Lasīšanas laiks: 3 min
Trešdien, 11.martā, pamatskolas Universum Mūzikas skolā Valmierā notika Starptautiskie Mūzikas un mākslas svētki, kuri pulcēja 122 mazos mūziķus no Alojas, Alūksnes, Amatas, Cēsīm, Gulbenes, Limbažiem, Lizuma, Madonas, Panevēžas, Pērnavas, Rankas, Rīgas, Sējas, Stāķiem, Strenčiem, Smiltenes, Tallinas, Valkas un Valmieras.
Svētku ietvaros izskanēja divas plašas koncertprogrammas, interesenti varēja apskatīt svētku dalībnieku zīmējumu un gleznojumu izstādi, klausīties lekcijas un piedalīties diskusijās, kuras vadīja Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas skolotāja Inese Andersone un Gulbenes Mūzikas skolas skolotāja Indra Ieviņa, kā arī apmeklēt Gaujas Stāvos krastus.
Svētkos valdīja īpašs radošs gars – bērni priecēja ne tikai ar iejūtīgo un interesanto spēli, bet arī ar saviem mākslas darbiem. Koncertos mazie mūziķi savu prasmi rādīja solo numuros, dažādos duetu, trio, kvartetu un instrumentālā orķestra sastāvos. Koncerti piesaistīja ar savu dažādību – mazie mūziķi spēlēja tautasdziesmas, kā arī baroka, klasicisma un romantisma laikmeta komponistu skaņdarbus. Ļoti svarīgi, ka skanēja arī tā mūzika, kas top pašlaik. Koncertus vadīja skolotājs Aivars Cepītis un jaunā pianiste Vikija Petrova.
Svētki noritēja labestības un prieka atmosfērā, visi bērni bija gatavojušies ar lielu atbildību, koncerti bija īsti ģimeniski, jauno mūziķu spēli klausījās ne tikai vecāki, bet arī radi un draugi, svētku pozitīvā gaisotne palīdzēja bērniem brīvi un radoši muzicēt.
Bērnu zīmējumus un gleznojumus izstādē sakārtoja Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas direktores vietniece izglītības jomā Inese Andersone un blokflautiste Naomija Apsīte.
Stāsta skolotāja Inese Andersone: “Kā vieslektore pirmo reizi piedalījos pasākumā, kurā bērni ne tikai muzicē, bet arī rāda mūzikas ietekmē radušos zīmējumus un gleznojumus. Iespaidu ir ļoti daudz. Zināms, ka mūzikā svarīga katra nots, tās garums, ritms, savukārt mākslā ir savi izteiksmes līdzekļi – punkts, līnija, laukums, krāsa, arī līniju ritms, kompozīcija. Ja mūzikā bērnu vecums līdz 12 gadiem jau apliecina iegūtos pamatus muzikālajā izglītībā, tad vizuālajā mākslā tie vēl ir paši sākumi, bet, neraugoties uz to, svētku dalībnieku darbos jau varēja redzēt pilnvērtīgus, pabeigtus mākslas darbus. Daži darbi ir tik labi, ka liekami kādā koncerta afišā vai ilustrācijā. Šie Mūzikas un mākslas svētki ir lielisks piemērs tam, kā mums visiem iet uz caurviju izglītību, kompetencēm.
Pēc koncertiem kopā ar skolotājiem diskutējām par mākslas valodas bagātību, kuru varam saskatīt bērnu darbos. Slavējama ir mūzikas skolotāju neatlaidība, kuri neapstājas tikai pie skaņdarba iemācīšanas, bet veido katrā bērnā kopējo mākslas pasauli, māca uz visu skatīties kopsakarā. Patlaban izstāde ir apskatāma pamatskolas Universum Lielajā zālē, bet iespējams, ka šī izstāde kļūs par ceļojošo izstādi un būs apskatāma arī citās svētku dalībskolās.
Nobeigumā mans novēlējums ar Bībeles tekstu: Māci savam bērnam viņa ceļu, no tā viņš neatstājas arī tad, kad viņš jau vecs kļuvis.”
Svētku noslēgumā pamatskolas Universum direktors Andis Apsītis apsveica visus svētku dalībniekus un skolotājus, pateicās organizatoriem un visiem klausītājiem. V.Mikalauska Panevēžas Mākslu skolas skolotāja Jolanta Sriubiškytė atzīmēja, ka ir priecīga par to, ka sadarbība ar Aivaru Cepīti, kura ilgst jau divdesmit gadus, turpinās. Savukārt Jekaterina Rostovtceva no Tallinas Mūzikas vidusskolas novēlēja. lai svētki tikpat pozitīvā gaisotnē izskan arī turpmāk un pulcē arvien vairāk dalībniekus. Mācītājs Andrejs Vatuļins savā uzrunā novēlēja, lai bērni nezaudē cerību un gaišumu sevī.
Starptautisko Mūzikas un mākslas svētku izskaņā Senu franču dziesmiņu kopā ar dalībnieku un skolotāju robskaņu-svilpju orķestri Aivara Cepīša vadībā atskaņoja Vikija, Joanna un Paula.
Paldies pamatskolas Universum direktoram Andim Apsītim, visam skolas kolektīvam, audzēkņiem un viņu vecākiem par veiksmīgo sadarbību, organizējot mūzikas un mākslas svētkus.
Mums kopā izdevās brīnišķīgi svētki, tiksimies atkal nākamgad!