Lasīšanas laiks: 3 min
Otrdien, 22.septembrī, Valmieras tehnikuma programmēšanas laboratorijā tika atklāta pirmā Austrumeiropā izglītības iestādē uzstādītā 3D virtuālā ala.
Svinīgā pasākuma pamatā bija vārdu spēle. Skanot mūzikai, ko senie cilvēki spēlēja, dzīvojot alās un piedāvājot baudīt bezalkoholisko alu, Valmieras tehnikums bija pulcējis sadarbības partnerus un atbalstītājus, lai atzīmētu jaunā “alu laikmeta” iestāšanos.
“3D virtuālā ala ir inovatīva tehnoloģija – realitātes simulācijas telpa, kas ļaus jauniešiem apgūt profesionālos un vispārizglītojošos priekšmetus mūsdienīgā veidā. Tuvākais līdzīgais izglītības instruments ir pieejams tikai Vācijā, kas nozīmē, ka Valmieras tehnikums šobrīd būs vienīgā izglītības iestāde Austrumeiropā ar šādu tehnoloģiju. Tādējādi 3D virtuālā ala palīdzēs Valmieras tehnikumu stiprināt kā izglītības kompetences centru. Jau vairākas izglītības iestādes ir izrādījušas interesi par šo jauno iespēju un paudušas vēlmi sadarboties. Valmieras tehnikumā 3D virtuālajā alā sākotnēji darbosies mehatroniķi, metālapstrādes speciālisti, programmētāji un loģistikas speciālisti, bet, protams, mēs esam atvērti ikvienam interesentam, kurš vēlas pielietot šo jauno tehnoloģiju arī citās jomās,” atklāšanas pasākumā teica Valmieras tehnikuma direktore Vineta Melngārša.
Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks apsveica Valmieras tehnikuma kolektīvu ar jauniegūto iekārtu, kas palīdzēs ieinteresēt jauniešus apgūt informācijas tehnoloģijas un inženierzinātnes. “Šajā pasaulē viss strauji mainās un mums ir jāspēj laikam tikt līdzi. Valmieras tehnikums ir pirmais Latvijā ieviesis jaunu tehnoloģiju, kas tam ļaus būt starp līderiem profesionālās izglītības jomā. Novēlu, lai 3D virtuālā iekārta labi kalpo un piesaista aizvien vairāk jaunus cilvēkus, kuri šeit vēlēsies mācīties un varēs sasniegt dzīvē augstus mērķus!” novēlēja Valmieras mērs.
Šī tehnoloģija iegādāta projektā “Nākamās paaudzes mazās pilsētas”, kurā Valmieras tehnikums darbojas kopā ar deviņiem partneriem no Valmieras un Ventspils. Projekta vadītāja Laura Čodere atklāšanā pauda prieku un lepnumu par Valmieras tehnikumu, kas uzņēmās izaicinājumu un iesaistījās projektā. “Šī projekta aktivitāte ir veiksmīgi īstenota. Tagad jauniešiem ne tikai Latvijā, bet visā Baltijā būs iespēja apgūt jaunāko tehnoloģiju un iegūt vērtīgu pieredzi.”
Projekta aktivitāte Valmieras tehnikumā īstenota ar Valmieras attīstības aģentūras (VAA) mudinājumu un atbalstu, tādēļ starp sveicējiem bija arī VAA valdes priekšsēdētāja Ilze Eglāja, kura pauda prieku un gandarījumu par idejas veiksmīgo realizāciju. Valmieras tehnikuma ļaudis sveica arī citi sadarbības partneri.
Projekta vadītāja Valmieras tehnikumā Linda Riba “Valmieras Ziņām” pastāstīja: “Projektā “Nākamās paaudzes mazās pilsētas” Ventspilī un Valmierā tiek ieviestas vairākas pilsētu attīstības inovācijas. Projekta risinājumi un rezultāti kļūs par iedvesmu citām Eiropas mazajām pilsētām augt un attīstīties.
Katram no desmit projekta partneriem bija savs redzējums, kādu inovāciju varētu ieviest savā darbībā. Valmieras tehnikums izvēlējās šo inovatīvo iekārtu – 3D virtuālo alu. Tā tika noskatīta Vācijā, kur to jau izmanto izglītības iestādēs.
Atšķirībā no VR brillēm, kas paredzētas individuālai lietošanai, 3D virtuālajā alā vienlaikus var darboties līdz desmit cilvēkiem. Iekārtai ir vienas vadošās brilles, kurām seko kameru darbība, savukārt pārējie sesijas dalībnieki iesaistās kā vērotāji un var līdzdarboties apspriešanā.
Lai iedrošinātu pedagogus ieviest mācību procesā jauno iekārtu, projekta ietvaros ir izstrādāta motivācijas sistēma, kas paredz 20% piemaksu atalgojumam.
Iekārta Valmieras tehnikumā tiks izmantota programmēšanas un rasēšanas jomās, lai virtuālajā vidē pārbaudītu programmu darbību un objektu rasējumus. Tādējādi būs iespējams noskaidrot, vai darbos nav pieļautas kļūdas, kā arī testēt dažādu produktu funkcionalitāti un dizainu. Tāpat iekārtu izmantos arī mehatronisko sistēmu tehniķi, mašīnbūves speciālisti un loģistikas speciālisti, lai apgūtu zināšanas savā jomā.
Iekārta iegādāta izmantošanai ne tikai Valmieras tehnikuma vajadzībām. To paredzēts lietot ne tikai jauniešu izglītībai, bet arī iecerēts veidot pieaugušo izglītības programmas. 3D virtuālā alas izmantošanas iespējas ir ļoti plašas. Tā ļaus ielūkoties tehnoloģijās, uzzināt vairāk par bioloģiju, ģeogrāfiju, fiziku, ķīmiju un citām jomām.
Aicinām uzņēmējus un citus interesentus, iepriekš piesakoties, apmeklēt Valmieras tehnikumu, lai iepazītos ar 3D virtuālās alas darbību un izmantotu to savu produktu testēšanai!”