Lasīšanas laiks: 3 min
No nākamā gada janvāra Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) varētu pārtraukt finansēt brīvpusdienas 1. līdz 4.klases skolēniem, jo uzskata, ka šis pienākums būtu jāpārņem pašvaldībām.
Brīvpusdienas no IZM budžeta ik gadu izmaksā nepilnus 20 miljonus eiro un par šiem līdzekļiem ar bezmaksas ēdienreizi nodrošina aptuveni 80 000 bērnu.
Ierosinājumu Izglītības un zinātnes ministrijai neraksturīgo funkciju – dotāciju brīvpusdienu nodrošināšanai – nodot pašvaldībām, ministrija pauda, turpinot darbu pie nākamā gada budžeta un vidēja termiņa budžeta prioritāšu izvirzīšanas. Brīvpusdienu nodrošināšanai paredzēto finansējumu 2020.gadā un turpmāk ministrija varētu novirzīt tai prioritāro pasākumu īstenošanai, tajā skaitā pedagogu algām. Taču, kā 28.augustā informēja Izglītības un zinātnes ministrija, par šo jautājumu turpinās konsultācijas ar pašvaldībām un sociālajiem partneriem.
Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks uzskata, ka brīvpusdienas nav tikai sociāls, bet arī izglītojošs un veselību veicinošs pakalpojums.
“Neatkarīgi no sociālās situācijas daudzās ģimenēs siltais ēdiens netiek bieži gatavots. Tādēļ ir labi, ka bērns vismaz vienreiz dienā var paēst veselīgu silto maltīti. Tādējādi jau no mazotnes viņš tiek pieradināts pie zupām, dārzeņiem un citiem veselīgiem ēdieniem, kā arī apgūst galda kultūru un var socializēties ar vienaudžiem. Manuprāt, nav pieļaujama nekāda veida diskriminācija, kādam bērnam piešķirot brīvpusdienas, bet citam nepiešķirot. Tā varētu būt psiholoģiska trauma, kas atstāj ilglaicīgas sekas. Tādēļ neatkarīgi no ģimenes sociālā stāvokļa un deklarētās dzīvesvietas visiem 1. – 6. klašu skolēniem Valmieras skolās ir pieejamas brīvpusdienas,”
skaidroja Valmieras mērs.
Jānis Baiks informēja, ka brīvpusdienu nodrošināšanai 1. līdz 4.klases skolēniem Valmieras pašvaldība pašlaik saņem no IZM 305 000 eiro dotāciju gadā. Pašvaldība no sava budžeta nodrošina brīvpusdienas arī 5. un 6.klašu skolēniem, ka izmaksā 170 000 eiro.
Valmieras mērs informēja, ka apspriežoties ar deputātiem, nolemts turpināt nodrošināt brīvpusdienas 1. līdz 6. klases skolēniem, ja IZM pārtrauks dotācijas piešķiršanu, pārdalot nepieciešamos līdzekļus pilsētas budžetā.
Labklājības ministre Ramona Petraviča atzina, ka šis ir diskutabls jautājums, jo vienmēr, kad kādam kaut kas tiek atņemts un pārdalīts citam, ir neapmierinātie.
“Ir grūti izsvērt, vai palielināt algas pedagogiem, vai atvēlēt līdzekļus bērnu ēdināšanai. Esmu pārliecināta, ja šo funkciju uzliks uz pašvaldību pleciem, tās radīs iespēju nodrošināt brīvpusdienas vismaz 1. līdz 4. klašu bērniem,”
pauda ministre.
Viņa piebilda, ka pašvaldībām Latvijā ir dažāda politika attiecībā uz brīvpusdienu pakalpojuma nodrošināšanu skolās. Dažās pašvaldības tiek piešķirtas brīvpusdienas tikai 1. līdz 4. klašu skolēniem, bet ir citas, kas nodrošina brīvpusdienas līdz 9. klasei vai pat līdz 12. klasei. Viņasprāt, tā ir daļa no konkurences cīņas, lai piesaistītu audzēkņus savām skolām. Ministre uzskata, ka tā nav labā prakse, kas būtu jāizbeidz.
“Pašvaldībām būs jāizvērtē, vai turpināt apmaksāt visiem brīvpusdienas, vai kādam atņemt, lai nodrošinātu tās 1. līdz 4. klašu skolēniem. Droši vien kāds šajā situācijā būs zaudētājs,”
uzskata Ramona Petraviča.
Ministre arī skaidroja, ka viņas pārstāvētajā partijā KPV.LV šis jautājums nav apspriests, jo ideju par līdzekļu pārdali pedagogu algām izvirzījusi atbildīgā ministre Ilga Šuplinska no Jaunās konservatīvās partijas. Taču viņa atzina, ka valsts budžeta veidošana nebūs vienkārša, jo “līdzekļu ir tik, cik ir un to deķīti lielāku mēs nevaram izstiept. Mēs varam tikai pārvirzīt līdzekļus no vienas pozīcijas uz citu. Līdzekļi ir nepieciešami gan pedagogu, gan mediķu algu palielināšanai, gan pensiju palielināšanai, kas ir mana prioritāte. Vajadzību ir daudz, un būs jāizšķiras par šīm prioritātēm.”