Lasīšanas laiks: 3 min
Acis ir ne tikai dvēseles spogulis. Tas ir viens no svarīgākajiem maņu orgāniem, bez kura mums grūti iedomāties savu dzīvi. Acis arī ir ļoti jutīgs orgāns, par kuru īpaši jārūpējas, lai saglabātu labu redzes funkciju visas dzīves garumā. Kas jāņem vērā, lai uzturētu acis veselas? Kā izvairīties no redzes pasliktināšanās?
- Ergonomiska darba vieta un pareizs apgaismojums
Jebkuram darbam, ko ikdienā veicam, izmantojam redzi – gan tad, kad veicam darba uzdevumus, gan mājās, kad atpūšamies, skatāmies TV, lasām grāmatu vai gatavojam ēst. Jāatceras, ka brīžos, kad acīm ir palielināta slodze, piemēram, pie rakstāmgalda, lasot grāmatu, veicot rokdarbus un citās situācijās, ir nepieciešams nodrošināt labu apgaismojumu. Darba vieta jāiekārto ergonomiski, kas attiecas ne tikai uz apgaismojumu, bet arī sēdēšanas pozu, galda augstumu, ierīču ekrāniem, to spilgtumu un novietojumu. Acu piepūle krēslainā vidē vai nepietiekamā apgaismojumā ir kaitīga. Ja tas notiek regulāri, tad tas var atstāt negatīvas sekas uz redzes kvalitāti.
- Acu aizsardzība no saules UV stariem
No UV starojuma ir jāsargā ne tikai āda, bet arī acis. Lai to izdarītu, gada saulainajā laikā noteikti ir jāizmanto kvalitatīvas saulesbrilles, kas sniedz 100% UV aizsardzību. Šādas saulesbrilles ir jāiegādājas pie uzticamiem pārdevējiem. Ja nav skaidrības, vai jūsu saulesbrilles sniedz šādu aizsardzību, to var pārbaudīt optikas salonā. Par saulesbrillēm jāatceras arī ziemā, kad ir saulainas dienas un sniegs pastiprina UV staru ietekmi. Noteikti jālieto brilles, ja esat kalnos.
Tāpat jāatceras, ka nedrīkst skatīties tiešos saules staros, kā arī saulainā laikā ieteicams nēsāt cepuri ar paplatinātām malām, lai noēnotu seju un pasargātu acis no tiešiem saules stariem.
- Saprātīga viedo ekrānu lietošana
Viens no modernā laikmeta draudiem acīm un to veselībai ir daudzie ekrāni, ko ikdienā lietojam. TV, dators, planšete, viedtālrunis – tas viss tiek lietots intensīvi ik dienu. Acis ekrānu lietošanas laikā nogurst, tās ir sasprindzinātas, iedarbojas arī zilā gaisma no ekrāna. Tāpēc ir svarīgi sabalansēt laiku, kas tiek pavadīts pie ekrāniem. Ja darba vajadzībām ierīces tiek izmantotas vairāk, tad jāsamazina ierīču lietošana pārējā laikā. Jāatceras arī par atpūtas pauzēm, kuru laikā novērst acis no ekrāniem. Ieteicams arī veikt acu vingrinājumus.
- Profilaktiskas redzes pārbaudes
Protams, ka labas redzes saglabāšanā ir ļoti būtiski regulāri veikt visas nepieciešamās pārbaudes. Bērniem šīs pārbaudes ir jāveic noteiktos vecumos, par to brīdina pediatrs vai ģimenes ārsts. Pieaugušajiem arī ieteicams veikt redzes pārbaudes ik pēc dažiem gadiem, lai pārliecinātos, ka redze ir laba, ka acu veselība atbilst normai. Pie redzes speciālista jāvēršas arī tad, ja ir kādas sūdzības par savu labsajūtu un redzes kvalitāti.
- Redzes korekcija ar piemērotiem līdzekļiem
Ja ir redzes problēmas, tad nekavējoties jāvēršas pie ārsta un jāveic redzes korekcija ar piemērotiem līdzekļiem. Var izmantot brilles vai acu lēcas, lai uzlabotu redzes kvalitāti. Acu lēcas ir mūsdienīgs un ērts redzes korekcijas līdzeklis, kas ļauj saglabāt aktīvu dzīvesveidu, jo netraucē sportot, neierobežo dzīvesveidu. Acu lēcas arī ir piemērotas redzes korekcijai jebkurā vecumā, tās var lietot arī bērni. Jāatceras, ka tad, ja tiek izmantoti redzes korekcijas līdzekļi, vienalga regulāri jāveic acu pārbaudes, lai pārliecinātos, vai nav nepieciešams mainīt lēcu stiprumu vai veidu.