kuriem trūkst vecāku gādības.
Tuvojoties Adventes laikam, novēlu biežāk atcerēties par tuviniekiem, mīlēt tos, dot siltumu, gaismu, mieru un harmoniju.