Lasīšanas laiks: 5 min
Vasara ir tas laiks, kad lielākā daļa skolotāju, skolēnu un viņu vecāku var uz laiku aizmirst par mācību programmām, izglītības saturu un visu, kas saistīts ar skolu. To gan šobrīd nevar attiecināt uz Valmieras (un ne tikai) 9.klašu absolventiem, jo situācija vairākos desmitos ģimeņu izvērtusies visai sarežģīta un spraiga – daudzi 9.klašu absolventi karājas gaisā. Tas noticis tāpēc, ka pilsētas dome noteikusi griestus – cik kura skola drīkst uzņemt skolēnus 10.klasēs.
2019.gada 30.janvāra Valmieras domes sēdē tika lemts par skolēnu skaitu katrā Valmieras izglītības iestādē. Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijai (VPVĢ) 10.klasēs tika atvēlētas 90 vietas, tātad 3 klašu komplekti. Būtu gan interesanti uzzināt, kā tika izlemts, ka skola drīkstēs uzņemt tieši 90 skolēnus, nevis 100 vai 108? Matemātiski atšķirība nebūtu liela, bet iznāktu četras normālas klases. Ar piebildi, ka uzņemtie atbilstu uzņemšanas prasībām un sava veida konkurss saglabātos. Tāpat būtu interesanti zināt, vai pašvaldība mēģinās regulēt gadījumus, kad tiek mainīta izglītības iestāde mācību gada laikā. Iemesli var būt ļoti dažādi.
Janvārī neviens nevarēja paredzēt ne novadu reformas iznākumu, ne to, ka sāksies Covid-19 pandēmija un 9.klasēm nenotiks eksāmeni, ne to, ka uz šīm vietām pieteiksies 132 skolēni no 22 (!) Latvijas pašvaldībām. Un tie nav tikai skolēni no Valmierai tuvākajām pagastu skolām, ir skolēni no Liepnas, Gulbenes, Iecavas, Straupes un citiem attāliem novadiem.
Vasaras saulgrieži 42 ģimenēs pagāja stresa režīmā, jo tika gaidīta 29.jūnija Valmieras domes ārkārtas sēde, kas lems par vai pret papildus klases atvēršanu, ar cerību, ka Valmierā tomēr ir vajadzīgi gudri un spējīgi jaunieši. Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzija bija (un joprojām ir) gatava uzņemt līdz 120 skolēniem, tātad četras 10.klases. Arī Valmieras pašvaldība mājaslapā rakstīts: Jau 2020.gada jūnijā 9.klašu absolventi – topošie vidusskolēni, varēs izvēlēties savām interesēm, spējām un nākotnes plāniem piemērotāko vidusskolas programmu.
Diemžēl ne VPVĢ, ne skolēnu un viņu vecāku cerības uz papildus klases atvēršanu nepiepildījās, jo 29.jūnijā vairums deputātu nobalsoja PRET. Bet 3.jūlijā Valmieras mājaslapā atkal lepni skan virsraksts: „Valmierā mācīties ir iespēja ikvienam!” un teksts ar neatbilstību reālajai situācijai – Valmieras pilsētas pašvaldība lepojas ar pilsētas izglītības iestādēm un to piedāvājumu, kura labo kvalitāti apliecina arvien pieaugošais skolēnu skaits. Tas ir arī izaicinājums, lai ikviens, kurš to vēlas, varētu mācīties Valmierā.
Vai tiešām? Vai tā var rakstīt laikā, kad daudzi skolēni jau ir devušies prom no Valmieras? Parasti saka, ka izglītībā galvenā prioritāte ir skolēns. Būtu labi, ja tas būtu ne tikai vārdos, uz papīra vai datorā, bet arī darbos un rīcībā.
„Mērnieku laikos” ir labs teikums: „Bet runas vīriem ir spēks rokā; ko tie nospriež, tas paliek.” Tātad, ja 30.janvārī deputāti nolēma, tad tā tam būs būt? Nevis mainīt lēmumu atbilstoši pieprasījumam, bet strikti turēties pie reiz nolemtā? Mūsdienās gan daudz tiek runāts par fleksibilitāti un elastīgumu, bet šis laikam nav tas gadījums…
Skolas ilgi un pamatīgi strādāja, lai izveidotu izglītības programmas jeb grozus, bet tagad, kad skolēns ir izvēlējies, viņam piedāvā nevis izglītības grozu, bet iedod kurvīti un pasaka, ka viņa izvēle nav būtiska – ej uz citu skolu un mācies tur! Redz, ir vēl 6 brīvas vietas Valmieras Valsts ģimnāzijā, 2 vietas – 5.vidusskolā, 19 vietas – Valmieras Viestura vidusskolā, un vēl taču ir arī Valmieras 2.vidusskola! Realitātē rodas milzīgas pretrunas. Salīdzinājumam – varbūt pašvaldība nākotnē noteiks, arī kurus veikalus drīkst apmeklēt un kas jāpērk? Un pat pie varbūtības, ka skolēni izvēlas kādu no šīm skolām, visiem mācīties gribošajiem Valmierā vietas nepietiek, jo neviena skola nav bezizmēra! Šo visu var noklausīties domes sēdes audio ierakstā.
Neviens neapšauba, ka arī citās Valmieras skolās ir gudri un spējīgi skolotāji, arī šajās skolās ir padomāts par groziem, bet stāsts ir par ko citu, ko Facebookā izklāstījis VPVĢ bijušais absolvents, tagad skolotājs Rūdolfs Roķis:
Valmieras pilsētas pašvaldības 29.jūnija lēmums ir “aizķēris” šo mūsu lielāko vērtību – skolēnu! Tāpēc tas mums ir tik sāpīgi un smagi, jo kaut kādu iemeslu dēļ šajā situācijā ierauti ir bērni. Uzskatu, ka bērniem nebūtu jābūt cietējiem. Īpaši šobrīd, kad jaunais standarts liek uzsvaru uz “bērns izvēlas grozu, nevis skolu”. Šobrīd situācija ir absurda, jo bērni izvēlas to, ko vēlas, bet viņiem to liedz…
Konkrētas skolas „grozs” 9.klases skolēniem un viņu vecākiem nebija mirkļa iegriba, bet gan apzināta un rūpīga izvēle. Protams, gan jau bija arī skolēni, kuri izvēlējās skolu un tikai pēc tam skatījās tās piedāvājumu, bet viņi savu izvēli bija izdarījuši. Tomēr skolēns, kas izvēlējies matemātikas programmu vai dabaszinību jomu, diezin vai dosies uz teātra vai policijas klasi. Pārgaujieši droši vien atradīs vietu citās Valmieras skolās, bet skolēni, kas atbrauca stāties VPVĢ no Cēsīm, Limbažiem, Mazsalacas, Lejasciema, nesaņēmuši atbilstošo grozu, dodas atpakaļ uz savām skolām. Vai Valmierai tas nebūs zaudējums?
To, ka izvēles grozu sistēma radīs problēmas, paredzēja kāda IZM strādājoša paziņa jau pāris gadus atpakaļ. Tagad tā ir realitāte. Esošajā situācijā bumba ir vecāku pusē. Varat rakstīt sūdzības tiesībsargam, jo daļēji tiek pārkāptas Satversmē garantētās tiesības iegūt izglītību. Tikai atcerieties, ka mūsu birokrātijā nozīmīgākas ir 10 vēstules, nevis viena ar 10 parakstiem…
Var piekrist Valmieras Izglītības pārvaldes vadītāja amata pienākumu izpildītājas Solvitas Andžānes domes sēdē teiktajam, ka vienmēr jau iznāk novilkt robežu un atstāt kādu aiz strīpas, bet tie tomēr nav ne 5, ne 15 skolēni, tās ir gandrīz divas klases! Protams, konkurence un konkurss būs arī augstskolās un darba tirgū, bet jāpiebilst, ka 132 skolēni atbilda skolas uzņemšanas kritērijiem, daļa atsijājās jau krietni ātrāk. Pirmskara Latvijā pamatskolas beidzēji liecībās varēja saņemt ierakstu – „Atļauts mācīties ģimnāzijā”. Lai to iegūtu, vidējam vērtējumam vajadzēja būt vismaz 3,8 piecu ballu sistēmā. Ātri pārrēķinot, iznāk 7,6 mūsdienu variantā. Skumji, bet vietas nepietika arī jauniešiem ar daudz augstākiem vērtējumiem.
Quo vadis, Valmiera?