Lasīšanas laiks: 4 min
Otrdien, 10.septembrī, Valmierā, Dakstiņu ielā 1 topošās katlumājas pamatos tika iemūrēta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm. Vēstījumā uzsvērts, ka mūsu valsts spēks rodams spējā pašiem plānot, radīt un uzturēt savu saimniecību, tāpēc šīs katlumājas tapšana ir spilgts piemērs tam, kā ilgtspējīgas idejas piepildās dzīvē.
Kapsulu pamatos iemūrēja SIA “Adven Latvia” un AS “Valmieras enerģija” valdes loceklis Māris Kānītis, Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, piedaloties arī būvniecības uzņēmuma SIA “Monum”, SIA “Valmieras ūdens”, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvjiem.
Kapsulā tika ievietots vēstījums nākamajām paaudzēm, pašvaldības informatīvais izdevums „Valmiera”, laikraksta „Liesma” 10.septembra numurs, kā arī Valmieras izaugsmes medaļa un Latvijas Bankas jubilejas monēta, kas veltīta Valmierā dzimušajam komponistam Jāzepam Vītolam.
Uzrunājot klātesošos, SIA “Adven Latvia” un AS “Valmieras enerģija” valdes loceklis Māris Kānītis teica:
„Mūsu mērķis ir radīt vidi un resursus saudzējošu enerģētikas risinājumu. Jaunā šķeldas katlumāja būs kā piemērs tam, kā varam kļūt neatkarīgi no fosilajiem kurināmajiem. Katlumājas projektā paredzēts izbūvēt deviņu megavatu ūdens sildāmo katlu un 1,5 megavatu dūmgāzu kondensācijas ekonomaizeru. Valmierā jau šodien tiek ražota enerģija no atjaunojošiem energoresursiem. Tās īpatsvars pašlaik ir 30 procenti. Ar šīs katlumājas palīdzību šo īpatsvaru varēs sasniegt 90 procentu līmenī. Tas dos Valmierai iespēju kļūt vēl zaļākai. Uzskatām, ka šis ir arī būtisks objekts visas Latvijas enerģētikas kontekstā. Varbūt šis kalpos kā piemērs arī citām pašvaldībām, kā domāt par ilgtspējīgiem un videi draudzīgiem risinājumiem, uzlabojot esošās centralizētās siltumapgādes sistēmas.”
Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks:
„Lai gan Latvija jau ilgāku laiku ir neatkarīga valsts, taču vēl joprojām Valmiera bija saglabājusies atkarība no dabas gāzes. Vienā Gaujas krastā mēs šo problēmu jau esam atrisinājuši, taču otrajā krastā joprojām darbojas ar gāzi darbināma katlumāja, kas atrodas gandrīz pašā pilsētas centrā. Mēs apzināmies, ka tā nav pareizā vieta šādam objektam. Gan no pilsētas tēla, gan tehniskās apkalpošanas viedokļa katlumāju bija nepieciešams pārcelt. Šī jaunā vieta, manuprāt, ir labs kompromiss. Līdz ar jaunās katlumājas iedarbināšanu pilsēta kļūs neatkarīga no dabas gāzes, mēs varēsim izmantot vietējo kurināmo. Šāds risinājums atbilst Valmieras kā zaļās pilsētas stratēģijai. Turklāt šī ir ļoti būtiska investīcija pilsētas siltumapgādes sistēmā, kas palīdzēs nodrošināties pret krasām siltumenerģijas cenu svārstībām. Vēlos teikt lielu paldies mūsu jaunajiem partneriem uzņēmumā „Valmieras enerģija” – SIA “Adven Latvia”, kam ir labas, inovatīvas idejas enerģētikas jautājumu risināšanā.”
Māris Kānītis „Valmieras Ziņām” pastāstīja, ka jaunās katlumājas būvniecības process turpināsies visu ziemu. Objekts varētu būt gatavs jau nākamā gada pavasarī, taču šis projekts ir cieši saistīts ar Valmieras pilsētas pašvaldības realizēto ceļu infrastruktūras projektu un SIA „Valmieras ūdens” īstenoto ūdensvada, kanalizācijas un siltumtīklu izbūvi līdz jaunajai katlumājai. Līdz ar to katlumāja tiks nodota ekspluatācijā un sāks ražot siltumenerģiju līdz 2020./2021. gada apkures sezonai. Katlumājas būvniecība izmaksās 4,9 miljonus eiro, no kuriem 1,66 miljoni eiro ir ES Kohēzijas fonda līdzfinansējums.
M. Kānītis skaidroja, ka, realizējot šo projektu, īpaši domāts par vides aizsardzību un cilvēku veselību. Jau pašlaik biomasas katlumājā Dzelzceļa ielā tiek izmantots dūmgāzu kondensācijas ekonomaizers, kas attīra atmosfērā izplūstošās dūmgāzes un palīdz atgūt daļu no iztērētās enerģijas, uzlabojot katlumājas efektivitāti. Papildus jaunajā katlumājā tiks uzstādīts elektrostatiskais filtrs, kas nodrošina dūmgāzu attīrīšanu no cietajām daļiņām, lai samazinātu vidē nonākošo izmešu apjomu.
Slēdzot pašlaik esošo katlumāju Valmieras centrā, gāzes katli tiks pārvietoti uz jauno katlumāju. Tāpat kā katlumājā Dzelzceļa ielā arī jaunajā katlumājā kā bāzes kurināmo izmantos šķeldu, taču laikā, kad gaisa temperatūra noslīdēs zemāk par – 20 grādiem, papildus jaudas nodrošināšanai tiks izmantoti arī gāzes katli. Turklāt kurināmā diversifikācija ļaus nodrošināt katlumājas nepārtrauktu darbu avārijas un plānoto remontdarbu laikā.
Māris Kānītis pagaidām nevarēja prognozēt, kādā veidā tiks izmantota līdzšinējā katlumājas ēka pilsētas centrā. Iespējams, tā tiks pārbūvēta un izmantota citiem mērķiem, vai arī nojaukta, lai atbrīvotu vietu kādam jaunam objektam. Vissarežģītākā un dārgākā varētu būt dūmeņa nojaukšana. SIA “Adven Latvia” pieļāva iespēju, ka to varētu saglabāt, lai izmantotu citiem mērķiem, piemēram, pārveidojot par tūrisma un izklaides objektu.