Lasīšanas laiks: 2 min
26. februārī pārstāvji no Burtnieku novada pašvaldības piedalījās Igaunijas – Latvijas pārrobežu projekta “Ūdenstilpnes bez robežām” (“Water bodies withot borders”) noslēguma seminārā Pērnavā. Projekta mērķis ir īstenot ciešu sadarbību starp upju baseinu apsaimniekošanas plānošanā iesaistītajām Igaunijas un Latvijas iestādēm, lai uzlabotu kopējo ūdensobjektu (Gaujas un Salacas upju baseinu) apsaimniekošanas efektivitāti.
Burtnieku novada pašvaldības “lielais uzdevums” projekta mērķu sasniegšanā ir fosfora filtru izbūve uz Burtnieku ezerā ietekošiem grāvjiem un to darbības efektivitātes un potenciāla novērtēšana. Filtru izbūvei, pamatojoties uz nodibinājuma “Vides risinājumu institūts” pētījumu, tika izvēlētas četras vietas, kur noris aktīva saimnieciskā darbība, grāvju izmēri un straumes ātrums ir piemēroti filtru uzstādīšanai un to sekmīgai darbībai. Visi uzstādītie filtri pildīti ar dolomīta šķembām. Vienam no filtriem pievienotas kalcija hidroksīda granulas.
Nonākot kontaktā ar kalciju, ūdenī izšķīdušais fosfors izgulsnējas un veido noturīgu savienojumu ar kalciju. Šādā formā fosfors nav pieejams veģetācijai, tai skaitā saldūdeņos sastopamajām aļģu sugām. Rezultātā iespējama aļģu ziedēšanas intensitātes samazināšana pavasarī un rudenī tam pieejamo barības vielu nepietiekamības dēļ.
Burtniekā ieplūstošajās ūdenstecēs uzstādīto filtru darbības efektivitāte novērtējama, ņemot ūdens paraugus pirms ieplūdes filtrā, un pēc izplūdes no tā. Ņemtajos ūdens paraugos noteiktas kopējā slāpekļa un fosfora, kā arī to savienojumu koncentrācijas. Fosfora filtru monitorings veikts divu mēnešu garumā, ūdens paraugu ņemot vienu reizi nedēļā. Vislabākos rezultātus uzrādījis filtrs, kas sastāv no 12 – 16 mm frakcijas dolomīta šķembu un kalcija hidroksīda granulu maisījuma – no šī filtra izplūstošajā ūdenī fosfora koncentrācija sešos no deviņiem mērījumiem ir par 15 – 85 % zemāka, nekā ieplūstošajā ūdenī. Burtnieku novada pašvaldība turpinās veikt uzstādīto filtru monitoringu arī turpmāk, taču jau pirmie rezultāti ļāvuši izdarīt nozīmīgus secinājumus par turpmākajām šo filtru izmantošanas iespējām kopējo ūdensobjektu kvalitātes uzlabošanā.
Projekts Nr. Est-Lat 66 “Ūdenstilpnes bez robežām” (“Water Bodies Without Borders”) īstenots INTERREG Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.gadam ietvaros.