Lasīšanas laiks: 5 min
Jau informējām, ka ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) paudis bažas par diennakts aptieku trūkumu Latvijā. “Diennakts aptieku nav pat tādās lielās pilsētās kā Valmierā un Jelgavā. Ja pacientam vēlākās vakara stundās ir steidzami nepieciešami medikamenti, neatliek nekas cits, kā braukt lielus attālumus,” norādīja ministrs.
Portāla “Valmieras Ziņas” rīkotajā aptaujā no vairāk nekā 400 balsotājiem, 95% atbildēja, ka Valmierā ir nepieciešama diennakts aptieka. Tādēļ vērsāmies pie lielākajiem aptieku tīkliem Latvijā, lai uzzinātu, kādēļ Valmierā nav diennakts aptiekas un kādas ir izredzes, ka tā varētu atsākt darbu nākotnē. Tāpat vēlējāmies noskaidrot, vai pašvaldības atbalsts ir būtisks arguments par labu diennakts aptiekas darbības nodrošināšanai Valmierā.
Kā informēja BENU Aptieka Latvija pārstāve Anete Rožkalna, Valmierā ir tikai viena BENU Aptieka, un tās atrašanās vieta T/C “Valleta” nepieļauj ilgāku darba laiku nekā tirdzniecības centra noteiktais.
“Nozarē analizējot apkopotos datus par medikamentu skaitu, kas tiek iegādāts nakts laikā (pēc plkst 24:00), ir secināts, ka šajā laikā vidēji tie ir 1 līdz 2 gabali recepšu medikamentu visā Latvijā. Diennakts darbība nesedz darbinieku (virsstundas) un citas izmaksas.
Nozares veiktais apkopojums liecināja, ka diennakts aptiekas ir nerentablas un nes zaudējumus vairāku tūkstošu apmērā. Papildus jārēķinās ar nepietiekamo farmaceitu skaitu, jo īpaši ārpus Rīgas. Un šis apstāklis ļoti būtiski ietekmē uzņēmēju iespējas,” skaidroja BENU Aptieka Latvija pārstāve, piebilstot, ka
“pašvaldības vēlme piedalīties diennakts aptiekas uzturēšanas izmaksu segšanā noteikti veicinātu uzņēmēju ieinteresētību šādu pakalpojumu nodrošināt gadījumos, kad darbinieku skaits ir pietiekams.”
Savukārt “Latvijas aptieka” valdes priekšsēdētājs Ilmārs Pajuste pastāstīja:
““Latvijas aptieka” ir daudzās pilsētās un pagastos Latvijā. Viena no mūsu aptiekām, Ādažos, ir diennakts aptieka, līdz ar to, varam teikt, ka mums ir šī pakalpojuma pieredze.
Diennakts aptieka prasa gan īpašus tehniskus risinājumus, gan papildus darbinieku piesaisti. Abas šīs sadaļas ir vienlīdz komplicētas.
Runājot par Valmieru, mūsu aptieka ir izvietota pašvaldībai piederošā Valmieras Veselības centra telpās. Uzsākot šādu pakalpojumu, būtu jāatrisina, kā nodrošināt pacienta piekļuvi aptiekā pēc Veselības centra slēgšanas, tas nozīmētu nodrošināt slēgtu koridoru VVC pirmajā stāvā vai naktssargu, kas katru klientu pavadītu līdz aptiekas telpām un atpakaļ. Atgriežoties pie personāla jautājuma, atgādinām, ka pircēju apkalpošanu, izsniedzot medikamentus, drīkst nodrošināt vienīgi farmaceits. Zinot farmaceitu trūkumu valstī, šī problēma varētu būt nozīmīgāka par tehnisko jautājumu.
Protams, sabiedrības viedoklim ir būtiska nozīme, vien ceram, ka, sniedzot atbildi, vai vajadzīga ir diennakts aptieka Valmierā, respondentiem noteicošais nebūs emocijas, bet tie sniegs izvērtētu atbildi.
Esam gatavi dalīties pieredzē, uzsākt diskusiju, kurā iesaistītos arī pašvaldības, sabiedrības pārstāvji. Ne velti sakām, ka esam aptieku tīkls, kas ir godprātīgā dialogā ar saviem klientiem.”
SIA “Euroaptieka” valdes priekšsēdētāja Nataļja Zaharova norādīja, ka pašlaik “Euroaptieka” atrodas tirdzniecības centra telpās, līdz ar to aptiekas darba laiks ir atbilstošs tirdzniecības centra darba laikam – aptieka atvērta katru dienu no plkst. 8.00 līdz pat 21.00, arī brīvdienās un svētku dienās.
“Neskatoties uz to, ka Valmiera ir liela pilsēta, pieprasījumu no valmieriešiem pēc diennakts aptiekas neesam izjutuši. Taču neatkarīgi no tā, ja rastos iespēja atvērt aptieku citviet pilsētā, noteikti esam ieinteresēti izskatīt šādu iespēju.
Ja ārpus aptiekas darba laika radušās akūtas veselības problēmas un mājās nav pieejami nepieciešamie medikamenti, noteikti ieteicams vērsties pie neatliekamās medicīniskās palīdzības vai griezties Vidzemes slimnīcā.
Savukārt, domājot par kopējo tirgus situāciju un apstākļiem, kas ietekmē iespējas atvērt diennakts aptieku, noteikti jāmin farmaceitu trūkums nozarē. Pēc Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) reģistra datiem šobrīd Latvijā pavisam ir 2161 farmaceiti, taču ne visi izvēlas strādāt aptiekās. Vēl grūtāk ir atrast farmaceitus reģionos – tālāk no Rīgas. Līdz ar to nozarei kopīgi nepieciešams meklēt risinājumus un motivāciju farmaceitiem strādāt ne vien nozarē kopumā, bet arī reģionos un diennakts režīmā.
“Mēs redzam arī Eiropas tendences, kur aptiekas loma iedzīvotāju ikdienā paplašinās – tas ir virziens, kuru redzam attīstām arī Latvijā, palielinot aptiekas sortimentu un sniegto pakalpojumu klāstu. Šim nolūkam nozares pārstāvji jau iesnieguši priekšlikumus Saeimas komisijai par nepieciešamo regulējumu papildināšanu. Paplašinoties sortimentam un pakalpojumiem, palielinās arī pieprasījums no sabiedrības, kas vārētu arī norādīt par diennakts aptieku nepieciešamību,”
skaidroja Nataļja Zaharova.
Lielākais aptieku tīkls Valmierā ir “Mana Aptieka”. Visām četrām aptiekām ir atsevišķas ieejas, tādēļ tehnisku šķēršļu diennakts aptiekas ierīkošanas nav. Savulaik “Pilsētas aptieka”, Rīgas ielā 16 bija diennakts aptieka. Kāpēc tomēr neviena no šīm aptiekām nestrādā diennakts režīmā, skaidroja “Mana Aptieka” pārstāve Agnese Ritene:
“Pēc manas pieredzes, līdz ar jaunu politiķu ienākšanu, mēdz parādīties arī šis jautājums. Īsti nevaru izskaidrot, kāpēc tieši ekonomikas ministram šobrīd ir svarīgs diennakts aptieku daudzums.
Manuprāt, Latvijā aptiekām ir tiešām labi un gari darba laiki – līdz pat 22:00, piemēram, Valmierā Pilsētas aptieka strādā no 7:00-22:30, Pārgaujas aptieka strādā no 8:00-20:00, visas aptiekas strādā arī sestdienās, svētdienās un svētku dienās.
Latvijā uz šo brīdi ir 13 diennakts aptiekas, no kurām 7 ir Rīgā.
Diennakts aptiekas nav arī tādās lielās pilsētās kā Jelgava, Liepāja, Rēzekne un citās, jo ir vienkārša atbilde – tas ir ļoti dārgs un sarežģīts pakalpojums.
Visās šajās pilsētās kādreiz diennakts aptiekas pakalpojums ir sniegts, bet tas nebija tik pieprasīts, lai uzņēmumam vismaz atmaksātos darba stundas farmācijas speciālistam. Nakts darbs pēc Darba likumdošanas ir jāatmaksā ar paaugstinātu likmi. Nakts laikā pirkumu tomēr nav daudz, ir stundas, kad nav bijis neviens klients, lielākoties tiek pirktas zāles pret sāpēm un temperatūru (īpaši bērniem), dažkārt bērnu autiņbiksītes, bērnu pārtika.
Līdzīgi kā citās nozarēs, arī farmācijas nozarē novērojams speciālistu trūkums, kas lielākoties saistīts ar darbinieku novecošanos. Liela daļa farmācijas speciālistu personīgu apsvērumu dēļ nevēlas strādāt nakts maiņas.
Latvijas likumdošana arī neparedz, ka farmaceitam būtu tiesības izsniegt recepšu zāles bez receptes. Tas ierobežo recepšu zāļu izsniegšanu ārkārtas gadījumos, tajā skaitā arī nakts laikā. Diemžēl pacientam ir problemātiski saņemt recepti nakts laikā.
Ja pilsēta izlemj, ka tiešām ir nepieciešama diennakts aptieka, tad noteikti ir svarīgs finansiāls atbalsts speciālista darba stundu apmaksai, iespējams arī telpu pielāgošana nakts darba nodrošināšanai.
ES valstīs, piemēram, Austrijā, Vācijā diennakts darbu veic solidāri visas pilsētas aptiekas – katra dežūrē savu nedēļas vai mēneša nakti. Toties visu citu aptieku darba laiki lielākoties ir ļoti īsi – aptuveni 7-8 stundas dienā.
Jāņem vērā, ka Valmieras aptiekas nodrošina arī citus pakalpojumus – zāļu izgatavošana, narkotisko zāļu pieejamība, uztur aptiekas filiāles laukos, kas visi ir uzņēmumam finansiāli dārgi, bet pacientam nepieciešami pakalpojumi.”
Strādāju aptiekā, kura jau 7 gadus apkalpo iedzīvotājus arī naktī. Jau no pirmas dienas farmaceits žurnala pieraksta visus nakts pirkumus un no rīta izsit x atskaiti. Tā mēs dokumentējam un analizējam mūsu darba nepieciešamību. Daudzas naktis nav bijis neviens pircējs, svētku naktīs mazliet vairak, bet vidēji būs ne vairāk kā divi pirkumi. Visvairāk bezrecepšu pretsāpju tabletes, bērnu ēdiens, hematogens, kaut kādi nieki…. Nekas tāds, ko nevarētu pagaidīt līdz rītam. Un pat ,ja nez ko vajadzētu, bez receptes dot nevaram. Neatliekamo palīdzību sniedz slimnīcā.