Lasīšanas laiks: 3 min
Pēdējo nedēļu laikā pie mums vērsušies vairāki valmierieši, jautājot, ko darīt, ja mājdzīvniekam naktī pēkšņi nepieciešama neatliekama veterinārā palīdzība. Šajā laikā Valmierā un tuvējā apkārtnē speciālisti neesot pieejami un nākas mērot vairāk nekā stundu garu ceļu uz Rīgu. Iedzīvotāji ir neizpratnē, kāpēc Vidzemē joprojām nav diennakts veterinārās klīnikas?
Valmierā darbojas piecas veterinārās klīnikas, kas vienai pilsētai, šķiet, ir gana daudz. Apskatot visu veterināro klīniku darba laikus, var secināt, ka dzīvnieku dakteri valmieriešiem un tuvējo novadu iedzīvotājiem ir pieejami darbdienās no pusdeviņiem līdz septiņiem vakarā, un sestdienās no deviņiem līdz trijiem. Tātad, ja mājdzīvniekam pēkšņi nepieciešama neatliekamā palīdzība sestdienas vakarā, svētdienā vai naktīs, tad saimniekam nekas cits neatliek, kā doties uz Rīgu, kur atrodas tuvākā diennakts veterinārā klīnika. Kāpēc citviet Vidzemē šis pakalpojums joprojām netiek nodrošināts? Valmieras vetārsti saka – pieprasījums nav tik liels, lai strādātu diennakts režīmā.
Pārgaujas veterinārā klīnikas veterinārārste Ginta Gailuma stāsta, ka agrāk bija vairāk šādu gadījumu, bet tagad samazinās – vai nu cilvēki ir kļuvuši saprotošāki, vai apzinīgāki un ievēro ātrāk, ka mājdzīvnieks saslimis: ”Arī sestdienās mēs strādājam līdz pulksten 14:00, pēc darba laika mēs ar kolēģi vai nu viena, vai otra – atsaucamies. Ir brīvdienas, kad nevienu reizi nepiezvana pēc darbalaika.”
Latvijā darbojas trīs diennakts veterinārās klīnikas – divas no tām Rīgā. Dakteris Jānis Beinerts stāsta, ka savus mājdzīvniekus uz galvaspilsētu ārstēt ved cilvēki no visas Latvijas, un liels klientu pieplūdums ir arī naktīs – aptuveni 15% pacientu ierodas no citām pilsētām. Pārsvarā nakts stundās saimnieki pie speciālista vēršas akūtos gadījumos – ja dzīvnieks ir sabraukts, izkritis pa daudzstāvu nama logu, ar pēkšņām sāpēm, vājumu, vemšanu un asiņošanu. Nereti gan ir gadījumi, kad ceļš līdz Rīgai izrādās pārāk ilgs, un, ja klīnika atrastos tuvāk, dzīvnieku būtu iespējams glābt.
Dr. Beinerta klīnikas vadītājs Jānis Beinerts atzīst, ka brīnās, kādēļ Vidzemē līdz šim nav diennakts aprūpe dzīvniekiem, jo Limbažos, Valmierā vai Gulbenē, kādā attīstītā centrā vai pilsētā veterinārai klīnikai būtu vieta. “Vajadzīgi tikai uzņēmīgi cilvēki, dakteri. Jādomā par to, kas tur strādās un cik liela būs noslodze. Ja pa nakti būs viens vai divi, varbūt trīs pacienti, nezinu, vai ekonomiskajā plānā tas uzreiz atmaksāsies. Mums, piemēram, ir komanda – viens vai divi dakteri, ir asistenti, kas uzreiz var ielikt vēnas katetru, uztaisīt analīzes, rentgenus, sniegt visu palīdzību, likt uz galda un operēt. Vai tādu komandu uzreiz var nokomplektēt reģionā? Es nedaudz varbūt šaubos.”
Tam piekrīt arī vetārsti Valmierā. Turklāt, lai diennakts režīmā nodrošinātu kvalitatīvu dzīvnieku ārstēšanu, nepieciešams arī moderns tehniskais aprīkojums, kas akūtos gadījumos uzreiz ļauj noteikt precīzu diagnozi: “Veterinārmedicīna nav subsidēta no valsts. Viena vai divu gadījumu dēļ mēnesī nav iespējams uzturēt šo struktūrvienību, jo tas prasa resursus gan iekārtās un materiālos, gan arī cilvēkresursus.”
Vidzemes veterinārajā servisā gan atklāj, ka ideja būvēt diennakts klīniku uzņēmumam ir jau sen. Pērn izstrādāts projekts, pat apzināti būvnieku piedāvājumi, taču pagaidām tie ievērojami pārsniedz finansiālās iespējas, tāpēc projekta realizācija uz nenoteiktu laiku ir atlikta. Līdz tam speciālisti apsver citas iespējas, kā veterināro pakalpojumu Valmierā nodrošināt diennakts režīmā.
Sižeta autori:
Santa Baumane
Mārtiņš Balka
Emvats Mosakovskis
Vidzemes TV
#Labākai ikdienai
Diennakts veterinārie pakalpojumi valmieriešiem ir pieejami arī tuvāk nekā Rīga – Priekuļi ir pusstundas brauciena attālumā. Tiesa gan – nav labiekārtotas un smalki aprīkotas klīnikas, bet neatliekamo palīdzību (ja nav sarežģīts gadījums) var saņemt – https://www.1188.lv/katalogs/veterinara-klinika-6370/veterinararsts-andis-grasis-505246.
Valmierieši nedēļas nogalēs ir diezgan bieži klienti