Lasīšanas laiks: 3 min
Covid-19 pandēmija ietekmē visus, it īpaši jauniešus, kuru ikdienas dzīve gada garumā ir krasi mainījusies noteikto ierobežojumu dēļ. Tiek traucēts jauniešu izglītības process un sociālā aktivitāte, kas savukārt ietekmē viņu mentālo veselību un labklājību. Lai noskaidrotu, kā jaunieši tiek galā ar pandēmijas radītajām sekām un kādas ir viņu izjūtas šajā izaicinājumu pilnajā laikā, tika aptaujāts neliels skaits jauniešu Valmierā.
Jaunieši atzīst, ka pandēmijas laikā izjūtas mainās ik dienu. Daļa laika tiek pavadīts produktīvi, piemēram, pildot skolas darbus un nodarbojoties ar dažādām aktivitātēm, tomēr lielākajā daļā laika ir jūtams spēka izsīkums un vēlme darbus pārlikt uz citām dienām. Iemesls šīm izjūtām ir attālinātais mācību process, kā laikā tiek pavadītas vairākas stundas dienā pie datora, kas savukārt rada izteiktu nogurumu.
Psihoemocionālais slogs, kas ir radies pandēmijas laikā, atstāj nopietnas sekas uz jauniešu mentālo veselību – jūtama vientulība un bailes par nezināmo – tomēr visvairāk jaunieši pārdzīvo, ka ir apstādināts klātienes mācību process un pasākumu norise. Komunikācija un savstarpējā saikne ar vienaudžiem un pārējo sabiedrību ir tas, pēc kā visvairāk ilgojas jaunieši, tomēr pandēmijas laikam ir arī dažādas pozitīvās puses. Jaunieši atzīst, ka pandēmijas laikā ir izdevies pavadīt vairāk laika ar ģimeni un sev tuviem cilvēkiem. Tā kā pasākumu norise ir aizliegta, jaunieši dodas dabā – pārgājienos, nelielās pastaigās un dažādu Latvijas dabas objektu apskatē, kā arī ir atraduši jaunus hobijus, kā grāmatu lasīšana un nodarbošanās ar fiziskām aktivitātēm.
Aptaujāto vidū ir jaunieši, kuri ir izvēlējušies savu nākotni saistīt ar medicīnu un to studē. Viņi atzīst, ka vislielākais sašutums ir par atceltajām praktiskajām nodarbībām, kas šīs jomas studentiem ir ļoti svarīgas profesijas apguvē. ”Ietekmētais studiju process liedz apgūt dažādas praktiskās zināšanas, kas nepilnveido mani kā studentu un liedz izbaudīt manis izvēlētās fakultātes zinātnes iespējas,” teic jauniete. Medicīnas profesija ir ļoti atbildīga un ir skaidrs, ka, neizmantojot iegūtās teorētiskās zināšanas praksē, tās netiek apgūtas pilnvērtīgi.
Noteiktie ierobežojumi ir ieviesti, lai sabiedrība tos atbildīgi ievērotu. Tas ir vienīgais veids, kā visi kopā varam atgriezties dzīvē, kāda bija pirms pandēmijas. Jaunieši uzskata, ka situācija varētu būtiski uzlaboties tuvākā gada laikā, tomēr ļoti svarīga ir sabiedrības atbildība un sapratne par šobrīd ieviestajiem ierobežojumiem. Ik dienu izskan viedokļi sociālajos tīklos, par pandēmiju un vēlmi atgriezties dzīvē, kāda tā bija pirms tās, tomēr sabiedrība ne tik ļoti vēlas ievērot noteiktos ierobežojumus, lai šo mērķi sasniegtu.
Tāpat, kā citas sabiedrības daļas, arī jaunieši nespēj sagaidīt brīdi, kad būs iespēja īstenot iecerētās vēlmes un sapņus, tiklīdz pandēmija būs beigusies. Vairums aptaujāto visvairāk gaida brīdi, kad atsāksies dažādi kultūras notikumi tādi, kā koncerti, festivāli un zaļumballes. Tāpat arī viņi vienkārši vēlas ar draugiem pavadīt laiku, izklaidējoties vai čalojot kafejnīcās un piknikojot pie ezera.
Ir skaidrs, ka pandēmijas radītās sekas gada garumā ir atstājušas dziļas pēdas jauniešu dzīvē. Sākot ar attālinātajām mācībām un sociālo aktivitāšu ierobežojumiem, līdz pat mentālās veselības pasliktināšanos. Šis ir jauniešu dzīves svarīgākais posms, kurā tiek iegūta nākotnes izglītība un iespēja būt sociāli aktīviem, tomēr radītie šķēršļi šīs iespējas ir ierobežojuši. Galu galā jaunieši ir optimistiski noskaņoti un tic, ka situācija uzlabosies un atgriezīsies vecajās sliedēs pavisam drīz.