Lasīšanas laiks: 3 min
Jau informējām, ka apvienība “Pilsēta cilvēkiem” norāda uz vairākām būtiskām kļūdām, izbūvējot veloceliņu Kauguru ielā, Valmierā. Portāls “Valmieras Ziņas” aicināja Valmieras pilsētas pašvaldībai skaidrot, kādēļ izvēlēts šāds projekta risinājums.
Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā Līga Bieziņa pastāstīja:
“Kauguru ielas pārbūve tās sliktā stāvokļa dēļ bija valmieriešu ilgi gaidīts notikums. Tā ir A klases iela (iela ar cieto segumu, pa kuru kursē pilsētas maršruta autobusi). 2019.gada 4.-11.februārī veiktajā automašīnu plūsmu mērījumā fiksēts, ka septiņās dienās Valmierā pa Cēsu ielu iebrauc 16 837 automašīnas, no kurām 1485 bija kravas automašīnas. Visas šīs automašīnas tālāk tiek virzītas braukšanai pa Kauguru ielu. Gan atbilstoši pilsētas teritorijas funkcionālajam zonējumam, gan faktiski pārbūvē esošā Kauguru iela daļēji atrodas starp rūpnieciskās apbūves teritoriju un meža aizsargjoslu ap pilsētu. Savienojot pilsētas apvedceļu ar Valmieras dienvidu daļā bāzētajiem uzņēmumiem, tā ir Valmieras komerctransportam nozīmīga infrastruktūra. Nākotnē ielai prognozēts industriālās nozīmes pieaugums.
Gatavojoties Kauguru ielas pārbūvei, jau 2013.gadā tika izstrādāts tās projekts saskaņā ar būvnormatīvu un atbilstoši Latvijas valsts standartu prasībām. Pirms pārbūves sākuma 2019.gadā ielas pārbūves projekts tika aktualizēts, saskaņojot aktuālo apakšzemes komunikāciju stāvokli un pieslēgumus. Ielas pārbūves projektā ceļu projektēšanas standarta ieteiktie risinājumi ir savietoti ar Kauguru ielai specifiskajām satiksmes dalībnieku drošības un ērtas kustības vajadzībām.
Pirms pārbūves ielas posmā no Cēsu līdz Rūpniecības ielai nebija ne gājēju, ne velosipēdu ceļa. Ņemot vērā blakus esošās industriālās teritorijas attīstību, kas saistīta arī ar jaunu darba vietu izveidi, ielas pārbūves gaitā ir izbūvēts trīs metrus plats kopīgs gājēju un velosipēdu ceļš, uz kura norādītas ieteicamās gājēju un velosipēdu plūsmu puses. LVS 190-9 šādu kopīgu gājēju un velosipēdu ceļu pilsētu teritorijās neaizliedz. Tiks uzstādītas arī atbilstošas ceļa zīmes.
Pilsētvides attīstībā būtisks ir samērīgums un līdzsvarotība, saistot pašvaldībai pieejamos līdzekļus ar visas pilsētas infrastruktūras attīstības vajadzībām un specifiku. Kā pamato ielas pārbūves projekta autori no SIA “E.Daniševska birojs”, paplašinot Kauguru ielas veloceļu par papildu 50cm nepilnu 900m garā pārbūvējamā ielas posmā, izmaksas kļūtu nesamērīgi augstas attiecībā pret tās prognozēto izmantojamības koeficientu.
Domājot par mazaizsargāto satiksmes dalībnieku ērtībām un drošību, projektā ņemts vērā ielas izvietojums pilsētvidē, tās funkcionalitāte. Gar ielu ir meža masīvs bez publiskiem objektiem, izņemot Kauguru ielā 3 esošo pansionātu “Valmiera”. Ielas pretējā pusē atrodas dažas privātmājas, līdz kurām ved 1.7m plata ietve. Gar kopīgo gājēju un velosipēdu ceļu nav ēkas vai cita infrastruktūra, kam nepieciešams piekļūt vai kas varētu radīt pēkšņus fiziskus šķēršļus velobraucēju kustībai. Tādēļ ielas pārbūves projekta autori kā racionālāko risinājumu ieteicamajai velobraucēju virzīšanai izvēlējās joslu tuvāk zaļajai zonai, maksimāli atvirzot no šķēršļiem, t.sk., autovadītāju atvērtām durvīm brauktuves malā, aiz kuriem velobraucējs varētu “aizķerties”. Kopīgais gājēju un velosipēdu ceļš sabiedriskā transporta vietās netiek sašaurinātas, atsevišķās vietās ietve ir paplašināta.
Līdz ar Kauguru ielai blakus esošās Rūpniecības un Eksporta ielas industriālās teritorijas attīstību Kauguru ielā tiek prognozēta kravas automašīnu plūsmas palielināšanās. Tādēļ krustojuma zonā ar Rūpniecības ielu ietve/veloceļš tiek virzīts paralēli brauktuvei. Risinājums izvēlēts ar mērķi velosipēdistiem samazināt ātrumu, lai krustojums netiktu šķērsots pilnā ātrumā un velosipēdists spētu novērtēt situāciju.
Savukārt nobrauktuves uz ražošanas teritorijām projektētas 7m platumā, lai nodrošinātu kravas transporta manevrētspēju un atvēlētu 3.5m platas joslas katram braukšanas virzienam.
Jāpiemin, ka Kauguru ielas pārbūve šobrīd vēl nav pabeigta, un tiek gatavota nodošanai ekspluatācijā.”
Nevis atspēko, bet nevarīgi taisnojas.
Nevienas durvis nevar pāri zālājam ķert celiņu. Visā pasaulē velosipēdists tiek uzskatīts par transporta līdzekli un visneaizsargātākais transporta plūsmā vienmēr tiek uzskatīts gājējs, kurš tagad ir iespiests starp fūrēm, kas brauc ar 50km/ un velo, kas brauc 15-20km/h. Tas gan ir droši un gudri…
Pamatoties ar plūsmām ir nepareizi – tāpēc jau to plūsmu nav, ka bail izmantot, ka nepareizi taisītas.
Tie ir meli! Uzstādītās ceļa zīmes precīzi nosaka, kura puse izmantojama braucot ar velo, un, atbilstoši CSN, neatļauj ar velo atrasties gājēju pusē.
Tāpat šīs ceļa zīmes nosaka, ka ar velo nedrīkst braukt pa brauktuvi, kas šajā situācijā būtu ērtāk un drošāk. Šai ceļa zīmei nav ieteicamības raksturs, tās prasības ir jāizpilda precīzi un obligāti.
Starp citu, tiltus tad jau arī nevajag būvēt, jo reti kurš peld pāri upēm. Jo īpaši ar auto. Tas par kvalitatīvas infrastruktūras nebūvēšanu ;)