Lasīšanas laiks: 3 min
Aprīlī jaunā koronavīrusa izraisītā saslimšana Covid-19 reģionālajās pašvaldību slimnīcās, kur nav plānota šādu pacientu uzņemšana, konstatēta 15 gadījumos, liecina Latvijas Slimnīcu biedrības apkopotā informācija.
Aprīlī pašvaldību slimnīcās Covid-19 analīzes veiktas 5059 cilvēkiem, koronavīrusa diagnoze apstiprināta 48 gadījumos. Testi veikti gan pacientiem, gan medicīnas personālam.
Pacienti, kuru Covid-19 testi ir pozitīvi un kurus nepieciešams hospitalizēt, tiek nogādāti ārstēšanai uz tuvāko slimnīcu ar infekcijas slimību nodaļu. No pašvaldību slimnīcām ar Covid-19 ārstēšanas profilu visvairāk pacientus uzņēmusi Vidzemes slimnīca, kurā hospitalizēti 24 pacienti. Daugavpils slimnīcā ārstējušies četri pacienti, Liepājas reģionālajā slimnīcā trīs, savukārt Rēzeknes slimnīcā divi pacienti.
Pašvaldību slimnīcās, kurās pēc hospitalizācijas plāna nav paredzēts uzņemt Covid-19 pacientus, konstatēti 15 saslimšanas gadījumi – Cēsu klīnikā septiņi, Ogres slimnīcā seši, bet Jelgavas slimnīcā un Dobeles un apkārtnes slimnīcā – pa vienam. Biedrībā uzsvēra, ka visi atklātie gadījumi bijuši Slimību profilakses un kontroles centra uzraudzīti, un pacienti ar pozitīvām Covid-19 analīzēm pārvesti ārstēšanai uz atbilstošu ārstniecības iestādi.
“Neatliekamā palīdzība tiek sniegta pacientam tuvākajā ārstniecības iestādē. Vidzemes slimnīcai šī teritorija ir gana plaša. Hospitalizācijas plāns paredz, ka mēs uzņemam Covid-19 pacientus, tomēr paralēli tam turpinām ārstēt arī citu slimību saasinājumus. Nodalīt realitātē divas pacientu plūsmas ir sarežģīti, jo katru cilvēku, kurš ienāk mūsu slimnīcā, jāuzskata par potenciāli inficētu. Pēc iespējas ātrāk jānovērtē pacienta stāvoklis un simptomi, jāveic tests un nepieciešamības gadījumā līdz rezultātu saņemšanai pacients jāizvieto pagaidu izolētā telpā,”
komentēja Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Uģis Muskovs.
Viņš arī uzsvēra, ka pašvaldību slimnīcām šis laiks ir liels izaicinājums. “Darīts ļoti daudz, lai pielāgotu slimnīcu infrastruktūru, pārdomātu pacientu loģistiku, veiktu rūpīgas personāla apmācības un augstos spriedzes apstākļos uzturētu šo augstās sagatavotības līmeni, jo mazākā kļūda vai neuzmanība var atstāt būtiskas sekas,” apgalvoja Muskovs.
Savukārt Madonas slimnīcas valdes priekšsēdētājs Artis Stuburs atzina, ka Covid-19 testa veikšanas iztriepes parauga noņemšana no aizdegunes aizņem vien pāris minūtes, taču prasa rūpīgu sagatavošanos.
“Sevis, pacientu un citu slimnīcas darbinieku drošības nolūkā mediķiem ik reizi jābūt pilnā aizsargtērpā – jānēsā respirators, brilles vai vairogs, ūdensnecaurlaidīgais halāts vai priekšauts, cimdi un cepure. Diemžēl, ja pacientam nepieciešama akūta palīdzība, testa rezultātu saņemšana joprojām ir ļoti ilga. Lai rezultātus uzzinātu nākamajā dienā, noņemtos paraugus ar kurjeru no Madonas uz Rīgas laboratoriju sūtām divas reizes dienā,” stāstīja slimnīcas vadītājs.
Stuburs skaidroja, ka Madonā ir trešā līmeņa slimnīca, kurā nav par paredzēts uzņemt infekciju slimniekus, taču vajadzības gadījumā uzņemšanas nodaļā ir pielāgota speciāla telpa ar atsevišķu ieeju, kuru iespējams izolēt.
“Pacientam pieejams viss nepieciešamais – skābekļa pievads, aprīkota gulta, sanitārais mezgls ar dušu un labierīcībām. Ja mediķiem, novērojot pacientu, radušās pamatotas aizdomas par inficēšanos ar koronavīrusu, esam paredzējuši iespēju līdz testa rezultātu saņemšanai izmantot trīs izolētās palātās atsevišķā ēkā. Madonas slimnīcā līdz šim nav konstatēts neviens pozitīvs koronavīrusa gadījums,” informēja Stuburs.
Kā vēstīts, Nacionālā veselības dienesta hospitalizācijas plāns nosaka, ka infekcijas slimību pacientus paredzēts nogādāt ārstēšanai tikai septiņās no Latvijā kopumā esošajām 24 neatliekamās medicīnas palīdzības ārstniecības iestādēm. Būtisks slimnīcu izvēles kritērijs ir infekcijas slimību nodaļas esamība. Šādas nodaļas ir tikai piecās pašvaldību ārstniecības iestādēs – Vidzemes, Daugavpils, Rēzeknes, Ziemeļkurzemes un Liepājas slimnīcās, kā arī divās valsts klīniskās universitātes slimnīcās – Latvijas Infektoloģijas centrā un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā. Pārējām iestādēm pēc plāna jāpilda vien universitāšu slimnīcu atbalsta funkcija, uzņemot pacientus, kuriem nav konstatēta saslimšana ar infekcijas slimību.