Lasīšanas laiks: 2 min
25. marts Latvijā ir sēru diena, kad pieminam 1949. gada deportācijas upurus. Kopš dienas, kad no savām mājām un dzimtenes svešumā tika aizvesti daudzi tūkstoši latviešu, apritējuši 72 gadi.
Kocēnu novada pašvaldība aicina pieminēt Latvijas vēsturē traģiskos notikumus, noliekot ziedus, pūpolu zarus un iededzot svecīti:
- Jaunburtnieku kapos – pie piemiņas zīmes “Ceļš svešumā”;
- Mujānos – pie piemiņas akmens;
- Vaidavā – pie piemiņas plāksnes, kas novietota pie Ziemeļvidzemes pamatskolas ēkas (Skolas ielā 5);
- Dikļu kapos – pie Baltā krusta;
- Pie akmens pagriezienā uz svētvietu un dabas liegumu “Zilaiskalns”.
No 25. marta līdz 15. aprīlim Bērzaines pagasta pārvaldes ēkas foajē izstādīta Kocēnu novada pašvaldības veidota fotogrāfiju izstāde “Atgriešanās”. Fotogrāfiju izstāde tika izveidota ar mērķi apzināt Kocēnu novada iedzīvotājus, kuru likteni ir ietekmējis komunistiskais režīms un tā īstenotās represijas.
Izstādes veidotāji, apciemojot politiski represētās personas, pārliecinājās, cik dažāds ir novadnieku mūža gājums, kuram līdztekus, kādam izteiktāk, kādam mazāk, bet vienmēr ir bijušas atmiņas par neizmērojamo noziegumu pret latviešu tautu, ko īstenoja komunistiskais režīms. Kāds to izjuta vistiešākajā mērā, jo bija spiests pamest savu dzimteni un līdzšinējo dzīvi, lai nekurienē, bez elementāriem sadzīves priekšmetiem un no nekā sāktu jaunu dzīvi, turklāt lielai daļai izsūtīto bija jācīnās, lai izsūtījumā izdzīvotu arī viņu bērni. Daudzi novadnieki ir dzimuši izsūtījumā un atgriezušies Latvijā, lai piedzīvotu to, par ko sapņoja viņu vecvecāki un vecāki – dzīvi brīvā Latvijā.
Aicinām ievērot valstī noteiktos ierobežojumus Covid-19 izplatības ierobežošanai.