Lasīšanas laiks: 2 min
Šodien Valmieras muzeja Izstāžu namā notika Zemes stundai veltīta “StarpSpace” observatorijas pārstāvju Arņa un Annas Ginteru lekcija par kosmosu un mākslīgā apgaismojuma ietekmi uz to.
Lekcijas laikā viesi pastāstīja par mākslīgās gaismas piesārņojumu, kas būtiski ietekmējot vairāku dzīvo būtņu esamību, labsajūtu un veselību. Observatorijas pārstāvji norādīja, ka vairāki dzīvnieki, tostarp sikspārņi, pūces, bruņurupuči un citi mākslīgo apgaismojumu nereti mēdz uzskatīt par dienas gaismu, kā rezultātā rodas vairākas problēmas. Arī cilvēka organismam pārlieku liels gaismas daudzums esot veselībai un labsajūtai kaitīgs, nereti izraisot papildu stresu, migrēnu un citus veselības sarežģījumus.
Kā norādīja lektori, nereti gaismas un enerģijas resurss, ko uzstāda pilsētu ielās, ir vērsts uz visām pusēm, tādējādi novirzot gaismu arī uz augšu, kur tam nav pielietojuma, turpretim tas ar gaismu piesārņo debesis. Savukārt labais piemērs esot ielu laternas, kas koncentrē gaismas resursu uz leju, izgaismojot tikai ielu un tuvākās apmales, lai nodrošinātu ceļa pārskatāmību, vienlaikus nepatērējot gaismas resursu lieki.
Lekcijas laikā observatorijas pārstāvji atbildēja uz vairākiem apmeklētāju jautājumiem par svešķermeņiem kosmosā, zvaigžņu īpašībām un gaismas piesārņojuma mazināšanas iespējām, taču pēc nodarbības ap plkst.20 muzeja pagalmā notika svešu darbnīca, kur, gatavojoties Zemes stundai, ikviens varēja izveidot pats savu sveci. Savukārt Zemes stundas laikā pie muzeja notika kopīga zvaigžņu vērošana ar teleskopu.
Jau ziņots, ka šodien no plkst.20.30 līdz 21.30 notika vispasaules Zemes stunda, kuras laikā ikviens bija aicināts izslēgt mākslīgos gaismekļus, simboliski paužot savu atbalstu vides aizsardzībai.