Lasīšanas laiks: 4 min
Visās “Euroaptieka” un “Benu Aptieka” tīklu aptiekās tiek uzstādītas stikla aizsargbarjeras, lai norobežotu farmaceitu no klientiem, aģentūrai LETA pavēstīja abu farmācijas uzņēmumu pārstāvji.
Kā norāda “Benu Aptiekas” direktore Anete Rožkalna, uzņēmums pret ārkārtējo situāciju valstī izturas ar vislielāko nopietnību un tādēļ īsteno ne vien atbildīgo institūciju un dienestu noteiktos drošības pasākumus, bet arī ievieš papildu drošības pasākumus klientu un farmaceitu pasargāšanai, kā arī slimības izplatības ierobežošanai.
Šobrīd aizsargstikli ir uzstādīti vairāk nekā pusē “Benu Aptieku”, tomēr tos paredzēts uzstādīt pilnīgi visās aptiekās. Rožkalna uzsver, ka šis drošības pasākums ir kritiski svarīgs farmaceitu aizsardzībai, jo viņi šobrīd strādā pastiprinātā režīmā, nodrošinot farmaceitisko aprūpi pacientiem un skaidrojot ārkārtas situāciju, pakļauj riskam arī savu veselību.
Vienlaikus regulāri tiek veikta virsmu dezinfekcija, telpu vēdināšana, kā arī uz nenoteiktu laiku “Benu Aptieka” aptiekās ir apturēti papildu farmaceitiskie pakalpojumi, tostarp, asinsspiediena mērīšana, ķermeņa masas, holesterīna un cukura līmeņa noteikšana un sejas, ādas un matu veselības noteikšana, tādējādi samazinot fiziska kontakta iespējamību.
Turpretim “Euroaptieka” Mārketinga projektu vadītāja Evija Bērziņa aģentūru LETA informē, ka no otrdienas uzņēmums sācis ieviest vairākus sociālās distancēšanās pasākumus visās 57 tīkla aptiekās 18 apdzīvotās vietās Latvijā.
Turpmāk “Euroaptieka” kases zonās, kur parasti ir vislielākā cilvēku plūsma, ar norādošām lentām uz grīdas tiek izlīmēti norādījumi divu metru distances ievērošanai rindā stāvētājiem.
Starp farmaceitu un apmeklētājiem tiek uzstādītas arī speciālas norobežojošas aizsargsienas. Kā vēstī uzņēmuma pārstāve, aptiekās novērots, ka apmeklētāji ieviestās izmaiņas labprāt ievēro un iepērkas organizēti.
Iedzīvotājiem tiek mudināts būt atbildīgiem pret sevi un apkārtējiem un pirms aptiekas apmeklējuma kritiski izvērtēt savu veselības stāvokli. Karantīnā esošajiem iedzīvotājiem, kā arī tiem, kam novēroti elpceļu vai saaukstēšanās simptomi, nevajadzētu pašiem doties uz aptieku, bet pirkumus uzticēt tuviniekiem, draugiem vai kaimiņiem.
“Euroaptieka” valdes priekšsēdētāja Nataļja Zaharova klāsta, ka aptiekas ir stratēģiski svarīgi punkti valstī izsludinātajā ārkārtējā situācijā, jo tās nodrošina iedzīvotājus ar medikamentiem un sniedz farmaceitu konsultācijas. Aptieku tīkla farmaceiti strādā pilnā jaudā, lai aptieku apmeklējumi būtu pēc iespējas drošāki, savukārt medikamenti būtu vienmēr pieejami.
“Mēs aicinām sabiedrību būt īpaši atbildīgiem un saliedētiem, rūpēties vienam par otra veselību un palīdzēt tiem, kam tas visvairāk nepieciešams – apvienojot spēkus, mēs varam novērst līdzcilvēku saslimšanu,” pauž Zaharova.
Aptieku nozarē vienmēr bijuši ļoti stingri noteikumi attiecībā uz dezinficēšanas procesiem un personīgo higiēnu, taču līdz ar ārkārtējās situācijas izsludināšanu valstī “Euroaptieka” palielināts aptiekas telpu uzkopšanas biežums, kā arī farmaceiti ievēro pastiprinātu roku higiēnu, skaidro uzņēmuma valdes priekšsēdētāja.
Kā vēstī Zaharova, sabiedrības informētības veicināšanai aptiekās redzamās vietās tiek izvietotas svarīgas rekomendācijas no Latvijas Tirgotāju asociācijas par drošības un uzvedības pasākumiem tirdzniecības vietās.
Jau ziņots, ka arī citi aptieku tīkli ir ieviesuši sociālās distancēšanās ierobežojumus. Vienlaikus tie ir nākuši klajā ar rekomendācijām iedzīvotājiem par turpmāko kārtību kādā tiks sniegti farmaceitiskie pakalpojumi.
Aptieku tīkla “Mēness aptieka” pārstāve Līga Ribkinska aģentūru LETA informēja, ka saistībā ar koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatību iedzīvotāji tiek aicināti neapmeklēt aptiekas to noslogotākajā laikā, kā arī tiek mudināts nedoties uz tām kopā ar ģimeni.
Tāpat arī tiek ieteikts iepriekš pārdomāt vajadzīgo pirkumu sarakstu, laikus sagatavot personu apliecinošo dokumentu e-receptē izrakstīto medikamentu iegādei, turklāt turēt maksājumu karti vai naudu ērti pieejamā vietā, lai iespējami ātri varētu saņemt vajadzīgo preci.
Medikamentu nepieciešamības gadījumā tiek ieteikts uzreiz nedoties uz aptieku, bet izmantot elektronisko zāļu meklētāju. Tomēr, kā skaidroja uzņēmuma pārstāve, ir jārēķinās, ka pašlaik atsevišķu preču atlikumi var būt strauji mainīgi, tādēļ pirms došanās uz aptieku, tiek aicināts sazināties ar izvēlēto aptieku un pārliecināties par šīs preces pieejamību.
Savukārt Aptieku īpašnieku asociācijas (AĪA) izpilddirektore Kristīne Jučkoviča norādīja, ka mazajās aptiekās tiek ieteikts neuzturēties vairāk par diviem cilvēkiem vienlaikus.
Tostarp tiek mudināts apdomīgi veidot zāļu uzkrājumus un nedoties uz aptieku pēc nebūtiskām lietām, proti, maksimāli ievērojot “paliec mājās” principu un rūpējoties par savu un pārējo veselību.
Gadījumā, ja nepieciešams aptiekas apmeklējums karantīnas laikā, piemēram, jāiegādājas medikamenti hroniskajai saslimšanai, jo zāļu nelietošana apdraud dzīvību, AĪA mudina lietot sejas masku, cimdus vai citus aizsardzības līdzekļus, tādējādi samazinot iespēju nodot vīrusu farmaceitiem un citiem aptiekas apmeklētājiem.
Joprojām, ierodoties aptiekā ar e-receptes numuru un personu apliecinošu dokumentu, recepšu medikamentus ir atļauts izņemt arī citai personai, tādā veidā izslēdzot nepieciešamību ierasties uz aptieku karantīnas laikā.
Kā vēstīts, pagājušajā diennaktī Covid-19 apstiprināts vēl 15 cilvēkiem, tādējādi kopumā saslimušo skaits sasniedzis 86.
No piektdienas līdz 14.aprīlim Latvijā saistībā ar Covid-19 vīrusu izsludināta ārkārtējā situācija, šajā laikā nosakot virkni ierobežojošu pasākumu ar mērķi ierobežot vīrusa izplatību.
Valdība sestdien arī nolēma, ka 17.marta atcelt starptautiskos pasažieru pārvadājumus caur lidostām, ostām, ar autobusiem un dzelzceļa transportu, izņemot pasažieru pārvadājumus ar valsts gaisa kuģiem un militāro transportu.