Lasīšanas laiks: 2 min
Nevienam nav noslēpums, ka viedtelefonu baterijas nav izturīgas. Par to darbības ilguma palielināšanu, protams, domā ne tikai paši lietotāji, bet arī ierīču izgatavotāji, jo zina, cik liela nozīme tam ir lietošanas procesā. Bet kāpēc joprojām nav izdevies sasniegt vēlamo?
Telefonos, kurus izmantojām pirms desmit un vairāk gadiem baterijas darbības laiks bija pat vairākas dienas ilgs, taču šī brīža modeļiem, lai arī to funkcijas ir daudz pilnīgākas, ir šis būtiskais trūkums – īsais darbības ilgums.
Saskaņā ar Argonnes Sadarbības centra enerģijas uzglabāšanas zinātnei (ACCESS) direktora un akumulatoru tehnoloģiju eksperta Venkata Srinivasana (Venkat Srinivasan) teikto, problēma ir vienkārša – mūsdienās telefonu attīstība ir notikusi ātrāk, nekā bateriju attīstība, tāpēc tie pieprasa lielāku jaudu, lai izmantotu visas funkcijas, taču to nav iespējams nodrošināt vēlamajos apmēros.
Protams, gadu laikā uzlabojumi ir veikti, pēdējos gados palielinot enerģijas blīvumu un samazinot iekšējos komponentus, taču pēc eksperta Srinivasana domām jau pirms pieciem gadiem esot kļuvis skaidrs, ka būtiskus uzlabojumus veikt vairs nevar.
“Esam sasnieguši posmu, kurā jauni enerģijas blīvuma uzlabojumi radīsies, mainot bateriju materiālus, un jaunu materiālu izmantošana vienmēr ir lēnāks process,” uzskata Srinivasans.
Mūsdienu uzlādējamās baterijas tālruņos ir balstītas un litija kobaltu, un šī tehnoloģija bateriju izgatavošanā tiek izmantota jau no 90. gadu sākuma, un šobrīd lielā mērā ir sasniegts tehnoloģijas limits.
Visticamāk, ar šo viss nebeigsies. Šobrīd pētnieki meklē citus pieejamās tehnoloģijas, piemēram, cietvielu baterijas, kas varētu atvērt durvis uz enerģiski blīvākiem materiāliem, tādējādi piešķirot lielāku jaudu nākotnes ierīcēm.