Lasīšanas laiks: 3 min
Trešdien, 23.septembrī, pie pirmsskolas izglītības iestādes “Vālodzīte” struktūrvienības “Krācītes” tika pacelts Ekoskolu Zaļais karogs.
Iestādes vadītāja Evija Lipe pastāstīja, ka Ekoskolu programmā “Krācītes” darbojas jau divus gadus. Šogad iestādes kolektīvs bija izvirzījis mērķi iegūt Ekoskolas sertifikātu taču, pateicoties pedagogu aizrautīgajam darbam, pirmsskolas izglītības iestāde “Krācītes” saņēma augstāko atzinību – Zaļā Karoga balvu.
“Man ir prieks, ka pirms diviem gadiem “Krācīšu” kolektīvs atbalstīja ideju par iesaistīšanos Ekoskolu programmā. Mums jau bija piemērs – pirmsskolas izglītības iestāde “Vālodzīte”, kas šajā programmā darbojas vairākus gadus. Par to, ka esam ieguvuši Zaļo karogu, ir jāpateicas Ekoskolas koordinatorei, pirmsskolas izglītības skolotājai Ingai Čerņavskai. Viņa ir mūsu iestādes dzinulītis, kurš mudina visu kolektīvu iesaistīties daudzveidīgos un interesantos projektos. Grupu skolotājas, atbilstoši bērnu vecumam, izglīto bērnus, viņu vecākus un visu sabiedrību par ilgtspējīgu un dabai draudzīgu dzīvesveidu. Ingas vadībā viss kolektīvs ir aizrāvies ar šo ideju.
Kad iestādes darbinieki skatās vienā virzienā ar dzirkstelīti acīs, tad noteikti viss izdodas,”
secina Evija Lipe.
Inga Čerņavska pastāstīja, ka pirmajā gadā, piedaloties Ekoskolu programmā, pirmsskolas izglītības iestāde “Krācītes” kolektīvs izvēlējies tēmu par atkritumiem. Visa mācību gada laikā šī tēma tiek iekļauta izglītības procesā, apskatot to no dažādiem redzespunktiem un iesaistot bērnu praktisku uzdevumu veikšanā. Iestādē tika ieviesta atkritumu šķirošana, kā arī samazināta atkritumu radīšana. Pedagogi un bērni no dažādiem otrreiz izmantojamiem materiāliem darināja jaunus priekšmetus. Katru gadu iestādē tiek veikts atkritumu audits, no jauna izvērtējot savus paradumus.
Jau pirmajā gadā Vidzemes reģiona konkursā “Es sāku ar sevi tīrai Latvijai” iestāde tika atzīta par labāko un ieguva tiesības piedalīties finālā Rīgā. Arī valsts līmeņa konkurencē valmieriešiem izdevies gūt labus rezultātus, saņemot “Zaļās jostas” simpātiju balvu.
0trajā gadā “Krācīšu” kolektīvs apguva tēmu “Pārtika”, kas tika integrēta mācību saturā. Vienlaikus netika aizmirsta arī iepriekšējā gada tēma, parādot saistību starp pārtikas patēriņu un atkritumu rašanos. Bērni apguva veselīga uztura pamatprincipus, kā arī praktiski darbojās, audzējot dārzeņus un zāļu tējas. Šajā mācību gadā bērni ir pilnībā nodrošinājuši sevi ar zāļu tējām līdz pat nākamajai vasarai. Bērnu audzētā tēja, kas iesaiņota kartona kastītēs, tiek dāvināta arī pirmsskolas izglītības iestādes viesiem. Rūpējoties par dabu, bērni gatavoja veselīgu barību putniem. Projekta ietvaros tika iegādātas ķerras, lai varētu savākt lapas un zāli kompostēšanai. Komposta kaudzē nonāk arī kartupeļu mizas un citi kompostējamie pārtikas atkritumi no iestādes virtuves. Iegūtais substrāts tiek izmantots bērnudārza mazdārziņā.
Vadītājas vietniece izglītības jomā Zinta Straumīte pastāstīja, ka savukārt šī gada tēma būs “Vide un veselīgs dzīvesveids”. Pirmsskolas izglītības iestādē jau norisinājušās pirmās aktivitātes, kas saistās ar šo tēmu. Pie bērniem viesojies futbola treneris, kurš iepazīstinājis ar šo sporta veidu. Bērni arī apmeklējuši airēšanas trasi Kazu krācēs. Iecerēts, ka drīzumā iestādē viesosies glābēja, kura pastāstīs par drošību uz ūdens. Veidojot saikni ar iepriekšējā gada tēmu, tiks apskatīts jautājums par veselīgu pārtiku un bērni audzēs dārzeņus, garšaugus un zāļu tējas. Tādējādi veselīga dzīvesveida tēma vīsies cauri visa mācību gada garumā. Noslēgumā bērni sniegs atgriezenisko saiti, gatavojot grāmatiņas par veselīga dzīvesveida pamatprincipiem.
Ekoskolas programmas īstenošanā ļoti svarīga ir sadarbība ar vecākiem un citiem sadarbības partneriem, lai veicinātu sabiedrības izglītošanu. Kā vienu no uzticamākajiem sadarbības partneriem Inga Čerņavska min dabas un tehnoloģiju parku “URDA”, kas piedāvā dažādas izglītojošas nodarbības.
Zinta Straumīte uzsver, ka svarīgi, lai iestādē ieguldītajam darbam būtu pēctecība. Valmiera šajā ziņā ir labs piemērs, jo daudzas izglītības iestādes gan sākumskolas, gan vidusskolas, gan Vidzemes augstskola darbojas Ekoskolu programmā.
Evija Lipe atzīst, ka dalība Ekoskolu programmā prasa no pedagogiem lielu papildu darbu. Viņa ir pateicīga visam iestādes kolektīvam, kas pieņēma šo izaicinājumu darboties Ekoskolas programmā, lai nodrošinātu bērniem vispusīgu izglītību un izaudzinātu viņus par atbildīgiem cilvēkiem. Taču vislielākais gandarījums visam kolektīvam ir, saņemot atgriezenisko saiti no bērniem un vecākiem, ka dalība šajā programmā ir palīdzējusi mainīt ieradumus ģimenēs.