Lasīšanas laiks: 2 min
Lielās talkas laikā, 24. aprīlī, Valmiermuižas vietējās kopienas iedzīvotāji un atbalstītāji atjaunojuši vēsturiskās ozolu alejas posmu, iestādot 13 jaunu ozolu stādu. Ozolu ielas posms no Alejas līdz Vidzemes ielai iekļaujas valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa „Klēts un mūra žoga fragments” kultūras pieminekļa individuālajā aizsardzības zonā un visuzskatāmāk paveras ikvienam garāmbraucējam no Vidzemes šosejas puses.
Valmiermuižas kultūras biedrība šo iniciatīvu veidojusi kā iespēju vietējai sabiedrībai iesaistīties apkārtējās vides sakopšanā un vēsturiskā mantojuma saglabāšanā. Sendienu muižas īpašnieku Lēvenšternu 19. gs. stādītās ozolu alejas, kas dažādos virzienos stiepjas no Valmiermuižas centra uz Iršu parku un Valmieru, ir raksturīgs muižas senās godības apliecinājums. Biedrībai kopā ar Burtnieku novada pašvaldību apsekojot ozolu aleju, tika secināts, ka nepieciešams iestādīt 13 ozolu, lai aizpildītu trūkstošos posmus vēsturiskajā alejā. Iniciatīva tika īstenota kopā ar AS „Latvijas valsts meži”, kas sagādāja nepieciešamos ozolu stādus, ieteica, kā vislabāk veikt stādīšanas darbus, kā arī piedalījās talkā.
2018. gadā Valmiermuižas kultūras biedrība rosināja piešķirt valsts nozīmes kultūras pieminekļa statusu Valmiermuižas ansambļa vēsturiskajai apbūvei un Valmiermuižas parku atzīt kā vēsturiskā notikuma vietu – Magdalēnas Elizabetes fon Hallartes (1683-1750) dzīves vietu. Šajā laikā pēc īpašnieka SIA „Valmiermuižas alus” ierosinājuma valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā iekļauts objekts „Klēts un mūra žoga fragments” (aizsardzības Nr. 9257). Tas vērtējams kā nozīmīgs ieguldījums nākotnē, domājot par Latviju un tās vērtību nākamajiem gadu simtiem. Objekta aizsardzības zonā atrodas arī ozolu alejas. Bet šogad Valmiermuižā varam lepoties ar vēl vienu kultūras pieminekli – Valmiermuižas torni. Tas sarakstā iekļauts kā reģiona nozīmes arhitektūras piemineklis. Pašlaik arī uzsākts darbs, lai izveidotu grāmatu par Valmiermuižu un tās vēstures līkločiem, kuras autors ir Dr. art. Jānis Kalnačs. Tādējādi novērtējam, atzīstam, saglabājam un atjaunojam mūsu kopīgo kultūras mantojumu, lai to atstātu arī nākamajām paaudzēm.
Iniciatīvu īsteno Valmiermuižas kultūras biedrība kopā ar Burtnieku novada pašvaldību, AS „Latvijas valsts meži” un Valmiermuižas alus darītavu.