Lasīšanas laiks: 3 min
Pagājušā gada notikumus negaidīja neviens – tas bija gads, kas atnesa lielas pārmaiņas visās dzīves jomās, tostarp finansēs. Tādēļ tagad, sākoties 2021. gadam, daudziem personīgā budžeta plānošana ir aktuālāka, nekā jebkad iepriekš. Turpinājumā daži noderīgi padomi, kas palīdzēs izveidot efektīvu budžeta plānu un sasniegt savus finansiālos mērķus.
Budžeta plānošana – kādēļ tas ir tik svarīgi?
Daudzi cilvēki izvairās no budžeta plānošanas, jo uzskata, ka tas viņus ierobežos tērēt naudu tā, kā viņi vēlas. Taču realitāte ir tāda, ka daudzi iztērē vairāk, kā plānots tikai tādēļ, ka viņiem nav skaidra budžeta plāna.
Budžets ir lieliska iespēja sekot līdzi naudas plūsmai, kā arī sasniegt savus finanšu mērķus. Budžeta plāna izveide un ievērošana prasa domāšanas un ieradumu maiņu, bet ilgtermiņā tas noteikti atmaksāsies.
Kā izveidot efektīvu budžeta plānu?
Lai 2021. gads finansiālā ziņā būtu veiksmīgāks, budžeta plāna izveide ir labs veids, kā sākt. Veltiet pietiekami daudz laika savu līdzšinējo ieradumu izvērtēšanai, lai veiktu nepieciešamās korekcijas un izveidotu efektīvu budžeta plānu, kas palīdzēs sasniegt un saglabāt finansiālo stabilitāti.
Novērtējiet pašreizējo situāciju
Pirmais solis ir godīgi novērtēt savu pašreizējo situāciju – piefiksēt gan ienākumus, gan izdevumus. Ja vairumā gadījumu ir skaidrs, cik daudz nopelnām, ar tērēšanu varētu būt grūtāk – bieži vien īsti nav skaidrs, kam un cik daudz tiek tērēts. Tomēr bez skaidras izpratnes par to, kur paliek nauda, ir visai grūti izveidot budžeta plānu, kas ilgtermiņā nesīs gaidīto rezultātu.
Ilgāku laika posmu, piemēram, mēnesi vai divus, pierakstiet visus savus izdevumus. Tas sniegs Jums priekšstatu par naudas tērēšanas paradumiem un palīdzēs veikt korekcijas, ja tādas būs nepieciešamas.
Atrodiet liekos tēriņus
Ja Jūsu mērķis ir sasniegt vai saglabāt finansiālo stabilitāti vai īstenot kādas lielākas ieceres, visdrīzāk, Jums nāksies atrast liekos tēriņus, ko atmetot būs vairāk līdzekļu svarīgāku mērķu sasniegšanai.
Pārskatot savus naudas tērēšanas paradumus, iespējams, atklāsiet, ka kafijai un uzkodām ārpus mājas tērējat vairāk, kā sākumā šķitis. Pat ja šie tēriņi sākotnēji šķiet mazi, domājiet par to ilgtermiņā. Viena kafijas tasīte 1,50 eiro vērtībā var nešķist nekas daudz, tomēr 5 dienu laikā tie jau ir 6 eiro, mēneša laikā – 24 eiro, gada laikā – 288 eiro. Un tā nemaz vairs nešķiet tik maza summa.
Izvirziet mērķus
Lai budžeta plāns strādātu Jūsu labā, tajā jāiekļauj ne vien obligātie maksājumi un ikdienas tēriņi, bet arī savas ieceres un sapņi. Izvirziet mērķus! Izlemiet, ko un cik ilgā laikā vēlaties sasniegt, cik daudz naudas tam nepieciešams. Paturiet prātā, ka mērķiem jābūt reāliem, saskaņotiem ar Jūsu finansiālām iespējām.
Ja kādu lielāku ieceri nevarat atlikt, kamēr sakrāsiet tai nepieciešamos naudas līdzekļus, varat izmantot kredīta sniegtās iespējas. Patēriņa kredīti ļauj aizņemties līdz pat vairākiem tūkstošiem eiro un atmaksāt tos ilgākā laika posmā – saskaņā ar iepriekš noteiktu maksājumu grafiku. Plašāku informāciju par patēriņa kredītu var uzzināt šajā mājas lapā.
Neaizmirstiet arī budžeta plānā iekļaut neparedzētus izdevumus – tādi noteikti radīsies. Arī neplānotu izdevumu gadījumā noderīgi var būt aizņemties – piemēram, aizdevums no https://www.creamcredit.lv/aizdevums dod iespēju saņemt līdz pat 10000 eiro salīdzinoši īsā laikā. Pirms tam gan svarīgi izvērtēt savu maksātspēju un saskaņot vēlmes ar iespējām.
Budžets ir lielisks finanšu pārvaldības instruments – izmantojiet to, lai šajā gadā justos drošāk par savu dzīvi un finansēm.